363 Shares 1370 views

Stanislas Wawrinka – jeden z najlepszych szwajcarskich tenisistów

Stanislas Wawrinka – profesjonalny tenisista ze Szwajcarii. Stan na karierze zdobyć trzy zwycięstwa w turniejach Wielkiego Szlema.


Początki kariery

Stanislas Wawrinka grać w tenisa rozpoczął w wieku sześciu lat. Już w piętnastu on przestał zwracać uwagę na ich studia i skupić się na sporcie. Jego pierwszy oficjalny turniej, spędził czternaście lat. Debiut odbył się w szwajcarskim międzynarodowym challenger Junior.

W 2003 Wawrinka wygrał Junior French Open. Stało się to rok po roku rozpoczął karierę zawodową. W połowie latem tego samego roku zadebiutował na wysokim szczeblu. Jego pierwszą grą był mecz przeciwko Jean-Rene Lisnara, który zakończył się porażką.

Pierwsze trofea

W 2004 roku, Stanislas Wawrinka zagrał swój debiutancki mecz o Puchar Davisa, po czym szwajcarski wygrał turniej w Barcelonie iw domu – w Genewie. W ciągu pierwszych stu rankingu tenisistów zawodowych Stan przyszedł w 2005 roku, po spadku w ćwierćfinale ATP w Barcelonie.

Pierwsze zwycięstwo w finale turnieju ATP wystąpił w 2006 roku w Umag, gdzie na drodze do ostatecznej grze pokonał Stanislas Martic, Cilic, Del Potro i Volandri. W meczu finałowym szwajcarskiego konkurenta był Serb Novak Djokovic. W pierwszym secie wynik był 6-6, a Novak nie wyjdzie w tie-breaku z powodu kontuzji.

Grand Slam

Sezon 2013 dla Wawrinka nadal uważana za jedną z najlepszych. Wcześniej w tym roku udało mu się wygrać turniej w Chennani sparowane. Na Australian Open Djokovic stracił do Stana. Po tym Wawrinka wziął udział w kilku konkursach ATP, który po osiągnięciu finału.

W Oeiras Stanislas zdobył pierwsze trofeum w singlu w ciągu ostatnich dwóch lat. Na ATP Madryt szwajcarski stracił Rafael Nadal w finale. Że Rafa stał się zgorszeniem dla Stanisława i French Open.

Na Uimbldone Sten nie mógł pokazać odpowiedni poziom gry i zakończył go na wczesnym etapie. Przez ostatniego turnieju Grand Slam Stanislas przyszedł w dobrym stanie i stanął na skraju meczu finałowym.

W styczniu 2014, Stan wygrał pierwsze Grand Slam. Na turnieju, złamał opór Novak Djokovic i Rafaelya Nadalya. Nawiasem mówiąc, zwycięstwo nad Nadal został pierwszym Wawrinka w trzynastu spotkaniach sportowców.

Rok później Stanisław wygrał drugie zwycięstwo w turnieju Wielkiego Szlema. Stały się one French Open. Po nieudanych meczów na twardych, które miały miejsce po Australian, Wawrinka przygotowania do rozpoczęcia głównego ziemi konkursu i w końcowym rytmem Novak Djokovic. Dla Serbii, była to jedyna porażka w największych turniejach w 2015 roku.

Trzeci i obecnie ostatnie turnieje wielkoszlemowe Victoria się na jesieni 2016 roku, kiedy Stanisław wygrał Otwarte Mistrzostwa Ameryki. W finale, został ponownie pokonany przez Novak Djokovic, który był w tym czasie pierwszej linii w rankingu najlepszych tenisistów na świecie. Przegrał pierwszy mecz w tiebreaker Stanislas panowały w ciągu najbliższych trzech.

W tym roku, Wawrinka nie był w stanie wygrać jeszcze jeden poważny turniej Grand Slam. Ponadto w Roland Garros, choć Stan osiągnął ostatni mecz, ale w całym turnieju, był tylko jego cień.

Pozycja w rankingu

W tej chwili, Stanislas Wawrinka w rankingu tenisistów zawodowych trzecie miejsce. Z drugiej pozycji zajmowanej przez Hiszpana Nadal jest on za około 1000 punktów, a od lidera brytyjskich rankingów Endi Marreya – ponad 3000 punktów.

Ostatnie trzy sezony Stanislas zakończył rok na czwartej pozycji. Jego najlepszym miejscem było trzecie miejsce, które zajmował przez kilka tygodni w styczniu 2014 r.