750 Shares 5365 views

Tolerancja cień do ogrodu. Ampelnye tolerancji odcień

Bez względu na działce lub w ogrodzie, zawsze jest jedna lub więcej części, które nie stoją promienie słoneczne, czy w domu lub w cieniu dużego drzewa. Ale nie martw się o to. Flora jest bardzo bogate w gatunki, i zawsze można odebrać cieniolubne lub odcień tolerancji dla ogrodu, który zadowoli kwitnienia i ozdobne liście.


Klasyfikacja roślin według wymagań oświetleniowych

Światło słoneczne, woda i dobra, żyzna gleba – to podstawowe wymagania roślin w celu zapewnienia ich udanej uprawy. Ale nie wszystkie kwiaty i drzewa, takie jak jasne promienie słońca, w zależności od tego, są one podzielone na trzy grupy.

 1. Światło-kochający rośliny do ogrodu, drugi od ich nazwy heliophyte. Kochają otwarte przestrzenie i światło słoneczne w cieniu może umrzeć. Dla tej grupy, w zdecydowanej większości kwiatów ogrodowych. Z jednorocznymi: petunia, nagietki, lobelia, godetsiya itp wieloletnich, np daylily, Rudbekia, Gaillardia, Arabis, Stachyna … I jak drzew: klon ginnala, Thuja occidentalis, mandżurskiej nakrętki.
 2. Tolerancja cień do ogrodu. Grupa ta obejmuje gatunki, które są zbyt lubiący słońcu, ale to jest w godzinach porannych lub popołudniowych wystarczającej to 5-6 godziny. Jednak kwitnienie w tym samym czasie nie może być tak obfite i długotrwałe. Grupa ta obejmuje rośliny, takie jak drewno, anemon Astilbe, bronią Alpine (pierwsze zdjęcie) dicentra, piwonii, błękitna itd. D.
 3. Cień kochający rośliny do ogrodu. Te gatunki wolą rozwijać się w zakamarkach, gdzie słońce nigdy prawie się nie dzieje. Są one zazwyczaj charakteryzują liści bogaty kolor zielony. Przede wszystkim, to paprocie, hosty, lilie, miodunka, naparstnicy i inne.

Shade-tolerancyjny iglaki do ogrodu

wiecznie zielone drzewa i krzewy zawsze dać ogrodzie zaś szczególny urok i cieszą oko przez cały rok. Oni wszyscy mają niesamowity zapach, który nie tylko poprawia nastrój, ale także dezynfekuje powietrze. Gatunki drzew iglastych jest wiele, są one różne pod względem wielkości, kształtu korony, wymagających do gleby i światła. Wiele roślin nie lubią jasne słońce, a młode osobniki bez wyjątku wymaga trochę cieniowania we wczesnych stadiach rozwoju. Najbardziej popularne wśród ogrodników korzystać z następujących odmian roślin iglastych cieniu tolerancyjny:

 • Kanadyjski świerk, sosna, kłujący, serbski i „Entelmani”;
 • Syberyjski jodła, balsam kanadyjski, jednokolorowa;
 • cis „Repandens” i Kanady (na fotografii);
 • żywotnikowiec japoński opadające (po japońsku);
 • ehiniformis;
 • perekrestnoparnaya mikroflory.

Wszystkie iglaki dość skromny, ale niektóre wymagają obfitego podlewania i schronienia na zimę. Rosną różnego rodzaju ozdobne wystarczająco powoli, dzięki czemu można z nich korzystać na alpejskich wzgórzach, w nasadzeń grupowych.

Wybierając odcień tolerancyjny krzewów

Tolerancja cień do ogrodu tej grupy mogą mieć charakter czysto dekoracyjny lub przynieść bardziej praktyczne korzyści. Ponadto wyróżnia krzewów ogrodowych ozdobnych liściastych i kwitnienie. Zatrzymajmy się na najbardziej popularne i powszechne.

