272 Shares 2405 views

Pasteryzacja mleka w domu

produkty technologiczne pasteryzacja nazwany na cześć francuskiego mikrobiologa Lui Pastera, który żył pod koniec XIX wieku. Jej istota polega na pojedynczych produktach konsystencję cieczy grzewczej, co prowadzi do odkażania z różnych mikroorganizmów. Jest możliwe, aby zwiększyć trwałość produktów. początkowo technologia przeznaczona do piwa i wina.


Powszechne stosowanie tej metody konserwacji był w przetwarzaniu produktów mlecznych. Pasteryzacja mleka – proces ogrzewania do końca temperatury do wrzenia i zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych bez zmiany podstawowych właściwości – zapach, konsystencję i smak.

Celem pasteryzacji mleka – zapobieganie jego przedwczesnemu zakwaszenia, które powodują, że bakterie kwasu mlekowego, odtwarzanie Escherichia coli i innych mikroorganizmów.

W produkcji przemysłowej do kontroli pasteryzacji skutecznie wykorzystuje reakcję fosfatazę. Gdy luz uważa się, że wszystkie asporogennne chorobotwórcze bakterie są zabijane. Wydajność procesu jest wysoka tylko wtedy, gdy mleko bezpośrednio po dojeniu ochłodzeniu do określonej temperatury i utrzymuje się go do pasteryzacji. W tym specjalnym chłodzeniem zbiorniki są wykorzystywane w gospodarstwach hodowlanych.

W praktyce, pasteryzacja mleka może odbywać się na trzy różne sposoby.

Ciągłe pasteryzacji – mleko ogrzewa się do temperatury 65 ° i utrzymuje w tym stanie przez godzinę.

Krótkim pasteryzacji – ogrzewania prowadzi się do 75 °, a przetwarzanie jest zakończone po dwudziestu sekundach.

Natychmiastowe mleka pasteryzacji – ogrzewaniu do temperatury 85 ° – a tym samym ostuzhennoy. Jeżeli pasteryzacja mleka powstał natychmiast zmienia właściwości fizyczne i chemiczne niektórych elementów, tym samym zmieniając jego smak.

Sprzęt dla produkcji mleka jest używany tylko na skalę przemysłową. W domu, warunki pasteryzacji można przeprowadzić za pomocą podwójnej kotła. Najpierw musimy sterylizować pojemnika, w którym mleko, wprowadzanie będą przechowywane to w zwykłym piekarniku w temperaturze około stu stopni przez około dwadzieścia minut. Albo można to zrobić za pomocą konwencjonalnych metod z użyciem pary.

Ponadto, górna komora jest wypełniona-parowy mleka i termometr umieszcza się w taki sposób, że nie dotyka ściany i dno – woda. Mleko doprowadza się do temperatury 65 ° i miesza ciągle przez trzydzieści minut. Ważne jest, aby upewnić się, że temperatura nie wzrośnie.

Jeżeli mleko ogrzewa się do 75 °, to pasteryzacja powinny być wykonywane przez piętnaście minut. Następnie zbiornik mleka musi być zanurzony w wodzie z lodem, wciąż mieszając, aż temperatura spadnie do czterech stopni Celsjusza.

Następnie, mleko jest wylana do wyjałowionego pojemnika, pokrywy i umieszczono w lodówce. Jak nie można przeżyć za dwa tygodnie, które z kolei są kwaśne.