401 Shares 1499 views

Kiedy średnikiem w zdaniu: cechy i zasady interpunkcji

Kiedy średnik w zdaniu? Aby odpowiedzieć na to pytanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rosyjski gramatyka i jest uważany za jeden z najtrudniejszych właśnie z powodu tych zasad. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozważyć wszystkie opcje ustawiania zdanie interpunkcji.


Średnik: zasady

Taki znak interpunkcyjny jest umieszczony pomiędzy dwoma lub więcej niezależnych propozycji, które są połączone ze sobą w jedną bez związków pomocniczych. Prawdopodobieństwo postoju punkt punkt wzrasta jeśli te propozycje mają wspólnego i przecinkami.

Przykłady:

„Tymczasem, herbata była pijana, od dawna przyciąga koni dreszcze na zimno, ponurego miesiąca migotały w zachodniej i przygotowuje się do nurkowania w ciemnych chmurach siedzi na odległe góry, jak kawałki Rozdarta kurtyna”.

„Wokół wszystko zamrożone we śnie jesieni, przez siwiejące mgły ledwo było widać pod górami szerokich dziedzinach; są one cięte Wołgi, rozłożone przez nią i rozpłynął się we mgle.”

Kiedy średnik w zdaniu związek?

Slozhnosochinennogo (SSP), zwane propozycje, które są połączone ze sobą za pomocą wiązania koordynacyjnego. Części, które są takie propozycje są uważane za równe, to znaczy niezależnie od siebie.

Więc zorientowali się, co nazywa slozhnosochinennogo propozycje. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest, aby postawić średnik? Tak, to znak interpunkcyjny jest odpowiedni w następujących przypadkach.

Po pierwsze, jeśli niezależne propozycje zawarte w SSP połączone związki „jednak”, „ale”, „jednak”, „jeszcze” i tak dalej.

Przykłady:

„Czy ja tylko niebieska farba, ale mimo to zamierzałem przedstawić jesienią polowanie”.

„Wydaje się, że nie miała absolutnie żadnego powodu, aby przejść do niego, a on nie był bardzo szczęśliwy jej, ale ona przyszła kolej i mieszkał z nim przez kilka tygodni, a czasem dużo więcej”.

Zwrócić uwagę! Przed spójnikiem „i” nasz znak interpunkcyjny kładzie się tylko w przypadku, gdy wnioski, które skupia, są w ciągu kilku przecinkami i znacznie rozszerzone.

Przykład:

„Wydawało mi się, że zaczął płakać, a powinieneś powiedzieć, że Victor był uparty dzieciak i używane do przekraczania nie vybesh łzy, nawet kiedy był młodszy i”.

Po drugie, jeśli między wnioskami, członkowie MSP może położyć kres, jeśli nie były one połączone przez „tak” (w Val. „A”) oraz „i”.

Przykład:

„Czytała książkę, myśląc, że czytać, zatrzymując do słuchania Nina Arkadevnu że gadali bez wytchnienia, a mimo różnych obrazów przyszłego wspólnego życia i gospodarki bez komunikacji przedłożone jej wewnętrzne oko”.

Propozycje wspólnej jednorodne członków

Teraz pomówmy o tym, kiedy średnik w zdaniu ze wspólnym jednorodnych członków. Zazwyczaj te znaki interpunkcyjne są umieszczone, kiedy jednorodne członkowie wewnątrz mieć jeden lub więcej przecinków.

Przykład:

„W ciemności niejasno przedstawia te same niejasne zarysy obiektów: w odległości, niebiesko-czarny ściany, te same plam; obok siebie – zad konia, który, machanie ogonem, usta szeroko otwarte; wirowania cherkeska koń biały, co może być postrzegane białawy głowicy pistoletu w kaburze domowych i pistolet kołysała w ciemności pochwy; płomień papierosa zapalając wąsy czerwonawe, Beaver kołnierz i rękę w rękawicy ze skóry. " (L. N. Tołstoj).

„Ludzie byli tu ze wsi i przysiółków miasta i zatrzymany pod zarzutem, że byli radzieccy urzędnicy, partyzantów, członków Komsomołu komuniści; ludzie, słowa lub czynu obraził niemieckich mundurów; ludzie, ukrywając swoje żydowskie korzenie; ludzie, którzy zostali aresztowani za to, co oni nie mają dokumentów, a po prostu dlatego, że są ludźmi. " (A. A. Fadeev).

zdania złożone

Nawet gdy średnik w zdaniu? Ten znak interpunkcyjny jest rozłożona pomiędzy klauzulami (wspólny), jeśli nie wiążą się one Unii i są one przedmiotem jednego pana. Zasada ta jest obowiązkowa, jeśli istnieją inne klauzule w klauzulach.

Przykład:

„Różnica polega na tym, że zamiast zdecydowanej woli, łącząc je w szkole, mają rzucony własnych matek i ojców i otchih opuściło swoje domy; że były tu i tych, którzy już został nawinięty sznur wokół szyi i że zamiast ponurej śmierci, zobaczył prawdziwe życie, a życie w całej swej nieokiełznanej rozpusty; że byli tacy, którzy przez długotrwałą i szlachetnej tradycji, nie mógł w kieszeni, aby utrzymać grosz ". (N.V. Gogol).

Uwaga granice między zdaniami

Dalej opisuje przypadki, w których punkt jest postawić średnik w zdaniu. Jeśli składnik semantyczny wymaga czytnika dokładnie zobaczyć na granicy między grupą propozycji i poszczególnych propozycji średniki są umieszczone pomiędzy:

  • kilka niezależnych wniosków;
  • kilka podległych klauzule odnoszące się do jednego pana.

Przykład:

„W ogrodzie było mnóstwo wron powlekanych gniazdo wierzchołków drzew, są krążące wokół nich i zakrakała głośno; Czasami, zwłaszcza w godzinach wieczornych, zdjęli całych setek innych urządzeń dźwigowych i szelest; Czasem któryś z nich będzie latać szybko z jednego drzewa do drugiego, a wszystko uspokoi ponownie. " (A. I. Gertsen).

transfer

Mamy rozważyć wszelkie propozycje umieszczone średnik, teraz porozmawiajmy o transferach.

Nasz znak interpunkcyjny jest umieszczony po kolumnach transferowych. Ale tylko wtedy, gdy kolumna nie może działać jako niezależne zdań, ale jednocześnie są dość powszechne, a wewnątrz nich zostały już dostarczone w inny interpunkcji.

Przykład:

„Ze względu na korzystanie z kopalń do nich następujące wymagania zostały przedstawione:

  • przypadkowo wypaść i swobodnie unosi się na powierzchni wody kopalni nie jest w stanie zaszkodzić statek popłynął obok niej;
  • że w czasie montażu ogrodzeń kopalnie nie pływa, co wskazuje miejsce wroga gradem;
  • zwiększenie bezpieczeństwa podczas instalacji min (Kryłowa Akademickiej).

Zatem średnik może być umieszczony zarówno w złożonych zdań, a gdy wyliczanie czegokolwiek.