141 Shares 4805 views

Patrol Dubosekovo: pomnik bohaterów Panfilov jako symbol oporu obrońców Moskwy

Na przedmieściach istnieje wiele miejsc, pokryte chwałę bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, którzy zginęli na obrzeżach stolicy. Najbardziej znanym – pole w dzielnicy Volokolamsk koło wsi Nelidovo, gdzie jesienią 1941 roku były krwawe walki na bocznicy kolejowej Dubosekovo. Pomnik bohaterów Panfilov, położony na wzgórzu na 30. rocznicę zwycięstwa, to największy pomnik bohaterstwa obrońców Moskwy, przyciąga turystów z całego świata.


nieśmiertelny wyczyn

Trudno sobie wyobrazić, ale ofensywa nazistów w Moskwie zwane „Typhoon” we wrześniu i październiku 1941 roku przyniósł im prawdziwy sukces. Część z tych trzech frontach wojska radzieckie zostały pokonane w Vyazma, a armia prowadzona ciężkie walki obronne, wycofujące się z ogromnymi stratami. Wróg był tak blisko, że Komitet Obrony z dnia 15 października został ogłoszony kapitał ewakuacji. To spowodowało jakąś prawdziwą panikę.

Neobstrelyannyh 316-te podział Ogólne Panfilov był jednym z czterech, utrzymać obronę na kierunku Volokolamsk długości 20 km. Legendarny czwarta firma w 1075 Pułku odbyło przyczółek na wzgórzu w pobliżu linii kolejowej w pobliżu wsi Nelidovo metrów od dworca Dubosekovo (Memorial powstał tutaj). Jego lokalizacja była tak skuteczna, że wróg mógł awansować tylko wzdłuż linii kolejowej, która jest w pełni widoczne z pozycji obronnych firm.

16 listopada w tym hitlerowcy kierunek obrany ataku zbiornika, rzucając przeciwko zbrojne mieszanin palnych radzieckiego żołnierza ponad pięćdziesiąt sztuk sprzętu. Cztery godziny do kontynuowania walki, podczas której druga dywizja pancerna z Niemcami nigdy nie był w stanie zdobyć przewagę pozycyjną. Nie mając wsparcia artylerii, czwarta firma, zainspirowany instruktor polityczny Vasiliem Klochkovym, nie dają cal ziemi, pozostawiając spalić na miejscu bitwy 15 czołgów (w innej wersji – 18). To był ogromny wyczyn nie tylko czwartej firmie. Na kierunku Volokolamsk bohatersko okazała Wszystkie Division I. Panfilov, a przez personelu 1075th pułku pozostało przy życiu tylko 120 osób. Świadek wydarzeń był w pobliżu wioski.

Dubosekovo: Kondolencje dla rocznicy zwycięstwo

Po pojawieniu się w „Red Star” artykułu na dwudziestu ośmiu znaków czwartym towarzystwie ich czyn stał się symbolem oporu obrońców Moskwy. Na przykład Panfilov tworzą ducha niezwyciężonej armii, która przeszła na 5 grudnia w kontrofensywy, pomimo faktu, że wróg był w stanie przyjść do stolicy w odległości 20-25 km. Powojenne pokolenie, wychowane na odniesienie patriotyzmu, uczcić bohaterstwo żołnierzy przekazany w 1942 roku do Gwiazdą Bohatera. Był to jedyny przypadek, kiedy nagroda jest przyznawana pośmiertnie całe liście sporządzonej przez dowódcy kompanii. W 1967 roku w Nelidovo stworzony pamięci Panfilov Heroes i Muzeum 30-lecia Zwycięstwa w stacji Dubosekovo – pomnik, który obejmuje:

  • Grupa rzeźb monumentalnych figur sześciu mężczyzn 10 metrów wysokości, symbolizujące przedstawicieli różnych narodowości, w 316. Dywizji został stworzony w Kazachstanie i Kirgistanie. Jego skład – cały wielonarodowy Związek Radziecki.
  • stropowe, symbolizując kordon, którym nie udało się przezwyciężyć nazistów.
  • Granit płyta z opisem historycznym wydarzeniu.
  • Rytuał obszar z gwiazdą, gdzie układanie kwiatów odbywa.
  • Muzeum kropka z platformą badań.

