639 Shares 7346 views

Azotany w arbuza – zagrożenie dla zdrowia!

Arbuzy mogą zawierać ogromną ilość azotanów, a pod wieloma względami zależy od dużych rozmiarów, które melony mogą sięgać . Latem prawie wszyscy ludzie chętnie posmakują smakowitego mięsa arbuza, który jest najbardziej podatny na absorpcję szkodliwych substancji. Aby chronić siebie i swoich bliskich przed możliwym zatruciem, należy się dowiedzieć, jak ustalić liczbę toksycznych składników.


Same same azotany arbuza są praktycznie nietoksyczne, az nich powstają azotany, których niebezpieczeństwo może powodować brak tlenu we krwi, co powoduje hipoksję. Wraz z nadmiernym spożyciem azotanów w organizmie, okres inkubacji choroby może wynosić od 2 do 6 godzin, po czym objawy ostrego zatrucia zaczynają się pojawiać.

Objawy zatrucia azotanowego:

  • Pojawienie się sinicy błony śluzowej, warg, twarzy i paznokci;
  • Nudności;
  • Wzrasta ślinienie;
  • Wymioty;
  • Ból brzucha;
  • Biegunka;
  • Ogólna słabość;
  • Senność;
  • Ciężki ból głowy;
  • Naruszenie koordynacji ruchów.

Uwaga – aromatyczny azotan!

W azotanu arbuza zasilanym azotanami miąższ jest intensywnie czerwony z jasnopomarańczowym odcieniem. Włókna z rdzenia do skorupy wyróżniają się żółtą, podczas gdy w normalnych warunkach muszą być białe. "Niewłaściwy" arbuz ma gładką błyszczącą powierzchnię, a jeśli pocierasz jej ciało w szklankę wody, będzie się różowy lub czerwony. Należy zauważyć, że wczesne produkty zawierają zwiększoną ilość azotanów, więc lepiej je kupić pod koniec lata lub wczesną jesienią. Właściwości płodu zależą nie tyle od sezonu, jak od warunków uprawy i podlewania. Norma azotanów w arbuzu nie powinna przekraczać 60 mg na kilogram produktu, a wszystko powyżej tych wskaźników stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Wybierz "właściwy" arbuz

Jeśli pukasz na skorupie zwykłego arbuza, usłyszysz małe dzwonki, a produkt azotanowy wytwarza specyficzny dźwięk kuli z gumy. Kiedy ściska się zdrowy płód, słychać charakterystyczne trzeszczenie, ma wyraźny jasny wzór, a z jednej strony widać plamę ziemną. Azotany w arbuzu sprawiają, że jego ciało jest błyszczące i zbyt gładkie, chociaż powinno się to normalnie
Granulat i cukier. Niebezpieczne owoce często mają na swych zgniłych piachach skorupki, które wskazują, że w tych miejscach wstrzykiwano szkodliwe substancje. Fiołki lub żółte żyły w ciele wskazują, że azotany arbuza znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Należy zauważyć, że duże owoce zawierają z reguły bardziej szkodliwe substancje, dlatego zalecane jest wybieranie melonów o średniej wielkości.

Jest wiele wskazówek, jak sprawdzić arbuz na azotanach, ale w tym jest specjalne urządzenie o nazwie licznik azotanu. Za pomocą takiego urządzenia można szybko i dokładnie określić ilość szkodliwych substancji zawartych w owocach. Nawias czas, azotany w arbuz gromadzą się nierównomiernie: ich wysokie stężenie jest obserwowane w skorupie płodu, więc ta część powinna być podjęta do analizy.