890 Shares 8473 views

Przygotowanie ścian do malowania: kolejność robót, cechy i zalecenia

W tym samym czasie malowane powierzchnie były związane ze wszystkimi ze strasznymi zakrzywionymi ścianami, pokrytymi warstwą ponurego cienia farby olejnej. Podobnie nieprzyjemne, wyglądały zarówno w mieszkaniach jak iw mieszkaniu. Właściciele apartamentów próbowali pozbyć się tego "piękna" za pomocą jakiegokolwiek środka, przymocowując tapetę i pianę do brudnych zieleni i trujących niebieskich powierzchni, a szczególnie uzdolnionych, po prostu je wypchanych podszewką. Potem, już we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy w sklepach pojawiły się niespotykane i nieznane ludziom radzieckim materiały budowlane, wielu ludzi zaczęło malować ściany farbą wodną o różnych kolorach. Było to modne i prestiżowe, prawie co drugi rok uważał, że tylko takie wykończenie sprawi, że wnętrze mieszkania lub domu będzie bogatsze. Jednakże takie zagadnienie, jak właściwy sposób przygotowania ścian do malowania farbą wodną, nie zostało dokładnie uwzględnione. A ponieważ wynik nie zawsze był taki, jakiego chciał. I stopniowo zaczęli odmawiać tego rodzaju wykończeń, zwłaszcza, że na półkach sklepów pojawiły się niespotykane dotychczas winyle i nietkane tapety o niezwykłej piękności i cudownych kolorach. Ściśle mówiąc, na tę małą wycieczkę? I z tego, że w tej chwili kolorystyka ponownie staje się popularna. Już w zupełnie innej formie, ponieważ jest wykonywany przy użyciu najnowszych materiałów i nowoczesnych technologii. A jeśli w pokoju planowane jest wykonanie takich prac wykończeniowych jak malowanie ścian, przygotowanie powierzchni jest głównym etapem. I ten proces będzie poświęcony całemu następnemu tekstowi. Postaramy się wytłumaczyć jak najwięcej szczegółów, jakie jest przygotowanie ścian do malowania. Kolejność pracy, wszystkie niuanse ich zachowania i przydatne porady specjalistów – o tym wszystkim, czytaj poniżej.

Rodzaje powierzchni do malowania

Więc jakie ściany mogą być przycięte w ten sposób? W zasadzie, prawie każdy. Ale z profesjonalnego punktu widzenia, w tej chwili zaleca się malowanie: tynkowane lub dobrze nawleczone powierzchnie, podstawę wykonaną z tego materiału (tapeta do malowania, włókna szklane, itp.), Tynki z teksturą i reliefem, płyty gipsowo-kartonowe przygotowane przez odpowiednie Droga.

W zależności od tego, która powierzchnia będzie poddana obróbce wykończeniowej oraz przygotowanie ścian do malowania. Niektóre etapy są charakterystyczne dla każdego rodzaju pracy, a niektóre w jednym lub drugim przypadku albo w ogóle nie mają zastosowania, albo są połączone ze sobą.

Kolejność przygotowania ścian do malowania

Z reguły jest to krok po kroku proces. Najpierw trzeba przygotować powierzchnię. Następnie wyrównaj – lub tynk, albo płytę gipsową. Następnie wykończenie kończy się albo tynkiem ozdobnym lub tynkiem ozdobnym. Jest też taka opcja, jak naklejka na już nieobrobionych ścianach tapety do malowania lub włókna szklanego. Oba te procedury dotyczą również wykończenia. Dalej – szczegóły dotyczące przygotowania ścian przed malowaniem w każdym przypadku.

Zaczniemy od procedur przygotowawczych, które z reguły są praktycznie takie same we wszystkich przypadkach.

Wstępne prace

Przygotowanie ścian do malowania wymaga bardzo starannego podejścia. I trzeba podchodzić do tej kwestii z całą odpowiedzialnością, ponieważ ostateczny wynik zależy w całości od tego. Więc ściany muszą przede wszystkim być oczyszczone z starych typów dekoracji. Jeśli ta tapeta musi zostać usunięta i całkowicie. Jeśli jest to farba olejna i farba na bazie wody, trzeba ją pozbyć, nie mówiąc już o odbarwianiu. Następnie należy przeprowadzić gruntowną rewizję ścian. Przede wszystkim sprawdź ich integralność. Jeśli były wcześniej tynkowane, warstwa zaprawy jest trwała i dobrze trzyma się na ścianie – doskonałe. Jeśli są miejsca, w których dosłownie chodzi – muszą być czyszczone, a wady powinny być wypełnione świeżym rozwiązaniem. Jeśli więcej niż 40 procent powierzchni jest uszkodzone, zaleca się, aby nie marnować czasu i całkowicie usunąć stary tynk ze ściany.

