824 Shares 6796 views

Jakie są system hydroponicznych? Opis głównych typów systemów hydroponicznych. System Hydroponika własnymi rękami

Uprawa świeżych produktów – to nie tylko użyteczne, ale także opłacalna wydarzenie. Dla współczesnego środowiska miejskiego trudno sobie wyobrazić tradycyjne użytkowanie gruntów. Najczęściej jest to rolnictwo cieplarnianych. Ponadto, ziemia do warzyw, ziół, kwiatów i innych świeżych produktów nie jest w modzie. Wszystkie bardziej powszechne systemy hydroponiczne.

podstawowe pojęcia

Więc, co dokładnie jest hydroponika? Odnosząc się do tworzenia słów, widzimy greckiego „woda” i „praca”. Dosłownie, jak się okazuje – „dzieło wody”. W rzeczywistości, czysta woda nie jest używana. Chodzi o to, wodnych roztworów składników odżywczych. Układ hydroponicznych – Jest to sztucznie stworzone warunki dla upraw ekologicznych produktów całkowicie bez gleby. Czasami nie ma konkretnego podłoża jest to, że nie. W zależności od tego, zidentyfikować kilka rodzajów systemów hydroponicznych.

Pod podłoża zrozumieć substancję lub materiał, w którym korzenie rosnących roślin. Podłoże w hydroponice częściowo przeciwieństwie do tradycyjnej kultury ziemi. Może to być piasek, torf, glina, rozszerzoną i w niektórych przypadkach – nawet tylko powietrze. Szeroko stosowane wełny mineralnej dla systemów hydroponicznych. Główną różnicą pomiędzy podłożem z tego powodu, że nie karmić rośliny, ale służy jedynie jako wskazówka dla roztworu zasilającego.

Ważne definicje, można dowiedzieć się systemy hydroponiczne są „pierwiastki śladowe” i „poziom pH». Mikroelementy – co jest wymagane każdą roślinę w określonej proporcji. Na każdym etapie rozwoju Twój zestaw pierwiastków śladowych wymagane dla każdej uprawy. Poziom pH kwasowości pozwala określić i tworzyć niezbędne dla wzrostu i warunkach żywieniowych.

ważne zalety

systemy hydroponiczne mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi metodami praktyk rolniczych, takich jak:

 1. Ciągłość wzrostu. Z uwagi na ciągłe paszy, rośliny rozwijają się bez przerwy. Nie może być susza lub deszczowe dni. warunki wzrostu są utrzymywane na optymalnym poziomie i korzystne.
 2. Przyspieszony rozwój i dojrzewanie. Ponieważ zasilanie jest dostarczane w sposób ciągły, a także bierze pod uwagę cykl wzrostu, rośliny rozwijają zwiększone tempo. A jeśli w przyrodzie istnieje wiele ograniczeń (dla liczby słonecznych dni na diecie od kwasowości reżimów), w hydroponice praktycznie żaden. I rozmiary roślin są ograniczone jedynie przez zasadami ustanowionymi genetycznie.
 3. Zdolność do planowania. Procesy wzrostu i dojrzewania może obliczyć i przewidzieć z zadziwiającą dokładnością.

Różnorodność typów hydroponice

Biorąc pod uwagę różne czynniki, które regulują procesy wzrostu roślin w hydroponice, istnieje wiele systemów i technik. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje sześć głównych obszarów, wśród nich „pasywne” i „aktywne”.

Najprostszym – knot. Podstawą root – słowo „knot”. System ten opiera się na dostawach pożywki poprzez knotów. Kiedy ten sos jest w oddzielnym naczyniu i doprowadza do korzeni roślin za pomocą środków mechanicznych na podstawie efektu kapilarnego. Taki sposób zasilania jest najprostszym i najtańszym. System ten jest „pasywny”, który działa na własną rękę. Trzeba tylko do monitorowania poziomu pożywki w zbiorniku i wszystko.

nawadniania

Zasada działania jest zbliżony do systemu kapilarnego, tylko jedzenie nie jest obsługiwana przez siebie, ale przez życie nawadniania. Do tego celu jest również pojemnik z roztworu i rury łączącej pompę roślin. Do regulowania przepływu jest prosty czasomierz. Istnieją dwa warianty nawadniania:

 • Odwracalny typ, czyli roztworem zasilania jest używany wielokrotnie. Technicznie jest to realizowane przy zlewie z tacy z roślinami z powrotem do pojemnika z opatrunkiem. W tym przykładzie wykonania, z jednej strony, jest bardziej ekonomiczny, z drugiej strony – nie wymaga większej kontroli ze względu na zmiany wskaźnika pH.
 • Nie odwracalnym. W tym przypadku, pożywka przejściu przez podłoże i karmienia korzenie roślin na stałe połączone. To wymaga mniej czasu, ale bardziej kosztowne.

