183 Shares 5834 views

Lizosomów Struktura i funkcja organelli komórkowych

Wśród różnych struktur komórkowych tylko jeden proces może enzymatyczne środki cięcia. To lizosom. Struktura i funkcja, zwłaszcza jego lokalizacja w różnych typach tkanki zostaną omówione w naszym artykule.


Lizosom: struktura i funkcja

Słowo „liza” jest przetłumaczone z greckiego oznacza „rozpuszczanie”. I to z absolutną precyzją oddaje istotę organelli komórkowych przeznaczenia. Lizosomy są mikroskopijnymi pęcherzykami, ogólnie kulistym kształcie. Ich średnica jest ledwo rozmiarach 100-180 nm. Na zewnątrz, są one otoczone błoną. Wewnątrz obejmują enzymy hydrolityczne, które tworzą kwaśne środowisko. Te naturalne substancje są katalizatory biologiczne. Przyspieszają reakcje chemiczne, ale nie są częścią ich produktów. Reasumując, lizosomu – strukturę sieci i funkcje są podporządkowane głównej roli – dzielenie komórek na związków.

Lokalizacja lizosomy

Odkrycie komórce lizosom należący do belgijskiego chemik i biolog Christian de Dyuvu. I to wydarzenie sięga 1955 roku. Po naukowiec badano szczegółowo strukturę i funkcję lizosomach komórki. Według tych danych, organelli enzymu w komórkach umieszczone wszystkie organizmy eukariotyczne, rośliny, zwierzęta, grzyby. Ale w prokariotycznych bakterii są nieobecne, więc nie są one zdolne do fagocytozy i wewnątrzkomórkowe trawienie substancji.

Przedstawiciele różnych królestwach natury liczba struktur danych znacznie się różni. W organizmach roślinnych i grzybów jest funkcjonalnie anatomicznie lizosomy są wakuole, to zazwyczaj znajdują się one w liczbie pojedynczej. Ale w komórkach zwierzęcych, ich liczba może osiągnąć kilka tysięcy cyfr. W każdym przypadku, ich ilość nie większa niż pięć procent całkowitej. Nawiasem mówiąc, właśnie ustalono, że w organizmie tkankach ssaków lizosomach są nieobecne tylko w czerwonych krwinek – erytrocytów.

Mechanizm lizosomach

Lizosomów, których struktura i funkcja, która pozwala na trawienie wewnątrzkomórkowe, może to w różny sposób, w zależności od jej typu. Niektóre z nich łączą się z faga pinocytozy pęcherzyków i tworzą pokarmowego wakuoli. Ich specyficzne funkcje. Jest to realizacja wewnątrzkomórkowe trawienie substancji, tj odżywianie komórek.

Innym rodzajem lizosomów służy pozbyć się martwych komórek, organelli izolowanych komórkach, a nawet fragmentów tkanek. Naukowcy uważają, że te organelle zniszczyć ciała stadia larwalne zwierząt, takich jak skrzela i ogon kijanki płazów. Innym rodzajem lizosomów w stanie zbliżyć się do powierzchni błony, przeprowadzanie usuwania własne enzymy i zewnątrzkomórkowych trawienie.

Znaczenie reakcji enzymatycznych

Jakie są struktury i funkcji lizosomów, mamy już do czynienia z. Ale, jak ważne są procesy prowadzone przez tych organelli komórek i organizmów jako całości? Uformowane na membranach aparatu Golgiego i retikulum endoplazmatyczne, są one utworzone z ich pierwotnych pęcherzyków. I po raz pierwszy, enzymy zawarte w nich są nieaktywne.

Poprzez obniżenie kwasowości środowiska, sytuacja zmienia się. Enzymy stają się aktywne i zacząć aktywnie wykonywać swoje funkcje. Niszczą patogeny i cząstki i zbędnych struktur, które już spełniły swoje zadanie. Jeśli to nie nastąpi, komórka po prostu odwrócił się do składowania śmieci. Czasami organizm potrzebuje komórek poczucie trawienie, co nieuchronnie doprowadzi do jego upadku. Jednak proces ten jest całkiem właściwe, a nawet konieczne. Na przykład, śmierć komórek ogona kijanki na etapie transformacji do żaby. A zatem substancje, powstające podczas procesu mogą być wykorzystywane przez inne komórki. W związku z tym, że funkcje wykonywane przez lizosomów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pojedynczych komórek i w całym organizmie.

Lizosom, struktura i funkcja, które rozważaliśmy w naszym artykule jest odnomembrannoy organelli komórki organizmów prokariotycznych. Są zaokrąglone pęcherzyki zawierające enzymy zdolne do rozszczepiania skomplikowanych związków chemicznych.