 • Cornus mas – bardzo dekoracyjny krzew, używane do nasadzeń grupowych i tworzenia żywopłotów. Sprężyna jest pokryta żółtymi pachnące kwiaty zebrane w kwiatostany parasol i jesienią z jasnym owoców.
 • Lilac – wszechstronny krzew, który dorasta do 5 metrów wysokości. Posiada wysoką odporność na mróz, susza, wysokie zawartości gazu wzrasta wraz z powietrzem. Preferuje słoneczne miejsca, ale również w półcieniu czuje się dobrze, choć kwitnienie może nie być tak obfite.
 • Weigel – cień tolerancyjny krzewów ozdobnych, kwitnienie obfite, od połowy koniec maja. Nadaje się do produkcji ogrodzeń, lądując pod okapem dużych drzew.
 • Elderberries (czerwone i czarne, Kanada) – Rośliny ozdobne w czasie kwitnienia i owocowania.
 • Jaśmin (ślepa pomarańczowy) – cień przeciwdeszczowej wymagająca Hardy. Letnie kwiaty obficie pokryte gęstym, mocnym aromacie.
 • Spirea. Istnieją różne stopnie, kwitnące wiosną i latem, kwiatostany mogą być w różnych kolorach (z białego na fioletowy).

Warto też wspomnieć o następujących odcień tolerancji dla ogrodu należącego do grupy krzewów ozdobnych liściach i posiadające: ligustr, bukszpan, trzmielina (skrzydlate i Warty), Berberis thunbergii.

Shade-tolerancyjny drzewa w ogrodzie

Jeśli chcesz wybrać do ogrodu nie są drzewa owocowe i ozdobne, warto zwrócić uwagę na kilka gatunków. Jednym z najbardziej popularnych drzew dla krajobrazu jest klon. Duże liście klapowane są szczególnie piękne jesienią, gdy nabycie jasny kolor. gatunek klon wystarczy: terenowe, aquifolium, srebrny, biały, cukier, japońskiej. Drewno tworzy piękną koronę rozprowadzania i dość szybko rośnie. Pnie drzew możliwe jest sadzić w cieniu tolerancyjny roślin kwiatowych w ogrodzie.

Jest to często wykorzystywane do krajobrazu buka i grabu lasu, mają ogrodowych odmian i form. Wyglądają świetnie, nie tylko w grupie, ale także pojedynczy upraw, a korona jest łatwo przycinać i formacja.

drzew owocowych i krzewów, które rosną w cieniu

Nie wiele drzew owocowych i krzewów są w stanie się rozwijać i produkować dobre zbiory w cieniu, wciąż muszą się słońcem. Wśród najbardziej odpornych rodzajów wadę światła jest maliny i jeżyny, ich siedliska – a zarośla leśne i mokrych jary, półcień noszą również. Możliwe jest również, aby berberysu roślin i agrest, które zostaną wymienione rodzaje dobrych sąsiadów. Pierwsza zima-hardy krzew, rośnie szybko i daje dobry plon owoców, które mają specyficzny kwaśny smak. Agrest (na zdjęciu) charakteryzuje się również bardzo cenne owoce, które są wykorzystywane do dżemów i kompotów.

Teraz wybierz cieniu tolerancyjny roślin owocowych na ogród jest znacznie łatwiejsze, ponieważ odmiany są stale aktualizowane. Wystarczy wybrać towar zgodnie z Państwa życzeniem. Odnoszą się bezpośrednio do przedszkola, jak rynki często sprzedają absolutnie nie to, co jest podany na opakowaniu.

Shade-tolerancyjny zielne byliny do ogrodu

Jeśli Twój ogród składa się głównie z zacienionych kątach, nie jest to powód, aby zrezygnować sadzenie kwiatów. Dla byliny są rośliny, które zimują w glebie kółko lat nadziemną część umiera się co roku, a korzenie pozostają żywe. Główną zaletą bylin cieniu tolerancyjny jest dekoracyjny liści.

