848 Shares 9639 views

Portugalski statek – piękno, które spala

Zadziwiająco piękny cud natury – portugalski statek (Physalia) – jest równie niebezpieczne, jak atrakcyjne. Aby nie sparzyć, aby je podziwiać lepiej z daleka.

I cieszyć się, można powiedzieć, coś: nad powierzchnią wody delikatnie połyskujące srebro i niebieski, fioletowy i magenta „żagiel”, podobny do tych, które zdobią średniowieczne sądu. Jej górna, grzebień, jasnoczerwony, a dolna część, z której długo, czasami nawet do 30 metrów, trafiając macki, niebieski.

Portugalski statek – meduzy, czy nie?

Trzeba powiedzieć, że chociaż istota i bliskiego krewnego z meduzy, ale nie stosuje się do nich. Portugalski statek – to prymitywne rurkopławami bezkręgowce. Reprezentuje kolonię cztery rodzaje polipów, współistniejące ze sobą. Każdy z nich pełni swoją funkcję.

Dzięki pierwszej polipa – bańki gazu, który podziwiamy piękno portugalskiego statku na morzu, a może dryfować w oceanie.

Jednego lub większej liczby polipów daktilozoidy – łapie macki przez rozległy długości są usytuowane komórek pieczenie wstrzykiwane do trucizny drapieżnych. Małe smażyć, smażyć, skorupiaki mu umrzeć natychmiast, ale w większych paraliż występuje. Nawiasem mówiąc, nawet w suszonej formie macki portugalskiej łodzi są bardzo niebezpieczne dla ludzi.

Dzięki wszystkim traperzy macki aby złapać zdobycz jest przeciągnięty do trzeciego rodzaju polipów – gastrozoidam że trawienia pokarmu poprzez rozbicie białek, węglowodanów i tłuszczów. Czwarty typ – gonozoidy – pełnią funkcję rozmnażania.

niesamowite flotylla

Portugalski statek może poruszać się tylko poprzez przepływ lub wiatr. W wodach Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego może spełnić flotą podobny fantazyjnych Physalia dmuchanych zabawek.

Ale czasami „blow off” ich pęcherzyki i zanurzone w wodzie, aby uniknąć niebezpieczeństwa. I oni mają się bać nikogo mimo toksyczności, statki są pożądane zdobycz dla wielu gatunków zwierząt. Tak więc, na przykład, ó morskie (dureń, żółwia Golovataya) błękitnoskrzeli lub skorupiaków (Nudibranch, janthina) może znacznie rozcieńczona szeregach „żeglowania”.

Ale pasterz ryba mieszka w środku długie macki Physalia jako pensjonariusz. Trucizna tej ryby nie jest ważny, ale chroni przed wielu przeciwników, a pasterz zjada szczątki patrona górniczego i martwe wskazówki daktilozoidov.

„Medusa” portugalski statek niebezpieczny jak kobry!

Statek szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, a także dla tych, którzy cierpią z powodu alergii. Na miejscu oparzenia powstaje bolesne obrzęki, kurcze mięśni może się rozpocząć. Temperatura wzrasta ofiara, są dreszcze, nudności i wymioty.

Nie jest konieczne, aby zmyć miejsce niszczenie świeżej wody, to tylko zwiększy ból. Ale ocet może zneutralizować Physalia trucizny. W związku z tym, traktowane są oparzenia, wstępnie złom skóry w celu usunięcia resztek komórek pieczenie.

Ale najlepsze jest to, widząc z daleka Flotylli czarujący „żeglarstwo”, aby jak najszybciej opuścić wodę, podziwiając je z daleka. Niestety, to piękno – palenie!