808 Shares 1885 views

Min przeciwpiechotnych mon-50: jak zainstalować, funkcji i opinie

Aby przeciwdziałać manewr i promocji sił wroga na ziemi są powszechnie używane pola minowe – sztuczne przeszkody podniesione wcześniej lub bezpośrednio przed operacjach bojowych wyrządzić maksymalne szkody dla wojsk wroga i zniszczenie jego wyposażenia i broni.


Wśród wszystkich amunicji inżynierskiej jest najskuteczniejszym min przeciwpiechotnych kierunkową mon-50. Po raz pierwszy tego typu amunicji wybuchowej użyto w walkach w Afganistanie. Od tego czasu, w kopalni została znacznie poprawiona i powstał w ciągu kilku modyfikacji.

kopalnia personel

MON-50 – pierwsza krajowa kopalnia fragmentacja, zaprojektowane do niszczenia wroga siły roboczej. Jest to prostopadłościan wykonany z tworzywa sztucznego. Może być stosowany do zabijania żołnierzy w pojazdach opancerzonych i innych lekko opancerzonego inżynierii motoryzacyjnej. Pokonać wroga stopiwa kulek (średnica 6,35 mm) i rolki (rolek). Anty-Mina MON-50 z rolkami metalowymi bardziej szkodliwy celów z powodu specjalnego kształtu pocisków.

W zależności od rodzaju kopalni bezpiecznika może być zdalnie sterowany przez operatora lub zaplątanie się wroga żołnierzy stłuczeniu / czujników naprężenia. shell technika jest zainstalowany na ziemi na specjalnych nogach składane lub przymocowane do powierzchni poziomych i lokalnych podmiotów korzystających zaciski.

budowa mon-50

Zewnętrznie kopalnia jest wypukła raczej wąski prostopadłościan. Jego struktura składa się z pięciu głównych elementów: pocisków obudowy, bezpiecznik ładunku wybuchowego i zacisku.

Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego. To zmniejsza ogólną masę pocisku, a jednocześnie sprawia, że trudne do wykrycia wykrywaczy min. Górna część obudowy posiada dwa otwory gwintowane dla bezpieczników pod elektrycznego zapalnika EHP-P montażowy do układania lub bezpieczników MD-5M i gniazdo celowniczy i strzałka wskazująca kierunek działania. Na dolnej ścianie MON-50 jest składane nogi instalowania urządzenia w ziemi lub śniegu, jak również kołnierz do mocowania zacisku. Jak amunicja wystają metalowe kulki (średnica 6,35 mm) i cylindry (zwoje) o wysokości 7 mm i wadze 1,5 g. Odłamki są ułożone w jednej warstwie na wewnętrznej strony wypukłej części obudowy i pokryta żywicą epoksydową. Ten sam rozmiar i geometria amunicja mogły być rozłożone równomiernie w przestrzeni, dłużej utrzymać swoją pierwotną prędkość przez dobrego aerodynamicznego kształtu.

Ładunek wybuchowy i urządzenie detonacji

Stosowane RDX ładunku wybuchowego. Jego masa – 0,7 kg, położenie – za elementami rzeźnych (wypełnia całą komorę wolną od fragmentów). MON-50 zdetonowania ładunku detonacji PND-elektryczny zapalnik lub bezpiecznik MD p-nakłucia z mechanizmem 5M. Oba urządzenia są wykorzystywane do zdalnej detonacji materiału wybuchowego. PND-P wygląda strzałowego nasadki, który jest umieszczony w cylindrze z zapalnikiem elektrycznym z nichromu mostek włókna lub stopu platyny-irydu. EB zyskał jako jeden z najbardziej wiarygodne.

Niezarządzalny wariant mój zapalnik jest uzbrojony MVE-72 lub MUV stosowany nawet w czasie II wojny światowej. W tym przypadku, w kopalni jest uruchamiany, gdy czujnik zadziałania bezpiecznika (Phe-72) lub przemieszczenia detonatora przewodowych MZW.

charakterystyki pracy

Protoplasta MON-50 kopalni była amunicja inżynieria M18 Claymore wojska amerykańskie, które są aktywnie wykorzystywane w walce w Wietnamie. TTX kopalnie Mon-50 różnią się od amerykańskich cech analogowych bardziej skupiony promień lotu fragmentów, jak również szereg innych wskaźników:

 • Całkowitej masy pojazdu min – 2 kg;
 • Wymiary (ShhVhT) – 226 x 90 x 66 mm;
 • Liczba elementów uboju – 485 kulek lub wałków 540;
 • Sektor porażka – około 54;
 • Promień emisji fragment – 50 m, wysokość – 4 m;
 • transport na duże odległości i zniszczenie siły roboczej w tym – do 30 m.