Z bardzo wczesną wiosną Twój ogród może ozdobić bulwiaste pierwiosnki. W tym czasie drzewa jeszcze nie rozpuszcza liści i światło z łatwością przenika do wszystkich zakątków ogrodu. To może być wcześnie kwitnące tulipany, krokusy, prolesok, cietrzew, żonkile, Muscari.

Bylin, które kwitną przez całe lato, zalecamy regularne piwonie (dla półcieniu) i dziko, Arum, Adonis, skalnica Columbine (Aquilegia), daylily, gospodarze. Po prostu nie chodzą koncentracją wieloletnich kwiatów: naparstnica, hollyhocks, niezapominajka.

Shade-tolerancyjny jednoroczne w ogrodzie

Rośliny te można zmieniać dowolną kwietnik lub ogród kwiatowy. Liczba gatunków i odmian nie może zostać przeniesiona. Nawet na zacienionym ogrodzie, można łatwo podnieść tuzin różnych rocznych kwiatów. Żeby wymienić tylko kilka z najbardziej popularnych typów i bezpretensjonalny jako przykład.

 • Ageratum – niskie formy roślinne dosłownie dywan niebieskich kwiatostanach, kwitnienia trwa od wczesnego lata do późnej jesieni. Preferuje półcień.
 • Kobe – roczną winorośli, które skręcać wokół zielony dywan na całej powierzchni podłoża, w okresie letnim istnieją duże dzwonkowate kwiaty o różnych odcieniach.
 • Kosmeya – piękna roślina jednoroczna, aktywnie propaguje samosiewu. Jest wystarczająco wysokie (około 1 m) i szybko rośnie, co pozwala na wypełnienie danych zakładu pustych miejsc w krótkim czasie.
 • Levkoy (zdjęciu), rośliny o różnym rozmiarze w zależności od odmiany z kolcami aromatycznych pąków.

Również zauważyć Nemesia i mimulyus.

sadzenia poziome obszary zacienionym ogrodzie

Aby to zrobić, należy użyć cieniu tolerancyjny pnącza do ogrodu (zwane również lian). Nie zapomnij, że jeśli zdecydujesz gatunków wieloletnich, potrzebują silnego wsparcia, gdyż zyskują dużą masę wystarczającą. Jest to szczególnie prawdziwe odmiany poludrevesnyh. Najbardziej znany – jest winogrona dziewczynki, lub Parthenocissus (na zdjęciu). Winorośl rośnie do wysokości 15 metrów, z mało wymagająca do gleby i nie wymaga specjalnej opieki. Jedyną różnicą w mocno zacienionym miejscu na liście mogą być nieco mniejszy i nie tak jasne.

Dość często wykorzystywane do pionowej ogrodnictwa powojniki, ale nadaje się do cieplejszych klimatów z łagodnymi zimami. Jest to dość kapryśny winorośli, preferuje słoneczne miejsca, ale cień światło jest również możliwe. Należy również zauważyć takie rośliny jak kirkazon, Celastrus, powojników.

rośliny Shade-tolerancyjny ampelnye

Altana, taras lub patio trudno sobie wyobrazić bez pięknych krzewów kwiatów, powiesił swoje zielone rzęsy z doniczki wiszące. Ampelnye odcień tolerancji dla ogrodu nie są liczne w porównaniu z ich krewnych kochających słońce, ale nadal tam są. W szczególności, lobelia, rozpuścić zestaw czystych odcieniach niebieskiego i niebieski. W półcieniu będzie całkiem dobrze czuć, co najważniejsze, aby zapewnić jej żyzną glebę i regularnego podlewania.

Znacznie mniej prawdopodobne, aby znaleźć Bakool, dihondru Nolina i dziwne. Pomimo trudnych i nieznanych nazwisk, rośliny te są dość skromne, w krótkim czasie, tworząc gęste zarośla pokryte jasnych kolorach.

Wybierając dekoracyjne tolerancji odcień do ogrodu, nie oczekuj od nich obfite kwitnienie, duże i Terry kwiatostany. Wszystkie z nich są cenione głównie do dekoracyjnego wyglądu liści.