109 Shares 3578 views

posiłek słonecznikowy: GOST, kompozycja, producenci

Słonecznik posiłek – cennym produktem spożywczym, szeroko stosowane w rolnictwie. Jego zastosowanie może znacząco poprawić wydajność zwierząt i drobiu, a tym samym zwiększenie rentowności gospodarstwa. Fed słonecznikowy posiłek mogą być w postaci czystej lub jako paszy dla zwierząt.

typy

Reprezentuje produkt uboczny produkcji paszy oleju słonecznikowego. Oznacza to, że jako surowiec w procesie jego wytwarzania z zastosowaniem konwencjonalnych nasion. słonecznik produkcja odbywa się w dwóch etapach:

 • Nasiona otrzymane przez prasę, w związku z czym wyróżnia się olej słonecznikowy – cennym produktem spożywczym.
 • Procedura ekstrakcji jest wykonywana. Wyciśniętą z masą za pomocą specjalnych rozpuszczalników (w większości benzyn) przeznaczenie pozostały olej.

Przy użyciu tej techniki uzyskuje się to tak zwany normalny posiłek. Czasami również końcowy produkt poddaje się obróbce cieplnej. Test ten jest nazywany posiłek.

wykorzystanie

Jak już wspomniano, słonecznik mączki stosowane w przeważającej części w postaci paszy dla rosnących zwierząt i drobiu. jego wartość polega przede wszystkim na tym, że zawiera dużo białka. I, w rzeczywistości, odpowiedzialny za zbieranie mięśni zwierząt, a także ich wzrostu. Jakość białka poekstrakcyjna może zawierać aż do 60%. Gdy białko jest całkowicie wysokiej jakości skład aminokwasowy. Zgodnie z tym wskaźnikiem posiłek przewyższa nawet wiele zbóż.

Białko słonecznikowy posiłek zawiera aminokwasy takie, jak cystyna, lizynę, tryptofan i metioninę. Skład paszy zawiera inny przydatny Element – włókna. To bezpośrednio wpływa na strawność zwierząt, zwłaszcza przeżuwaczy, żywności. Zawarte w posiłku, i wszelkiego rodzaju pierwiastków śladowych minerałów. Szczególnie bogate w tego rodzaju żywności fosforu i potasu. Ponadto zawiera cynk, mangan, żelazo, kobalt, miedź, jod, azot. Zawarte w posiłku i witamin: B, E i A.

Należą do reszt Mączka lub olej (15%). Jeśli chodzi o jakość, to jest o wiele lepsze od rufy, ponieważ ma niski stopień utlenienia, a duży procent fosfolipidów.

Zalety produktu

Zastosowanie takiego kanału jak śruty słonecznikowej, można:

 • poprawa metabolizmu u zwierząt, spożywających go;
 • procentowy wzrost strawności pasz dla zwierząt innych gatunków;
 • zmniejszyć ryzyko zgonu;
 • wzrost średni dzienny przyrost;
 • wzmocnienie systemu immunologicznego;
 • poprawić ogólną kondycję zwierząt;
 • poprawy jakości mięsa, mleka i jaj.

Dorosłego osobnika tego żywność zwykle dają w postaci rozdrobnionej i młodzieży – w podłożu, zarówno w stanie suchym i wilgotnym. Jest również bardzo często posiłek dodaje się do zacieru.

Skład produktu

Tak więc, tego rodzaju żywności muszą być zgodne z wymaganiami GOST. śrutę słonecznikową (warunki techniczne, to wymagania dotyczące składu podano w stolików) zewnętrznie zawiera masę z żeliwa szarego lub brązowawy, zawierające, jak wspomniano, olej, włókna i różne pierwiastki śladowe. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze wskaźniki, które pokazują wartość produktu paszowego. Te dane w nim – część warunków technicznych zgodnie z GOST 11246-96.

wskaźnik

Numer w posiłku

zwykły

test

Białko to nie mniej niż (%)

39

39

Fiber nie więcej niż (%)

23

23

Wartość energetyczną (a. E)

0,968

0,968

Białko rozpuszczalne (w stosunku do całkowitej zawartości)

68

surowy tłuszcz

1.48

1.48

Ash nie więcej

1

1

Produkt z taką kompozycję uważa się za w pełni zgodny z GOST. Słonecznik, realizowane w naszym kraju, jest zazwyczaj charakteryzują się wysoką jakością. Reguluje jego skład GOST 13496.

szkodliwych zanieczyszczeń

Jak widać, produkt jest cennym i bardzo przydatne – słonecznik. Kompozycję paszy można z powodzeniem stosować go w bydła i drobiu. Jednak, podobnie jak dowolnego innego produktu może być zawarty w posiłku oraz niewielką ilością zbędne lub szkodliwe składniki. określana także procent dopuszczalnej normy państwowej.

wskaźnik

za posiłek

zwykły

test

Pozostały rozpuszczalnik (%)

0,1

0,08

Zanieczyszczenia (kamienie, ziemia, szkło, itd. D.)