Hydroponika okresowe zalewanie

Uprawy hydroponicznej w systemie tego typu jest dostarczanie roztworu odżywczego z roślin na podłożu, w odstępach z góry określony czas. minerały pompa zasilająca produkowane, a po rozwiązaniu umowy z roztworu zasilającego jest odprowadzana z powrotem, a następnie zawraca. W okresach między insercji korzeni roślin naturalnie gazowane, że nasyca się tlenem. Wśród wad takich metod należy zauważyć, uzależnienie od pompy, a tym samym na energię elektryczną. Mimo wszystko, jeśli czas nie ma zasilania, korzenie właśnie wysycha. Wada ta dotyczy wszystkich aktywny system hydroponicznych.

Układ klasyczny warstwy odżywczej

Sposób w warstwie odżywczej hydroponicznej rozpowszechnione. Tutaj, w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nie potrzebuje timer. Odżywczy płyn przepływa przez podłoże dla roślin ciągły strumień. Wymagany poziom kwasowości pH sterowania wskaźnikiem, ponieważ roztwór cyrkuluje w kole.

Rośliny uprawiane w ten sposób rosną bardzo szybko, ale są one bardziej „delikatny”. W przypadku opatrunku szybko więdną i może umrzeć. Aby zapobiec nieprzyjemnych przypadków proszeni są o udział w zapasowego źródła energii elektrycznej. Jest także przydatny w użyciu podłoża, zbierając wilgoć i żywienia, takie jak włókna kokosowe.

Kultura wody

Sposób nadaje się do hodowli roślin wodnych kochający. Bo tu korzenie rośliny znajdują się cały czas w cieczy. Wygląda na to, pływającej platformy w roztworze odżywczym pianki, który jest dołączony do zakładu. System jest „włączony”, jak pompa służy do napowietrzania. Aby wykazać, można łatwo dostosować starego akwarium. Spośród wspomnianych ograniczeń niewielkiej liczby gatunków roślin, które mogą być uprawiane w ten sposób.

aeroponika

Jedynym sposobem, w hydroponice, gdzie podłoże jest powietrze. Zasilacz wykonany jest z korzeni roślin mgła wodna. Same rośliny są ustalane na pewnym poziomie od powierzchni i spojrzeć wisi w powietrzu. Aeroponika wymaga dokładnej kalkulacji i sprzęt wysokiej jakości. W przypadku awarii zasilania lub awarii sprzętu jakichkolwiek roślin są w grupie wysokiego ryzyka.

Pozytywne aspekty tej metody jest możliwość tworzenia w pełni zautomatyzowanych systemów. Również w powietrzu jest bardzo ograniczona zanieczyszczenia roślin, które mogą występować w podłożu. Aeroponika porównaniu z innymi systemami, należy zwrócić uwagę na bardziej oszczędne zużycie wody. Ponadto, silne napowietrzanie promuje wczesnego wzrostu i dojrzewania roślin.

Hydroponika w przemyśle

Przemysłowe systemy wodne są szeroko stosowane w obszarach miejskich, a także w miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z gleby. Szacuje się, że w porównaniu ze standardowym rolnictwie hydroponicznej może osiągnąć 20-krotny wzrost produkcji. Tak, po uruchomieniu koszty systemu będzie wystarczająca. Jednocześnie utrzymanie hydroponicznych rolnictwa wymaga specjalistycznej wiedzy, bez której jasny i żywiołowy zielenie może szybko wejść w ruinę. Jednak wszystkie wady daleko przeważają pozytywne czynniki:

 • wysoką wydajnością w krótkim okresie czasu;
 • oszczędności zasobów;
 • brak chorób i chwastów;
 • Minimalna liczba pracowników.

Na przykład, potrzeba świeżych warzyw jest tak wysoki, w Stanach Zjednoczonych, mimo obecności własnych gospodarstwach, produkty są importowane z sąsiedniego Meksyku i Kanadzie. Jednocześnie przemysłowe farmy hydroponiczne zajmuje obszar 25 hektarów. Istnieją również indywidualne gospodarstwa indywidualne, które są oparte na bardziej skromnych dziedzinach 0,5 ha.

Hydroponika w domu

Obecnie domowe systemy hydroponiczne zyskują popularność. I przyciąga okazję w domu, aby szybko rosną zdrowe produkty. Zrozumiałe jest, że hydroponika nie może zastąpić osobistego fabuły, co daje większość z nich jest zadowolenie moralne, a nie w formie upraw. W celu rozpoczęcia do uprawy roślin w domu, istnieją co najmniej dwa sposoby: albo kupić gotowy sprzęt zrobić wszystko samodzielnie. Układ hydroponicznych, utworzony przez własne ręce – powszechne zjawisko, ale kłopotliwe.