Cały zespół architektów, rzeźbiarzy i inżynierów uczestniczył w budowie pomnika ośrodku: F. Fiodorow, A. Postół, N. Lyubimov, Stepanov, Yu Krivuschenko V. Datyuk, S. Hadzhibaranov. Umieszczenie kamiennych bohaterów na wzgórzu, wywołuje uczucie niepokoju wśród wszystkich odwiedzających Miejsce Pamięci. Grupa wylotami dzieli się na trzy części. Ahead – figura instruktora politycznego Klochkova, spoglądając w dal z ręki. Za nim – dwóch mężczyzn trzymając granat w ręku. Są wewnętrznie gotowy do walki. centrum kompozycji – postać z trzech wojowników z twarzami, zdecydowany. Jeden z nich – dowódca, wzywając żołnierzy do walki.

Literacka fikcja czy rzeczywistość?

W przeddzień 70. rocznicy zwycięstwa reklamy zostały wprowadzone do dokumentów archiwalnych na dochodzenia prokuratury wojskowej (1948), którego wyniki są sprzeczne z rzeczywistością feat 28 myśliwców czwartej firmie General Panfilov. Dochodzenie zostało przeprowadzone w związku z ujawnił fakt, że sześciu mężczyzn wciąż żyło: dwie zostały przechwycone, a czterech zostało poważnie rannych. Następnie jeden z żołnierzy zauważony jego imię, przechodząc w służbie nazistów. epizod historyczny został zaliczony literacką fikcją dziennikarza A. Kriwickiego. Mimo to, najczęstszym problemem w dzielnicy Volokolamsk pozostaje kwestia gdzie Dubosekovo (pamięci), jak dostać się do niego, aby oddać hołd bohaterom.

Dla ustalenia Komisji są tendencyjne i są związane z dążeniem do zrujnować reputację wybitnego dowódcy wojskowego G. K. Zhukova, który jest w niełaskę u Stalina. Wszyscy członkowie dowody wspomnień Żukowa, a także do dyspozycji ponad stu mężczyzn w masowym grobie (wieś Nelidovo) świadczą o historycznych faktów. Można określić składu osobowego bohaterów Panfilov, liczba zniszczonych czołgów, ale to nie umniejsza masowej heroizmu obrońców Moskwy.

dzisiaj

Dubosekovo pomnik w pobliżu którego ma status federalny w 2015 roku był miejscem wielkiego festiwalu „polu bitwy”. W ciągu trzech dni od klubów rekonstrukcji historycznych wydarzeń odtworzył zanurzenie w bohaterskiej epoce Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Ponad 20.000 widzów świadkiem unikalny spektakl, którego celem jest powiedzieć młodemu pokoleniu o wyczynach ramionach swych ojców i dziadów. To wydarzenie zostało zaplanowane na rok 2016 i 75. rocznica feat Wydziału Panfilov. Został odwołany z powodu prac na dużą skalę na krajobrazu z pamiątkową kompleksu, który będzie trwał do października.

Co to nazwa pomnika (Dubosekovo)? Jak się dostać na miejsce feat czwartego firmy? Przed 2015, federalny pomnik nie był rzeczywiście na bilans żadnej oficjalnej organizacji, więc można spotkać wiele nazw pamiątkowych. Region Moskwa twierdziła odpowiedzialności za treść miejscu pamięci. Jego oficjalna nazwa – memoriał złożony „wyczyn 28”.

Dubosekovo stacja jest teraz częścią osadnictwa wiejskiego Chismenskoe, dojechać pociągiem z dworca kolejowego w Rydze (trasa: do Volokolamsk lub Shakhovskoy). Czas podróży wynosi nieco ponad 2 godziny. Samochodem konieczne jest śledzenie na Novorizhskoe autostrady Volokolamsk. Miasto położone jest 9 km od pomnika. Przeniesienie się do pierwszego skrzyżowania, należy skręcić w lewo, mijając wioskę Żdanow i Nelidovo. Trasa ta często przechodzącą procesję ślubną. W najszczęśliwszy dzień para chce, aby odwiedzić święte miejsca ich historycznej ojczyzny.