Obecność nie jest dozwolone

prowadzić

0,5

0,5

rtęć

0,02

0,02

Azotany (mg / kg)

450

450

Toksyna T-2

0,1

0,1

Substancje lotne i wilgoć

7-10

9-11

Wilgotność masy śrutę słonecznikową podczas przechowywania nie powinna przekraczać liczby 6%. W przeciwnym razie produkt zacznie się pleśni i zgnilizny.

producenci

Dostępne słonecznik w wielu krajach świata. Rosja i do produkcji tego produktu jest jednym z pierwszych miejsc. Również wiele z nich jest produkowany na Ukrainie, Argentyna, RPA, Pakistan, Chiny, USA i Indie.

W Rosji presscakes produkowane liczne zakłady ekstrakcji oleju i fabryk smaru. Najpopularniejsze krajowych producentów są: IES "Yug Rusi", "Aston", "kompleks Rolnicza", "Atkarskaya MEZ", "Miller" i kilka innych.

Najwięksi dostawcy produktu, takie jak słonecznik (Zdjęcie pakowane i luzem żywności można zobaczyć na tej stronie), są „Sierpień Agro” TK „Agroresurs”, „Zachód”, „Trionis”.

Jakiś czas temu, niezależny ekspert Instytutu Rosyjskiej problemów krajowych badano krajowej produkcji pasz na obecność GMO. W czarnej listy po że wiele firm zostały produkujących słonecznik. Prioskolye Producentów „” Cherkizovo „” BEZRK-Belgrankorm „- To najbardziej znanych firm w paszach zawierających produkty genetycznie zmodyfikowane. Jest on dostępny na liście, i kilka innych, mniejszych firm. W zasadzie, stosowanie pasz zawierających GMO nie jest zakazane w Rosji. Jednak czarnej liście producenci sprzedają ten produkt bez informowania o tym kupującego zmodyfikowanych genetycznie składników.

Wymagania GOST

Standardy określone przez normy państwowe, przedsiębiorstwa produkujące posiłek, muszą spełniać nie tylko w odniesieniu do składu produktu. Goście również są kontrolowane przez jakość:

 • Surowiec używany do wytworzenia posiłku. Nasiona muszą być zgodne z GOST 22391.
 • Opakowania. Słonecznikowy pakowane w worki papierowe odpowiadających GOST 2226. Masa zapakowane posiłek nie powinna przekraczać 30 kg. Możliwe jest również, aby produkt bez opakowania (luzem).
 • Oznakowanie stosowane zgodnie z GOST 14192. Na workach powinien zawierać zapis „Chronić przed wilgocią” bez przerwy. Kiedy dostarczany luzem wszystkie wymagane cechy produktu są podane w dokumentacji towarzyszącej.

Worki można wlać jak granulowane słonecznikowego i luzem.

Mączki i placek

Nasiona słonecznika dokonać innego rodzaju cennych żywności – Cake. Z posiłku on wyróżnia się przede wszystkim metody produkcji. Zrobić ciasto po prostu przez naciśnięcie nasion. To nie podlega ekstrakcji. Dlatego część z nich nie do końca jest taka sama jak mąka. Słonecznikowy ciasto zawiera więcej składników odżywczych. Jak posiłek, często zawarte w paszy.

Historia słonecznika

Zatem posiłek wykonany z tradycyjnych nasion. Użyj go, aby karmić zwierzęta zaczął bardzo długo. Słonecznik jest domem do Ameryki Północnej, a istnieją dowody na to, że roślina ta jest uprawiana od ponad 5 tys. Lat. W Europie był to podobno wydana w 1500 przez Hiszpanów.

Jak rzepak pierwsze nasiona słonecznika zaczął być używany w Rosji. W 1900 roku, jej nowe odmiany były hodowane rosyjskich hodowców. Ich nasiona zawierają 60% oleju. Jak uprzednio wyhodowanych odmian odsetek ten wynosił jedynie 28%.

Oprócz wyemitowanego dzisiaj słonecznika i innych posiłków. Na przykład, soja. Jest również cennym produktem spożywczym. Ale, niestety, w naszych czasach jest uprawiana ogromną ilość GMO soi. Oraz w produkcji mączki, jest bardzo aktywnie wykorzystywane. Na tych samych hodowców słonecznika, genetycy praca jest prawie nie przeprowadzono. Rolnicy i dużych przedsiębiorstw rolniczych na całym świecie uprawia się głównie tylko konwencjonalne odmiany i hybrydy. Zaletą przed słonecznikowego z soi i wymagająca składu gleby oraz warunków klimatycznych.

reguły przechowywania

Carry słonecznika posiłek mogą być dowolnymi środkami transportu. zatem TC powinny być czyste i zdezynfekowane. Mączki lub przechowywać luzem w zamkniętych przestrzeniach lub ułożone w torebkach. Nie należy wystawiać produktu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Magazyn powinien być wyposażony w system wentylacyjny. Masowych mączki należy regularnie mieszano. Worki muszą leżeć na półkach lub paletach. Nie pozwalają na posiłek ogrzewania o ponad 5 stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Trwałość słonecznika produkowanych zgodnie z wymogami gości, wynosi trzy lata.