468 Shares 1408 views

Diecezja Kirovohrad: Historia i obecny stan

Diecezja Kirowograd ma długą i ciekawą historię. Dziś obejmuje kilka deanerów i ponad sto pięćdziesiąt parafii. Od 2007 r. Jest imieniem Kirovograd i nowomirgorod. Kieruje nim arcybiskup Joasaph (Guben). W Kirowogradzie znajdują się główne cele diecezji: Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor, noszący imię świętej ortodoksyjnej Elżbiety.


Historia diecezji w okresie przedwojennym

Kirowograd nazywał się Elisavetgrad. Został zbudowany dekretem cesarzowej Katarzyny II w 1754 r., Sąsiednie terytorium zamieszkiwały wówczas emigranci z Półwyspu Bałkańskiego, częściowo Rosyjscy starsi wierzący, Ukraińcy i Grecy. W 1756 r. Wszystkie parafie Elisavetgradu stały się częścią diecezji Perejasławskiej, a około 20 lat później w nowo powstałej diecezji słoweńskiej i chersonowskiej.

Historia oddzielnej diecezji pochodzi z odległych 1880 r., Kiedy otwarty został Elisavetgrad Vicariate, jego pierwszym biskupem był Neophyt (Nevodchikov).

Los niewierności w latach pierwszej wojny światowej nie jest w pełni znany. Można jednak bezpiecznie założyć, że niektóre świątynie działały.

Działania w okresie sowieckim

W przeciwieństwie do wielu innych regionalnych ośrodków ukraińskiego SSR, na przykład Nikolaev, Dniepropietrowsk, Czerkasach, Chersoniu, a po 1917 roku działalność kościoła w Kirowogradzie nigdy się nie skończyła. Miasto zawsze służył przez biskupa, ludzie odwiedzili kościoły, pomimo wszelkich zakażeń. Chociaż należy zauważyć, że wielu księży Elisavetgrad zostało zabitych, niektóre z nich później kanonizowano.

Elisavetgrad w pierwszych dziesięcioleciach bolszewizmu zmieniono kilkakrotnie na Zinowjewa, potem do Kirowa i wreszcie do Kirowograd. W związku z tym na różne sposoby w różnym czasie nazywano wikariat: potem Zinowiewski, a potem Kirowograd.

We wrześniu 1944 r., Po wyzwoleniu miasta, w katedrze odbyły się już usługi księży patriarchatu moskiewskiego. W 1947 r. Utworzono diecezję Kirovohrad, kierowaną przez biskupa Michała (Melnik). Od początku istniały deanerie i parafie pobliskich miast i miast, na przykład Nikołajow i Chigirin. Znacząca strona w diecezji związana jest z biskupem Sewastian (Pilipchuk), który od ponad dziesięciu lat kieruje departamentem od 1977 r. Do 1989 r.

Aktualny stan

Po 1992 r. Autonomiczne diecezje z Mykołaowa i Aleksandrii zostały oddzielone od diecezji. Dzisiaj diecezja Kirovohrad z UOC-MP łączy wielu prawosławnych wierzących w Kropiwnickich, budują w tym regionie nowe kościoły, regularnie organizowane są nabożeństwa. Od 2011 roku kieruje nim arcybiskup Joasaph (Guben).

Można również zauważyć, że przez diecezję odbywają się kilka prawosławnych festiwali. Młodzi Kirovograd aktywnie uczestniczą w tych uroczystościach, a to nie może się cieszyć. Kapłani deanery nie zapominają o wydarzeniach miejskich i wiejskich, na przykład w 2017 r., Wraz z mieszkańcami wioski i wioski, gratulowali weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w dniu Zwycięstwa.

Główne świątynie

Główny kościół diecezji od wielu lat, od 1944 r., Uważał katedrę za imię Narodzenia NMP. Został zbudowany w 1812 roku na terenie małego drewnianego kościoła. Jego historia związana jest z wieloma ciekawymi i wybitnymi ludźmi. Na przykład wielki lider milicji Michaił Kutuzow chrzcił swoich dzieci w katedrze, a jego syn Nikolai, który umarł w młodym wieku z ospy, został pochowany w cmentarzu. Abbotem katedry jest arcybiskup Joasaph. Podczas wielkich świąt wielu mieszkańców przychodzi.

Należy zwrócić uwagę na jeden duży kościół na terenie diecezji – Przeniesienie Święte. Również w Kirowogradzie są Święta Ochronie, Świętej Wniebowstąpienia i innych kościołów.

Życie kościelne nie kończy się na terenie dziejów, w Nowomirgorod, Blagoveshchensk, Gayvoron, Novoarkhangelsk, Olshanka, Novoukrainka i gdzie indziej.

Klasztor

Klasztor Świętej Elżbiety jest dość młody. Zostało założone dziesięć lat temu w 2007 roku. Pierwszy budynek klasztoru był dawnym sklepem spożywczym, ale już w 2010 r., W sąsiedztwie, na wyznaczonym miejscu, rozpoczęto budowę kościoła klasztornego. Przed rozpoczęciem służby odbywały się uroczystości w starych lokalach codziennie.

Warto zauważyć, że klasztor ma schronienie dla byłych więźniów. Są trzy niedzielne szkoły, w których dzieci od najmłodszych lat zapoznają się z podstawami prawosławia, uczą się, co diecezja żyje. Szkoła Kirovograd nosi imię św. Łukasza Krymskiego, we wsi Sozonovka – imię Marii Magdaleny, w wiosce Oboznovka – Mikołaj Cudowny.

Opatem klasztoru jest Archimandrite Manuil (Zadnepryany).

Kirovohrad Diecezja UOC-KP: Historia i stosunki z UOC-MP (MP)

Diecezja Patriarchatu Kijowskiego została założona w 1992 roku. Dzisiaj liczy 10 dziejów i około siedemdziesięciu parafii i są powołani w nowy sposób (po zmianie nazwy miasta) – diecezji Kropiwnickiej. Kieruje nim biskup Mark (Levkov).

Należy zauważyć, że na terytorium tego regionu obie diecezje często spierają się ze sobą. Przedstawiciele patriarchatu w Kijowie wielokrotnie oskarżali przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego o rzekomo realizację polityki Kremla, współpracy z "agentami Kremla". Z kolei duchowieństwa Patriarchatu Moskiewskiego próbują nie uczestniczyć w konfliktach, ale angażować się w bezinteresowną działalność.