197 Shares 1200 views

Ikonostaza prawosławna: ikona "Matka Boga Kazańskiego", jej znaczenie i siła

Wśród rosyjskich ikon prawosławnych obraz Kazan Matki Bożej jest jednym z najbardziej znaczących i szanowanych. W społeczeństwie cieszy się wielkim szacunkiem i miłością. Siła wiary w ikonę jest tak wielka, że codziennie przychodzi do niej tysiące wierzących pielgrzymów i cierpiących świeckich.


Historia ikony

Ikona Kazańskiej Matki Bożej obchodzi święta dwa razy w roku: latem 21 lipca (w starym stylu jest 8 dzień), aw listopadzie 4 (lub 22 października znów w starym stylu). Obraz ma ciekawą historię, w której początki jej szczególnej popularności leżą pod wieloma względami. W połowie XVI w. Kazan Khanate został dołączony przez Iwana Groźnego do państwa rosyjskiego. Ogromna liczba ludzi w tym czasie zwróciła się do prawdziwej wiary. I 27 lat po tym wydarzeniu w domu kupca znanego w Kazaniu nad pseudonimem Onucha wybuchł pożar, z którego ogarnęły wszystkie drewniane konstrukcje w okręgu. Ogień dosłownie skręcił miasto w prochy. Trochę później córka handlarza we śnie trzy razy była Dziewicą Maryją i powiedziała, że dawno temu, pod spalonymi ogniskami domu, nawet w czasach Tatar khanate, jej obraz był ukryty. Początkowo nikt nie mógł uwierzyć, że taki symbol wiary, który ludzie nazwali ikoną Matki Bożej Kazańskiej, jest dokładnie tam, gdzie wskazuje dziewczyna. Była to jednak dziesięcioletnia Matryona, która przygotowała się do otwarcia jej na ludzi. Stało się to 8 lipca, ponieważ w ortodoksji dzisiaj uważany jest za świąteczny dzień. Ikonka wyglądała tak żywa, jasna, jakby była już malowana, a farby jeszcze nie wyschły. Kapłan, umiłowany przez cały Kazań, ks. Ermolai, przeprowadził wizerunek miasta przez procesję i napisał na jego cześć sacrum modlitwę hymnu. Obraz pozostawał w miejscowym kościele, dziesięć lat później klasztor został otwarty na swoim miejscu, a Matryona stała się jej opactwem. Od tego czasu wiele chwalebnych czynów i cudów miało miejsce pod sztandarem ikony. Pomogła milicji pod przewodnictwem Minina i Pozharsky'ego, aby bronić Moskwy przed siłami fałszywego Dmitrija. Stało się to w tym wspaniałym wydarzeniu 22 października (drugie urodziny obrazu). Od tego czasu ikona "Matka Boża Kazań" stała się jeszcze bardziej czczona. Jego znaczenie i wszechpotencja została rozpoznana przez Piotra 1, który modlił się gorliwie i płacznie do Protektora w przeddzień Bitwy o Połtawę. Kiedy odbudowano Petersburg, jedna z list obrazków, z którymi król przeniósł się do nowej stolicy. Do Matki Bożej Kazańskiej, aby uzyskać pomoc i wsparcie, często zwracał się do Kutuzowa w czasie usług modlitewnych. Rosjanie żołnierze podczas bitwy pod Borodino zdawali się czuć Jej obecność obok siebie. Nawiasem mówiąc, pierwsze zwycięstwo nad armią francuską wygrało zaledwie 22 października, jakby Święta Dziewica wysłała im znak. Co więcej, czy chwalebne czy tragiczne epoki życia pierwszego rosyjskiego, a potem państwa radzieckiego, prostych ludzi i ludzi, obdarzonych mocą, wyraźnie i skrycie oddawały wizerunek, przyniósł im swoje nadzieje i łzy. Uważa się, że ikona "Matka Boża Kazań" ma swoje znaczenie i wpływ na całą wschodnią część Rosji. Wraz z świętymi obrazami Theotokosów Władimira, Pochawa i Smoleńska, tworzy niewidzialny krzyż święty, który wyławia wszystkie niezmierzone ziemie rosyjskie i jego mieszkańców.

Wspaniałe rzeczy Pana

Istnieje wiele list ikon Kazań – więcej niż inne obrazy Dziewicy. To świadczy o szczególnym zaufaniu, które ludzie ją karmią. Przede wszystkim ikona "Matka Boża Kazań" ma znaczenie dla wstawiennika i komfortu. Zanim jej modli się ciężko chorymi – o własne zdrowie i ich krewnych – o uzdrowieniu swoich bliskich. Sposób rozmowy z osobistym żalem, problemami w rodzinie, nieporozumieniami z dziećmi. Poproś ją o wstawiennictwo przed twarzą Pana. Jedna z linii modlitwy brzmi tak: "Ty jesteś okładką twoich niewolników …" W czasie blokady leningradzkiej, w celu wspierania wyczerpanych fizycznie i duchowo mieszkańców miasta, wzdłuż jego ulic, jak wiele sił lokalnych straciło siłę, Wonderful Face niesie. To wydarzenie miało duże znaczenie: ludzie zyskiwali wiarę w jutro, nadzieję na zwycięstwo i że przeżyją. I do dziś nosi ikonę "Matki Bożej Kazań" znaczenie zjawiska, jest uznawana za główny sanktuarium obecnego Petersburga. I w każdym razie obraz ten jest konieczny w każdym kościele, małym i dużym, miejskim i wiejskim. I w wielu domach, zapalając świeczkę przed ikoną domową, ludzie są łagodni i łagodni, z ich oczyma łzami w ich oczach mówią: "Miłości, radujcie się!"

Skromność i czystość duchowa rodzą się w nas prawosławne kapliczki.