Gdy okaże się, że masz solidne fundamenty w rezultacie, możesz przejść do jego primera.

Mała dygresja

Ciekawą cechą prac remontowych jest to, że czasami proces przygotowania trwa prawie dłużej niż cała procedura późniejszego wykończenia. Czasami z niektórymi ścianami arkusze papieru należy usuwać dosłownie na milimetr, a co powiedzieć o tym, jak trudna jest procedura usuwania farby olejnej. Dlatego przed kontynuowaniem rozmowy o tym, jak przygotować ściany do malowania po etapie przygotowawczym, chcemy przedstawić kilka wskazówek od doświadczonych mistrzów. Być może pomogą kogoś radzić sobie z brudną i ciężką pracą.

Jak wyczyścić tapetę

Nigdy nie usuwaj starej tapety, chyba że oczywiście nie spadną one ze ściany, w stanie suchym. Kiedy papier mocno przykleja się do tynku, może być czasami usunięty z bazą. Więc porozmawiaj z wiadrem ciepłej wody i pędzlem (a nie wałkiem!) I zacznij zwilżać ścianę. I nie tylko raz lub dwa razy, ale dosłownie prawie co 15 minut. Uwierz mi, twoja ciężka praca zostanie wynagrodzona. W pewnym momencie tapeta zacznie się bąbelkować i spadać za ścianą. Będziesz w tym tylko trochę pomocny.

Jak pozbyć się farby

Niepraktyczne jest staranie się wyjąć farbę z muru małą łopatką. Lepiej jest natychmiast weź wiertarkę z dyszy przeznaczonej specjalnie do tych celów i pracować z tym narzędziem. Jedyne co można spróbować – to usunięcie farby wodorozcieńczalnej z gąbką namoczoną wodą. Jeśli jednak trzeba przygotować duże powierzchnie, można wyobrazić sobie, ile ścian trzeba myć.

Właściwe gruntowanie

Nigdy nie nakładaj, pomimo porady, startera z rolką. Większość z nich będzie na podłodze, która przy okazji, będzie wystarczająco twarda, aby oczyścić wysuszoną kompozycję. Optymalna opcja – pistolet natryskowy, przynajmniej przenośny. Jeśli nie ma, użyj pędzla. Tylko w ten sposób można naprawdę jakościowo przygotować bazę i zapewnić penetrację startera w jego wewnętrzne warstwy.

Następny etap

Jeśli oryginalna ścianka jest płaska, gips na niej jest zachowany, wady są zamknięte, można przejść do wykończenia. Co to będzie – przyklejenie lub pokrycie powierzchni tynkiem dekoracyjnym, – zależy od wybranego rodzaju roboty. W każdym razie nawet ściany mogą być już przygotowane do malowania. Inną sprawą jest to, że są tak krzywe, że prawie nie można sobie z nimi poradzić. W tym przypadku bardziej wskazane jest zwrócenie uwagi na płytę gipsową. Wyrównaj powierzchnię z nim można łatwo i szybko. Jednak będzie to również przygotowane do zabarwienia, ale porozmawiamy o tym poniżej.

Jeśli usunąłeś cały stary tynk i masz przed sobą betonową lub ceglaną ścianę , musisz wypoziomować ją roztworem tynku przy użyciu beaconów. Jest to najbardziej skuteczna metoda, która pozwala uzyskać naprawdę płaską powierzchnię.

Jeśli wybrano płytę gipsowo-kartonową

Nie będziemy mówić o tym, jak zamontować GKL na ścianach. To nie jest nasze zadanie. Ale mówiąc kilka słów na temat przygotowywania ścian z płyty gipsowej do malowania, jest to konieczne. Rzecz dotyczy tego, że bezpośrednio na GKL, ani tapeta, ani kompozycja barwiąca nie są stosowane. Musi być koniecznie przygotowane do gruntowania, starannie czyszczone i zagruntowane, a następnie malowane.

