381 Shares 2054 views

Odpowietrznik – co to jest? Rodzaje urządzenia, zasada działania

Kotły są zazwyczaj wykonane ze stali. Przechodzącej przez niego wody w strukturze zawiera tlen i dwutlenek węgla. Oba te elementy mają na metalowych konstrukcji kotła niezwykle negatywny wpływ. Stały kontakt z tymi gazami stały się nieuchronnie prowadzić do jego rdzewienia. odpowietrznik – w celu zaradzenia sytuacji i przedłużyć żywotność urządzenia, specjalne instalacji są zawarte w systemie kotle cieplnym. Co to jest? Na to i będą mówić w dalszej części tego artykułu.


definicja

Odpowietrznik nazywa specjalnego sprzętu przeznaczonego do usunięcia tlenu z systemami ogrzewania płynu chłodzącego przez podgrzewanie ostatni prom. Tak więc, oprócz funkcji czyszczenia tego rodzaju urządzenia pracują w postaci ciepła. To samo ustawienie może być stosowany do odpowietrzania i obróbce cieplnej substancje odżywcze i wody uzupełniającej.

Cechy konstrukcyjne

Względna prostota konstrukcji – to właśnie odróżnia de aerator. Co to jest nam znaleźć. Teraz zobaczmy, jak to urządzenie jest ustawione. Stanowi on zbiornik odpowietrznik kotła (BDA) z zamontowanym na niej pionowej kolumny (kDa) zamontowane na podporach. Dodatkowym elementem tego typu urządzeń jest system hydrauliczny, który chroni ją przed nadciśnieniem. Kolumna jest przyspawana do zbiornika bez kołnierza – bezpośrednio.

Na poziomej zbiornika odpowietrznik zamontowany na wlocie i wylocie, aby połączyć pożywce zasilającej i tłocznego. Zlewozmywaki montowane na dole. Kolejnym elementem projektu jest przeznaczony do zbierania odgazowanym zbiorniku wody. Znajduje się on pod dnem BDA.

Układ hydrauliczny urządzenia, takie jak odpowietrznik, którego schemat jest przedstawiony poniżej, zazwyczaj składają się z dwóch śluz hydraulicznych. Jeden chroni urządzenie przed nadmiernym ciśnieniem, a drugi – od niebezpieczna. Również w konstrukcji układu hydraulicznego zawiera odpowietrznik zbiornika wyrównawczego. Odparować podawany z odgazowywacza do szczególnego czynnika chłodniczego posiadającego poziomy cylinder.

konstrukcja kolumnowa

Kolumna jest cylindryczna powłoka z dnem eliptyczny. Podobnie jak w zbiorniku na nim istnieją połączenia na dostawę i usunięciu medium. Wewnątrz kolumny są specjalne płyty z otworami, przez który przechodzi woda. Konstrukcja ta umożliwia znaczne zwiększenie powierzchni styku podłoża i pary wodnej, a tym samym do podgrzewania z maksymalną prędkością.

rodzaje urządzeń

W nowoczesnych kotłach może być zainstalowany odpowietrznik wodę:

 • próżniowa;

 • wolnossący.

W pierwszym rodzaju odgazowywacze usuwanie gazów wytworzonych z wodą pod zmniejszonym ciśnieniem. Konstrukcja takich urządzeń jest zawierał dodatkowo strumieniem wody lub wypychacz parowej. Ten ostatni rodzaj węzłów stosowane najczęściej w środkowej lub kotłów małej mocy układów. Zamiast wypychacze Pompy specjalne mogą być wykorzystywane do tworzenia podciśnienia. Niektóre brak sprzętu, takiego jak odgazowania próżniowego, jest to, że pary muszą być z niego usunięte przez życie, podczas gdy on wychodzi z atmosferą w sposób naturalny – pod ciśnieniem.

Oprócz dwóch typów omówione odgazowywacza, kocioł może być zainstalowana w urządzeniu ciśnieniowym. Działają one na 0,6-0,8 MPa. Czasami obiegu kotła ciepła zawiera również urządzeń niskiego ciśnienia.

Zakres stosowania

Gdzie jest de-aerator może być używany? Co to jest, teraz wiesz. Ponieważ urządzenie jest przeznaczone do odgazowania medium roboczego, jest ona wykorzystywana przede wszystkim tam, gdzie jest to sprzęt grzewczy wykonany ze stali.

Najczęściej de-aeratory są wykorzystywane w systemach ogrzewania i ciepłej wody. kotłownie z kotłami są zwykle wyposażone w ustawieniach próżniowy typu. Przelotni także mogą być wykorzystywane w takich systemach atmosferycznych. Oprawa niskiego i wysokiego ciśnienia są stosowane w większości systemów operacyjnych dzięki do kotła parowego. Pierwsza odmiana (w 0,025-0,2 MPa) jest zamontowany w niezbyt mocnych silników, przeznaczone dla niewielkiej liczby konsumentów. Oprawa podwyższone ciśnienie stosowane w układach termicznych z kotłami, paszy dużej ilości pary.