Jeśli chodzi o sprzęt do gotowania to jedno. W tym przypadku możemy tylko zainstalować go w odpowiednim miejscu, przygotować roztwór do hydroponicznej systemu i uruchomić. W przypadku samodzielnej produkcji ważne jest, aby przygotować wszystkie elementy we własnym zakresie. Co to zajmie? Najczęściej jest to:

 • Pojemnik na pożywce, z prędkością około 3 litrów na rośliny;
 • pompa (odpowiednie akwarium łatwo poprawić mocy);
 • Formularz do roślin;
 • podłoże;
 • zestaw węży.

W każdym z tworzywa sztucznego mogą być wykorzystywane jako pojemnik do pakowania. Planując duży system jest prawidłowo skonfigurować wiele kolb do 50 litrów, niż jednego dużego. Opakowania powinny być nieprzezroczyste (aby zapobiec roztwór kwitnienia). Jeśli nie jest to na rękę, pomoc przyjdzie kolor. Rośliny dogodnie zabezpieczone w doniczkach sadzonki. Do tego roztworu w pojemnikach z obrobionych otworów, oczekując, że po zamocowaniu sadzonki pomiędzy dnem i roztwór pozostawał powietrza.

Gdy wszystkie preparaty są wykonane są zmontowane. Sadzonki znajduje się w pojemnikach, z podłoża, które z kolei są zamocowane w zbiorniku roztworu odżywczego. Korzystanie węże ustalono dwukierunkową komunikację między pompą a zbiornikiem. Jedna linia idzie karmić innych, tzw „linii czołg” – do kanalizacji. Pojemnik, w którym serwowane jest jedzenie muszą być ułożone ze spadkiem do naturalnego odwadniania i pełnego obiegu z mineralnymi składnikami roztworu.

Trochę chemii

Dla prawidłowego i właściwego rozwoju poszczególnych roślin istotnych pierwiastków, takich jak fosfor, potas, wapń, azotu, magnezu i siarki. W mniejszych ilościach należy spożywać mangan, żelazo, cynk, molibden, bor, chlor i miedź. Należy pamiętać, że nawóz dla systemów hydroponicznych z własnych rąk dokonywane są w ściśle określonych proporcjach. Jest to obowiązkowe po ugotowaniu powinny monitorować wartość pH roztworu.

Czynnikiem decydującym w pożywce hydroponicznej powinny być brane pod uwagę. W jaki sposób należy prawidłowo wybrane połączenie wszystkich niezbędnych pierwiastków śladowych, zależeć będzie od prawie wszystko. Dla różnych rodzajów takiej kombinacji różnych rzeczy. Ponadto, w pewnych okresach wzrostu i rozwoju wymaga szczególnej przyrostowe zwiększenie składników.

Składników odżywczych rozwiązań w hydroponice

Istnieją dwa sposoby. W pierwszym prostu kupić odpowiedni zestaw pierwiastków śladowych i nawozów w systemach hydroponicznych, i wszystko jest rozcieńczony w proporcjach wskazanych. Wodę zaleca się ugotowana lub destylacji. Na własne ryzyko można podjąć zwykłą osiadł kranu. Wtedy po prostu kontrolować zmianę składu, dodać, a jakiś czas później – wymienić. Opcja ta jest bardzo wygodne, ale warto pewien koszt.

W innym przypadku można przygotować rozwiązanie dla hydroponicznych systemu z ich własnymi rękami. Wśród gotowych receptur, można wybrać dwie opcje, które są odpowiednie dla różnych rodzajów roślin.

 1. Roztwór rośliny i uprawy drzew liściastych powolnego 2 łyżeczki fosforanu potasu, 2,5 – azotan potasu, 4,5 – azotan wapnia i 4 – siarczan magnezowy rozpuszcza się w 40 litrach wody. Do tego roztworu dodano rozpuszczono w 1 litrze wody, 1,25 łyżeczki kwasu borowego, 1/10 łyżeczki chlorku manganu. Ostatni składnik dodaje się 4/5 łyżeczki chelatu żelaza w 1,6 litra wody.
 2. Roztwór do uprawy warzyw i kochający światło 2 łyżeczki fosforan potasu, 4 – azotan potasu, 4,5 – azotan wapnia i 4 – siarczan magnezu w 40 litrach wody. Następnie dodaje się dwa roztwory kwasu borowego, chlorku manganu i chelatowego związku żelaza, jak to opisano powyżej.

wniosek

Hydroponika – obiecujący kierunek do produkcji świeżych produktów w dziedzinie własności przemysłowej oraz w domu. technik hydroponicznych mieć przewagę w szybkości wzrostu i wielkości produkcji. W wielu przypadkach pozwalają całkowicie zautomatyzować proces lub zmniejszenie interwencji człowieka do minimum. Komplety dla pożywek mineralnych i nawozów dla systemów hydroponicznych są szeroko stosowane nawet w środowiskach mieszkalnych. Mimo pozornego skomplikowania, system hydroponicznych jest w stanie dostarczyć jako produktu końcowego i dużo zabawy dla obserwacji i opieki.