860 Shares 7375 views

Pała: kwestia znaczeniem frazeologicznych

Język rosyjski jest bogaty w jasnych, soczystych wyrażeń, nie zawsze jest jasne, do tych, dla których nie jest rodzimy. Cudzoziemcy mają długi, aby wyjaśnić, jak to jest – aby złapać wrony, a nie polowanie z ptakami, jak walczyć z szarą kozła bez dotykania żadnego zwierzaka. Do kategorii takich słownych zagadek można przypisać „stoerosovuyu klub”.


Wartość bezpośrednia

Co to pała? Zacznijmy od pierwszego słowa w zdaniu. Początkowo tzw duży gruby kij, używany do polowania na zwierzęta lub jako broń podczas walki. Są one wykorzystywane przez ludzi w czasach prymitywnego społeczeństwa. Potem zaczęli klub o nazwie nie wszystkie kij i specjalnej obróbce: gładki wykuty rafinowany z regionu, który wziął go za rękę i zagęszczonej na przeciwległym końcu. Edge zwykle zaokrąglone. Synonimy, teraz rzadko „oryasinu”, „Dubo”, „mace”, „klepki” (nie mylić z ubioru).

Stoerosovaya – to jest?

Teraz do drugiego słowa w pała frazy. W słowniku Dahl i Uszakow jest tak ważne: jest to drzewo, które rośnie prosto, prosto, bez zagięć i krzywizn. W inny sposób, „rosnąca odporny” – stojąc, nie Poleg nie stela na ziemię. Stąd pała – specjalny, płaski kij, dość potężną broń w zdolnych rękach dzikus!

wersja grecka

Kontynuując nasze badania. Po tym wszystkim, to jest daleka od zakończenia! Druga interpretacja pojęcia „pała” kojarzy się z języka greckiego. Było to przedmiotem obowiązkowym w seminariach. Ale najczęściej na pamięć, a raczej po prostu wkuwania tego języka, jak również starosłowiańskim bez większego zrozumienia, mechanicznie. Często po prostu stara się dostosować obcą morfologii, słowotwórstwa lub fonetycznego modelu o zwykłej próbki Rosyjskiej. Greckie słowo jest stauros – palowania, Polak, stake, kij. W połączeniu pała przymiotnik jasno brzmiące blisko do greckiego modelu. A jeśli weźmiemy pod uwagę znaczenie dosłowne, jak się okazuje, „klub wykonany z pamięci, cola, etc.” Jak to się mówi, że jest to sensowne połączenie!

Bezpośrednią wartość do laptopa

A jeśli chodzi o idiomatyczne zrostów, stabilnej ekspresji , co znaczy „pała”? Jak wiadomo, graficzny sens w word-obiekt utworzony na podstawie pewnych połączeń asocjacyjnych, analogie między nim a innymi obiektami, w czymś bliskim. W mowie potocznej w phraseologism „pała” sens jest następujący: głupi, głupi, tępy człowiek. To odnosi się do wspólnego rodzaju, to znaczy, To odnosi się do ludzi, zarówno płci męskiej i żeńskiej. Synonimy są zazwyczaj stylistycznie zredukowany: idiota, głupi, głupi, niedouczony, głupcem, bez króla w głowie itp I nawet takie powiedzenie: „Władza jest – to nie przeszkadza.” Dlaczego jest to zrozumienie phraseologism? Widocznie ludzka głupota, jego niezdolność do zrozumienia nic w porównaniu ze stanowczością, „neproshibaemostyu” drzewa, zwłaszcza litej skale. Pamiętaj, Gogol ziemianin Capsule zwany "dubinnogolovoy"! Ie znowu do czynienia z klubu. Stoerosovost wyjaśnia następująco: jak drzewo rośnie, dokładnie w prawo, a ludzie postrzegają wszystko dosłownie, wąskie poglądach, nie można ignorować, aby zrozumieć coś, co wykracza poza jego ken. Mówiąc krótko, prosto myśli. Albo, wracając do opcji grecko-seminaristskomu, stosowane do człowieka „klub stoerosovaya” – „Drewniany człowiek”: neproshibaemy którego nic nie jest niemożliwe do wyjaśnienia. Nawiasem mówiąc, wśród seminarzystów, którzy studiowali wiele nauki szkolnej, to był pełen takich przypadkach! Antonimy phraseologisms są słowa i zwroty: inteligentny, mądry, inteligentny, mądry, szalony Izba geniusza.