737 Shares 8605 views

Jak wybrać procesor gier

Wielu pamięta pamięć słynnego wyścigu "megaherckich", kiedy główni producenci CPU koncentrowali się na częstotliwości zegara w każdym nowym modelu . W tym kontekście nie możemy nie wspomnieć o niesławnej technologii Intel zwanej Net Burst. Chociaż takie urządzenia stosunkowo łatwo pokonały pręt przy częstotliwości 4 GHz (co było osiągnięciem standardów technicznych tamtego czasu), a więc zostały umieszczone jako procesory do gier, to była półprawda. Gdyby tylko zwiększyć częstotliwość, konieczne było zwiększenie długości przenośnika. Stąd wyrażenie "blown megahertz" – częstotliwość jest wysokie, a wydajność jest przeciętna.


Gdy stało się jasne, że w ten sposób nieskończenie zwiększyć szybkość pracy nie może być, został zaproponowany zupełnie inny pomysł. Polega na zwiększeniu liczby jąder. Wybierając procesor gier, musisz to zapamiętać. Oznacza to, że wielordzeniowy procesor to kilka pełnoprawnych komputerów, ale umieszczonych na jednym podłożu mikroukładu. Oczywiście, z tym klejenie niektórych optymalizacji sprzętu i oprogramowania są wykonywane. Obecnie kierunek ten jest aktywnie rozwijający się i powinien być prowadzony przez niego.

Wybierz procesor do gier. Jądra

Podsumowując powyższe stwierdzimy, że pierwszy wniosek: obecnie jedna z kluczowych cech wpływających na wydajność to liczba rdzeni. Najlepsze procesory do gier zawierają 6 rdzeni. Przykładami są: Core i7-980X firmy Intel i FX-6200 firmy AMD. Przewidując odpowiedzi na pytania przeciwne, od razu zaznaczymy, że chociaż nie wszystkie gry wykorzystują tak dużą liczbę rdzeni, sytuacja szybko zmienia się. Warto przypomnieć czas przejścia od modeli jedno-dwu-rdzeniowych, kiedy powiedzieli, że przewaga jest po stronie wysokonapięciowego pojedynczego rdzenia.

Autobus

Transmisja cyfrowego strumienia danych między urządzeniami odbywa się za pomocą magistrali systemowej. Intel ma QPI, a firma AMD ma Hyper Transport. Po umieszczeniu wielu sterowników w głównym chipie, ten szybki autobus używany był tylko do komunikacji wewnętrznej. Tak więc wydajny procesor gier musi charakteryzować się wysoką częstotliwością magistrali. Ta cecha jest zawsze wskazana w specyfikacji urządzenia. Na przykład wymieniony Core i7 980X posiada magistralę QPI o wydajności 6,4 Gt / s, a budżetowy Pentium 620 wynosi zaledwie 4,8 Gt / s.

Pamięć podręczna

Dobry procesor gier powinien mieć wystarczającą ilość pamięci podręcznej. W nowoczesnych rozwiązaniach są trzy poziomy – L1-L3. Im większa ich wielkość, tym lepiej. Co więcej, w celu prawidłowego działania wielordzeniowego układu ta pamięć produkcyjna jest ważna, ma bardzo duży wpływ na wydajność.

Ogrzewanie

Wybierając nowy procesor gier, czasem całkowicie przeoczono taki parametr jak rozproszenie ciepła. I na próżno, bo czasami jest możliwość zakupu rozwiązania o podobnym poziomie wydajności, ale jednocześnie zużywa mniej energii. Zaleca się wybór bardziej ekonomicznych modeli: są to nie tylko zredukowane rachunki za zapłatę zużytych kilowatów, ale także cichszy system chłodzenia.