413 Shares 4088 views

HPP – w … Shushenskaya HPP

HPP – budynek wzniesiony na rzece w celu przekształcenia go w energię prądu elektrycznego. Jednym z głównych struktur elektrowni wodnych w większości przypadków jest tama, która blokuje kanał.


Jak HPP

Elektrownie wodne – to jest zawsze ważne dla gospodarki przedmiotu państwa, między innymi, jest również symbolem postępu przemysłowego. Ale, pomimo monumentalne, takie obiekty na dużą skalę są stosunkowo prosta zasada działania.

Początkowo, woda dostarczana do łopatek turbin wodnych zamontowanych w maszynowni. Ostatnia energia obrotowa jest przenoszona do generatorów. Generowany prąd jest dostarczany do linii zasilania systemu w regionie.

Podstawą każdej charakterystyki HPP jest, oczywiście, jego moc. Czynnik ten z kolei zależy od liczby przepływa przez turbinę wodną i jego ciśnieniem. Im bardziej ostatnia wartość, tym większa jest stacja zapora.

odmian roślin

Zatem HPP – znaczący zakład skala budowana na rzece. Obecnie na świecie istnieją tylko dwa główne typy elektrowni wodnych:

 • tamy;

 • dywersja.

W tym ostatnim przypadku, w celu wytwarzania energii elektrycznej za pomocą ciśnienia wody w kanale odgałęzionym lub tunelu. dywersja zbudowany HPP zazwyczaj na górze nie jest zbyt szerokie rzeki z silnymi prądami.

Elementy konstrukcyjne zwykle HPP

Oprócz zapory, budowa elektrowni wodnych są budowane, a takie konstrukcje jak:

 • potęgą;
 • bramy;
 • sudopriemniki i drabiny ryb;
 • Przyrząd do odprowadzania wody;
 • Dozownik.

W budynku znajduje się sala z HPP maszynowy turbin i generatorów.

Co to jest stacja derywacyjnej

Ta roślina wodna – jest to specjalny obiekt, który jest zawsze wzniesiony na linii ze stromym zboczu. Woda w tych rzekach przepływających pod silnym ciśnieniem w sposób naturalny, tak wyposażyć tama w tym przypadku nie jest konieczne. Przepływ w taki HPS spada bezpośrednio do głównego budynku do turbin. Zbiornik jest zwykle tworzone, ale obszar, w większości przypadków są bardzo małe. Niezbędne zbiorników w elektrowniach wodnych tego typu wyłącznie do regulacji przepływu.

Co HPS są w Rosji?

Elektrownie wodne budowane w Rosji, oczywiście, dużo. Większość z tych funkcji od czasów sowieckich. Pierwsza roślina wodna zbudowana na terenie naszego kraju, stała Zyryanskaya. Wbudowany tej jednostce w carskiej Rosji w 1892 Była to mała stacja, która dostarcza energię elektryczną do miejscowej kopalni odwadniania kopalni.

W okresie sowieckim rząd przyjął globalny plan GOERLO przy czym 10-15 lat, kraj miał zbudować elektrownię wodną o łącznej pojemności do 21.254 tys. L / s. Do tej pory najważniejsze elektrownie wodne w Federacji Rosyjskiej są:

 • Sayano-Shushenskaya (Sajanogorsk) o pojemności 6,4 Gv;
 • Krasnoyarskaya (Divnogorsk) – 6 Gv;
 • Bratskaya (Brack) – 4,52 Gv;
 • Ust-Ilminsky – 3,84 Gv;
 • Boguchinskaya (Kodyńsk) – 3 Gv;
 • Zhigulevskaya – 2,4 Ts;
 • Bureyskaya – 2,01 Gv;
 • Cheboksarskaya (Nowoczeboksarsk) – 1,4 Gv;
 • Saratov (Balakovo) – 1,38 Gv;
 • Zeyskaya (Zea) – 1,33 Gv;

Ponadto, wystarczająco duży przedmiot jest Nizhnekamskaya HPP (Naberezhnye Chelny). Moc tej stacji to 1,25 Ts. Właściciel jest JSC "Generation Company" i "Tatenergo". Wbudowana stacja na rzece Kama.

Sayano-Shushenskaya HPP: Historia

Jest to elektrownia wodna, która jest częścią kaskady Jenisej, jest największym w kraju. Każdego roku produkuje średnio około 23,5 mld kWh / h energii elektrycznej. Decyzja została podjęta przez rząd ZSRR w sprawie budowy elektrowni Sayano-Shushenskaya w 1961 roku. Działają na jego budowa rozpoczęła się w roku 1968. W 1978 roku tama Sayano-Shushenskaya została wypełniona. Oficjalnie budowa stacji został ukończony dopiero w 2000 roku.

Budowa elektrowni wodnej towarzyszy, niestety, w tym różnego rodzaju kłopoty. Podczas budowy kilkakrotnie zniszczone Przelew, i zapory utworzony pęknięć. Ostatecznie jednak, sądząc po raportach z poprzednich lat, wszystkie te kwestie zostały pomyślnie rozwiązane.

stacja charakterystyka

Położony Sayano-Shushenskaya elektrownia wodna w pobliżu miejscowości Cheryomushki najbliższej Sajanogorsk na rzece Jenisej. Obecnie to przede wszystkim budynek jest ustawiony na 10 jednostek, z których każda mocy 640 MW. W czasie pracy, podczas gdy niestety, istnieje tylko 8 sztuk. Turbiny na tej stacji ustawiona bardzo silne marki RO-230 / 833-0-677, działające przy znamionowej głowicy 194 metrów. Wysokość zapory HPP wynosi 245 m. Na obszar utworzony przez konstrukcję stacji zbiornika jest 621 km 2.

Podczas budowy elektrowni zostało zalane, w sumie 35.600 ha rolnych. Jednocześnie to musiało zostać przełożone jako 2717 różnego rodzaju budynków. Woda w zbiorniku HPP oferuje dobrą jakość, tak na dole najbliższych kilku gospodarstw specjalizujących się w produkcji pstrąga została zorganizowana. Zbiornik znajduje się stacja Sayano-Shushenskaya jednocześnie w trzech regionach: Khakassia, Tuwy i Krasnojarsk Territory. Na jej brzegach, między innymi, działa i Sayano-Shushenskaya Rezerwat Biosfery.

Wypadek na Shushenskaya HPP 2009

Na początku XXI wieku w elektrowni wodnej Sayano-Shushenskaya nastąpił bardzo poważny wypadek, w którym zginęło 75 osób. 17 sierpnia 2009 w hali turbin budynku głównego, w wyniku uszkodzenia urządzenia hydraulicznego drugi był duży uwolnienie wody z turbiny. Wylewanie strumień złamał kolumny nośnej budynku i uszkodzenia sprzętu zainstalowanego w nim. W wyniku przedostawania się wody w niektórych generatorów wodnych są w porządku, a w drugiej, a wszystkie zostały zniszczone. Wszystkie systemy technologiczne znajdujące się poniżej 327, które zostały zalane.

Eliminuje skutki wypadku początkowo zmusza pracowników stacji. Później były zaangażowane wykonawców. Na zamknięciu zamków hydraulicznych specjaliści trwało około 9 godzin i 20 minut. Napływ wody w maszynowni został zatrzymany. Ogólnie rzecz biorąc, działanie w celu wyeliminowania skutków wypadku wzięło udział 2,7 tys. Ludzi, a ponad 200 sztuk sprzętu. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do salą budowanie konstrukcji zaporowych całkowita długość wynosiła 9683 m.