Osadowy odgazowywacz: operacja

Program oczyszczania gazów jest realizowane w dwóch etapach: odgazowywacze wielkopiecowy (w kolumnie) i pęcherzyk (na zbiorniku). Ponadto, system jest włączony zanurzonego urządzenia propagacji. Wodę doprowadza się do kolumny, gdzie para jest przetwarzany. Ponadto, spływa w dół do zbiornika, jest on utrzymywany w nim i jest odprowadzana z powrotem do systemu. Parowa początkowo podawany do BDA. Po odpowietrzeniu przestrzeni wewnętrznej wchodzi do kolumny. Przechodzącej przez otwór w tacy pęcherzyka, para podgrzewa wodę do temperatury nasycenia.

Śrutowanie usuwa wszelką wodę z gazów. Jednocześnie jest kondensacja pary wodnej. Jego pozostałości zmieszane z gazem wytrąca się z pożywki i odprowadza się do chłodnicy. Kondensat z pary są odprowadzane do zbiornika odpływowego. Podczas osadzania woda w zbiorniku resztkowych małych pęcherzyków gazu z niego wyjść. Usuniętej wody do zbiornika do przechowywania. Czasami poziomy zbiornik wykorzystywane wyłącznie do rozliczania. W takich instalacjach, dwa etapy odgazowania umieszcza się w kolumnie.

Odgazowanie wody uzupełniającej

woda System grzewczy przepływa w sposób ciągły. Ale ilość niego w czasie, powodując przecieki, nadal stopniowo zmniejsza się. Dlatego, makijaż woda dostarczana do instalacji grzewczej. Jako główny, należy poddać procesowi odpowietrzania. Początkowo, woda przepływa do podgrzewacza, a następnie przechodzi przez filtry do oczyszczania chemicznego. Ponadto, jak pożywne, wejdzie na wieżę odpowietrznik. Uwolniony od wody tlen przepływa do pompy doładowania. Ostatni kieruje je do kolektora dolotowego lub w zbiorniku.

odpowietrzanie chemiczny

Tak więc odpowiedź na pytanie, co kotła odpowietrznik jest prosta. To urządzenie przeznaczone do gotowania wody gorącej pary w celu usunięcia tlenu. Jednak czasami gazy z chłodziwem w takich roślin nie jest całkowicie usunięte. W tym przypadku, w celu dalszego oczyszczenia kotła wodą można dodać różnego rodzaju odczynników przeznaczonych do wiązania tlenu. Może to być, na przykład siarczyn sodu. W tym przypadku, do jakościowego odpowietrzania wody wymaga jego ogrzewanie. W przeciwnym razie reakcja chemiczna będzie zbyt powolne. I przyspieszać proces wiązania tlenu, można stosować różnego rodzaju katalizatorów. Czasami woda i odpowietrza przez przepuszczenie przez wkładkę z konwencjonalnych metalowych wiórów. Ostatnią w tym przypadku są szybko utlenia.

Funkcje montażowe

Urządzenie odpowietrznik nie jest zbyt trudne. Jednak jego instalacja musi być przeprowadzona przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich technologii postanowień. Podczas instalowania takich urządzeń są kierowane przede wszystkim do niego dołączone przez producenta i rysunków projektu kotła. Przed rozpoczęciem instalacji należy sprawdzić instalację i dokonała ponownego wjazdu. Wykryte wady zostały wyeliminowane. Ona rzeczywiście procedura instalacyjna obejmuje następujące etapy:

 • zbiornik zamontowany na podstawie;

 • zespawane króćca do wylewu;

 • W dolnej części kolumny jest odcięta od średnicy zewnętrznej;

 • kolumna zamontowany na zbiorniku (w tym przypadku zamocowane wewnątrz płytki musi być ustawione poziomo w linii)

 • Kolumna jest przyspawana do zbiornika;

 • zamontowana chłodnica pary i oddzielacza wody;

 • zgodnie z rysunkiem podłączaniu szlaki;

 • ustawienie blokowania i regulacji zaworów ;

 • held urządzenia testujące hydrauliczny.

montaż natrysku

Powyższy projekt jest nazywany Belleville. Istnieją również rozpylać upustów. Urządzenia tego typu są stosowane mniej, a także poziomy zbiornik o dużej pojemności. Nieobecność kolumnami – to co odróżnia odgazowywacza. Zasada działania jest również nieco inna. Para jest dostarczana w takich roślin od dołu – ze zbiornika znajdującego się na poziomej grzebienia. Sam pojemnik jest podzielony na strefę nagrzewania wstępnego i odpowietrzania. Woda zasilająca kocioł jest dostarczany do pierwszego przedziału znajduje się w górnej części rozpylacza. Tutaj, to ogrzewa się do temperatury wrzenia i przepływa do strefy odpowietrzenia gdzie pary tlenu usuniętej z niego.

Tak, to wszystko, co można powiedzieć o urządzeniu, takie jak odpowietrzacz. Co to jest, mamy nadzieję, że rozumiesz, bo daliśmy dość szczegółową odpowiedź na to pytanie. Tak nazywają konfiguracji, zapewniając ciągłą pracę kotłów wodnych i parowych gorąco. Wybór rodzajów i sposobów montażu urządzeń odbywa się zgodnie ze specyfikacją urządzenia grzewczego i projektu kotła.