Mina może pozostać przechylił nieograniczoną ilość czasu. mechanizmy autodestrukcji, urządzenia anty-manipulacyjne i neobezvrezhivaemosti nie podana. Bezpiecznie usunąć z kopalni w tył – 30 metrów. Jednak w praktyce, sądząc po opiniach, kawałki nie wpływają na personel w odległości 12-15 metrów.

Instalacja kopalnie w ziemi

Liczne metody mogą być instalowane Mon-50 (własne). Metody wydobycie zależy od terenu i warunków klimatycznych. Aby awansować urządzenia mocującego w ziemi jest konieczne:

 1. Odkręć korek odpowietrzający bezpiecznik.
 2. Rozstaw nogi i przekręć powłokę wypukłą stroną do wroga.
 3. Korzystanie z przyrządu celowniczego przywrócić urządzenie do celu.
 4. Wcisnąć nogi kopalni w ziemi na głębokości, która zapewnia stabilną pozycję.
 5. Śruba gniazdo w jednym z zapalników wypalania.
 6. Przebranie kopalni.

Podczas korzystania z EDP-p podłącz kabel do sieci sterowania elektrycznego. Jeśli sytuacja pozwala na oczach wysokość jest zamontowana pionowo MILESTONE 60 (160 cm), w odległości 10 m (30).

Instalowanie kopalnie na śniegu, lokalne przedmiotów

Instalacja Mon 50 min dryfuje na wysokości mniejszej, niż 20 cm, prowadzi się do wstępnie wypełnionej torebki śniegu, który jest umieszczony na dobrze ubitym śniegu. Po inżynieria instalacji amunicyjny pokropił go do dolnej krawędzi korpusu, a także zamaskowany luźny śnieg. Istotne jest to, że grubość zaspy wypukła przedniej ścianki nie większej niż 10 cm.

Jeśli teren nie pozwala naprawić kopalnię w ziemi lub śniegu, jest montowany na lokalnych podmiotów. W tym celu kołnierz na dolnej części obudowy jest przykręcony zacisk. Mocuje się je za pomocą śrub do słupków drewnianych, drzewa, oraz wykorzystując otwory na śruby i nakrętki – do konstrukcji metalowych. Kolejność kopalń przynoszących nie ulega zmianie.

Sposoby neutralizacji

Technologia neutralizujący miny zależy od rodzaju detonatora. Jeśli używasz bezpiecznik kontrolowanej przez EDP typu p, należy:

 1. EB odłączyć od sieci sterującej.
 2. Zdemaskować kopalnię i wyjąć bezpiecznik.
 3. Usuń urządzenie z miejsca instalacji.

Jeśli MON-50 kopalni zapalnik jest uzbrojony MVE-72, jego neutralizacja niemożliwe. W tym przypadku jest ona zniszczona trałowania zgodnie z instrukcją. Podczas korzystania bezpieczniki malorasprostranennyh HMI lub HMI-6h-144ch (detonatory opóźnionym działaniu) neutralizacja kopalniach wykonywane wyłącznie inżynierów wojskowych przygotowanych zgodnie z instrukcją danego typu do zapalników.

aplikacja bojowy

MON-50 kopalnie były szeroko stosowane do ochrony granic, lotniska, punkty kontrolne siły radzieckie podczas wojny afgańskiej. To jest szczególnie szeroko rozpowszechniona metoda instalacji węzły minowe w przełomy, w których zgodnie z inteligencją, musiał przejść kempingowych lub jednostki rebelianckie.

W toku działań bojowych MON-50 kopalnia zyskała powszechną sławę w radzieckich żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy mieli do wykonania wiele godzin pracy na patrolu lub w punktach kontroli bezpieczeństwa. Wynik „sława narodowego” było pojawienie modyfikacji MON-90, należy porównać korzystnie dłuższe fragmenty zasięgu (do 90 m). Jednak w praktyce, elementy kopalni ubój MON-90 tuż przed przyszła kolej na 50 metrów. Ze względu na podobną skutecznością, ale znacznie większą masę i wielkość ta modyfikacja nie zdobył reputację żołnierzy. Obecnie, istnieje wiele modyfikacji tej amunicji z zakresu zmiany 100 i 200 metrów.