Proces klejenia

Być może jest to najbardziej skomplikowana procedura, którą powinien wykonać mistrz, który przygotowuje ściany do malowania. Faktem jest, że powierzchnia powinna być nie tylko gładka, ale również idealnie gładka. Najmniejsza wada, najmniejsza plama będzie widoczna po wyschnięciu farby. Aby to osiągnąć, procedura powinna być przeprowadzona w dwóch etapach. Najpierw stosowana jest pierwsza warstwa. Po całkowitym wyschnięciu, należy przeciągnąć go siatką lub papierem ściernym, aby wyeliminować wszelkie nieprawidłowości. A potem ostrożnie zagruntowano i znowu poczekaj na suszenie. I tylko wtedy nakładać cienką warstwę wykończeniową szpachlówki, która całkowicie likwiduje istniejące wady. W tym samym przypadku, jeśli występują drobne nieprawidłowości, można je delikatnie wygładzić, a następnie oczyścić całą powierzchnię i zagruntować. Potem po dniu można przejść do barwienia.

Niuanse

Jeśli przygotowujesz ściany do tapety do malowania, to w tym przypadku idealna powierzchnia do szukania nie ma sensu. Tak, powinno być płaskie, wystarczająco gładkie, ale może mieć niewielkie wady. Najważniejsze jest uzyskanie naprawdę solidnego fundamentu. Sama ta sama tapeta do malowania, z reguły, zawsze falowana, a ponieważ wszystkie rodzaje zadrapań kryją się pod nimi. Jedyna zasada, której należy przestrzegać, polega na tym, że podczas szpachlowania nie zaleca się pozostawiania obszarów z cienką warstwą szpachli, przez którą przechodzi tynk. Wykonaj cały proces z taką samą dokładnością, która wymaga przygotowania ścian do malowania bez tapet. Po prostu nie można ustalić na drobne usterki. Nie będą widoczne. W przeciwnym razie nie ma różnic. Wykończenie kitów jest czyszczone i pokryte ziemią. Po wyschnięciu można rozpocząć klejenie tapety. Malowanie ich dozwolone jest nie wcześniej niż w ciągu czterech dni po wklejeniu. Daj im czas na wyschnięcie. W przeciwnym razie, pod wpływem farby, zaczną się mokre i spłaszczyć ścianę.

Jest jeszcze jedno pytanie, którego nie można pominąć, jeśli chodzi o przygotowanie ścian do malowania. Jest to wykorzystanie materiału takiego jak włókno szklane. Profesjonaliści nazywają to włóknem szklanym. O nim – dalej.

Włókno szklane

Co to jest? I aby powierzchnia idealnie gładka i chronić ją przed pęknięciami. A potem ściany pokryte włóknem szklanym z farby będą dawały Ci piękny wygląd, ponieważ nie boją się żadnych skurczów i zmian temperatur, ponieważ wszystkie defekty pojawiające się na powierzchni będą ukryte pod włóknem szklanym. Nawiasem mówiąc, ten ostatni zdarza się być falistym i grubym, dość cienkim, dosłownie przezroczystym płótnem. Jest on również nazywany pajęczyną. To właśnie ta odmiana cieszy się największą popularnością, ponieważ po pierwsze, takie włókno szklane kosztuje dosłownie grosza, a po drugie łatwiej jest z nim pracować.

I kilka słów o samym procesie. Najpierw ściana jest shpakuetsya. Wystarczy zastosować tylko jedną szorstką warstwę. Następnie należy je wyczyścić i zagruntować. I wklej pajęczą na specjalny klej. Możesz wziąć i przygotować tapetę nietkaną. Po suszeniu, włókno szklane ponownie shpakuetsya bardzo cienką warstwę, a procedura ta jest bardzo prosta i szybka. Po zalewaniu można pomalować ściany.

I o tynku teksturowanym

Jeśli przygotujesz ściany do malowania na tynku dekoracyjnym, taka procedura jak shpaklevanie nie jest w ogóle wymagana. Roztwór teksturowany nanosi się bezpośrednio na przygotowaną bazę, po jej wysuszeniu, a następnie ją maluje.