409 Shares 1744 views

Uppercott jest potężną bronią w arsenale boksera

Apperkot – jest to potężny cios, który jest stosowany na wewnętrznej trajektorii pionowej. Z języka angielskiego to słowo jest dosłownie tłumaczone jako "rubanut od dołu", które doskonale przekazuje cel tej techniki. Warto zauważyć, że jest to sztylet, który jest uważany za jednego z dwóch najpotężniejszych ciosów wraz z krzyżem. Pięść, z udarem, jest obracana palcami do środka.

Jak pobić uppercut

Cios ten jest stosowany głównie z bliskiej odległości. W tym przypadku trajektoria lotu pięści idzie wzdłuż pionowej linii – od piersi pobicia w górę. Najczęściej celem takiego ciosu jest podbródek przeciwnika, który może nie zostać pokryty z tak zamorskiego ataku. Większość bokserów wolą umieścić blok, zakładając rękawice w policzki i kości policzkowe w pionie. Dlatego ścięgno mogą przesuwać się między przestrzeniami między rąk. Na zdjęciu powyżej widzimy świetny przykład techniki uderzania meksykańskiego lekkiego Juan Manuel Marqueza w walce z Michaelem Katsidisem.

El Dinamita lubi stosować ten rodzaj ciosu, doskonale łącząc lewą nogę z prawym krzyżem. Taką taktykę można śledzić w prawie wszystkich jego bitwach, zwłaszcza w konfrontacji z lewicowym Filipińczykiem Manni Pacquiao.

Ubierz wzdłuż bagażnika

Nie zapomnij o guzikach skierowanych na tułowia. Celem takich ataków jest wrażliwy splot słoneczny, wątroba i śledziona. W tym przypadku prace nad organizmem pozwalają obniżyć tempo i oddychać przeciwnika, co negatywnie wpływa na wytrzymałość w drugiej połowie walki. Wielu bokserów buduje swoją taktykę na ciągłe ataki na ciało.

Uppercut nad pniem najlepiej nadaje się, gdy wróg wstrzyma oddech. W tym momencie jego żebra rosną, pozostawiając narządy. Oczywiście nie jest tak łatwo obliczyć oddech przeciwnika, jednakże ta metoda często doprowadziła do przedwczesnego zakończenia walki. Doskonałym przykładem jest nakrętka, zdjęcie, które można zobaczyć poniżej (atak Luciana Butego). Rumuński udało się chłodno przyłożyć się do obszaru żołądka przeciwnika, co doprowadziło do upadku.

Przypadki pukania ciosą w ciało historii bokserskiej niezliczone. Na przykład znany amerykański posiadacz rekordów, były mistrz świata w kilku klasach wagowych, Roy Jones Jr. uwielbiał rozpocząć lub zakończyć kombinacje z ciosami na ciało: haczyk, ściskać w obszarze tułowia zmusić przeciwników do rąk. Czasami i odwrotnie – uderzenia głowy rozpraszają uwagę przeciwnika, a Roy zaczął przetwarzać ciało przeciwnika.

Uppercott jest zdradzieckim ciosem

To staje się jasne, jeśli rozumiesz pewne aspekty techniki noszenia ścięgna. Wcześniej powiedziano, że sztylet idzie wzdłuż wewnętrznej trajektorii, ale nie każdy rozumie, co naprawdę oznacza.

Na zdjęciu powyżej średniej Brandon Rios ma prawe szczęk w policzku amerykańskiego Petersona. Kontrowersje dobrze ilustrują punkt widzenia obu bokserów. Wpływ Riosa na Petersona jest niewidoczny, co pogarsza reakcję mózgu i aparatu ruchowego na wynik wstrząs.

Oznacza to, że element niespodzianki powoduje uszkodzenie zastosowanej końcówki. Pięść napastnika staje się widoczna dla wroga tylko w ostatnich chwilach, więc trudniej jest zareagować na taki cios. Nie wspominając o ścięgnach na ciele, które różnią się swoją odpornością na błyskawice i niemożnością sparowania, ponieważ ręka uderzającego boksera pozostaje w zasięgu wzroku przeciwnikowi w 99% przypadków.

Jak przeciwstawić się sztyfcie?

Uppercott jest zdradzieckim ciosem, także dlatego, że taki atak można łatwo oderwać, ponieważ uniknąć uderzenia bokserem, wystarczy lekko pociągnąć głowę. W tym przypadku myśliwiec, który rzuca nieuchwytną maskę, pozostaje bez zabezpieczenia, odciągany przez bezwładność strajku. Dlatego przypadki wybicia po niedokładnie zastosowanej szczęce nie różnią się od dokładnych trafień. Były nawet śmieszne przypadki, na przykład kiedy brytyjski wadze ciężkiej Tyson Fury przegapił i wykonał podobny cios dla siebie.

Udernij w technikę mieszanych sztuk walki

Uppercott jest techniką, która jest używana w kontekście techniki MMA, gdzie może być stosowana w okolicznościach, które nie pozwalają na użycie go w ringu bokserskim.

Chodzi o technikę walki z brudną bokserską. Określenie to zakłada aktywną pracę w zaciśnięciu, gdy obaj bojownicy są w szafie (jak na zdjęciu powyżej). To stanowisko nie jest zabronione w konkursie na mieszane sztuki walki, więc rywale mają tendencję do wyrządzania maksymalnych szkód ze sobą z niewielkiej odległości. Często sparowane z guzikami są używane przez łokcie, które są bardzo skuteczne w zaciskaniu.

Należy wziąć pod uwagę parametry lokalnych rękawiczek, które są znacznie mniejsze. Pozwala to na bardziej punktualne pociągnięcia, które są trudne do zablokowania, biorąc pod uwagę obszar ręcznego inwentaryzacji.