167 Shares 9753 views

Gotycki styl architektury

Gotycki styl architektury zaczęła się kształtować w północnej części współczesnej Francji i terytorium współczesnej Szwajcarii i Belgii wokół początku XII wieku. Następnie, nieco później – w Niemczech.


Pierwsza budowla gotycka w architekturze uważane klasztor kościoła Saint-Denis, położony w pobliżu Paryża. Wzniesiony projekt Abbe Suger, jest typowo gotycka budowla z ostrymi łukami. Z jego zamków romańskich opisywany wielką łaskę.

W ogóle, gotycki styl architektury dziedziczone z prymatu rzymskiego architektury w ogólnym systemie sztuki i głównych typów budynków religijnych. W sztuce katedr gotyckich zajęły szczególne miejsce.

Kościoły, zbudowane w tym stylu, reprezentuje najwyższą syntezę architektury i malarstwa z rzeźbą. Masywne okrągłe łuki z romańskiego zmienił charakterystykę gotyckiego łuku ze spiczastym szczycie, wysoki, wąskich słupów i wież, sklepione wielobarwne witraże, bogato zdobione fasady z dużą ilością rzeźbionych szczegóły (vimpergov, tympanon, archiwolcie). Wszystkie elementy zostały zaprojektowane tak, aby podkreślić pionu.

Gotycki styl architektury został nazwany od „GOTOS” greckich. W starożytności, Gotów nazywano plemion barbarzyńskich inwazji na terytorium Imperium Rzymskiego z północy. Według legendy, to termin użyty po raz pierwszy przez Rafaela.

Symbole architektury gotyckiej katedry i zaczął krzyżować, zastępując blokadę i miecz rzymski styl. Do XII wieku. charakteryzuje ogromny wpływ na życie religii.

Gotyckie kościoły zostały zbudowane pokoleń. Katedra Notre Dame został zbudowany ponad dwóch stuleci, katedra Roman od 1211 do początku XV wieku, a Milan – do XIX.

Gotycka architektura miała symbolizować harmonię w świątyni nieba. Dlatego wymyślił projekt, który przezwycięża kamienną chamstwa. Ten został przekształcony z pomocą profesjonalnego wątku „Koronki”.

Sekret artystyczna polegała na tym, że projekt wizualny budowli gotyckich nie pokrywają się z rzeczywistością. Ogromne ciężkie łuki być mętny powietrza, jasno modyfikacji konwencjonalnych proporcjach zakłócać nawigacja rozumieć konstrukcję logiczną i realizować rzeczywistej skali. Gotycka katedra wydaje się, że spod nóg opuścić ziemię, a człowiek wznosi się do nieba bez dna nieskończoności.

Gotycki styl architektury, uwielbia bawić się ze światłem. Kluczowym punktem tego stylu jest, aby stworzyć efekt nigdy płynącej boskiego światła, które symbolizuje duchową mądrość i oświecenie. Służy przez witraże.

styl gotycki rozwijała się głównie w miastach. Dominujące kolory architektury są żółty, niebieski i czerwony. Linia budynków i budowli uzyskał charakter ostrołukowe, łuki utworzone z przecinających się łuków. Budynki zbudowane są głównie z prostokątny kształt z licznymi ostre łuki, przekształcając filarach.

Obowiązkowe wewnętrzne dane są poprawne łuki z podporami, kompleks liści. Budowa budynków charakteryzuje kamień ażurowa rama obsługuje przedłużony okien, podkreślony konstrukcji szkieletowej. Integralną częścią projektu jest przedłużony witraże wielobarwnego szkła, czasami nie są okrągłe ozdobne pudełko. Drzwi są ozdobione łukami Lancet, prążkowane.

Budynków w stylu gotyckim nabywa niektóre fantastyczne pojawiające się na widok kamiennych ścian, które wydają się lekkie i przewiewne. Ta lekkość, lekkość, nieracjonalne i mistyczna wizja są wiążące właściwości dowolnej struktury w stylu gotyckim.

styl gotycki przeszedł przez trzech historycznych etapów rozwoju – to wczesny gotyk, rozkwitu (High Gothic) i późnogotycki.

Na początku XVI wieku w stylu gotyckim architektury zaczyna tracić swoją pozycję w związku z przybyciem kultury tradycji renesansu.