606 Shares 8640 views

Dorper – owce rasy. Opis, charakterystyka i cechy treści

Owce – jeden z najbardziej popularnych wśród krajowych i zagranicznych odmian hodowców. Rasa owiec przez wieki i tysiąclecia pochodzą odmiany. Za granicą niedawno zyskał ogromną popularność Dorper – wysoce wydajne, mało wymagające, aby karmić i to jest bardzo wytrwałych zwierzęta.

Trochę historii

Dorper – rasa owiec, wyhodowana w 1930 roku na pustyniach Afryki Południowej. Rodzic dla niej hodowców owiec i perskim Dorset zostały wybrane. Oba gatunki te charakteryzują się wysoką wydajnością i wytrzymałości. Od Dorset Dorper odziedziczyła zdolność do częstych ocieleniu i jagnięciny z perskim – „łysy” i niezwykłym kolorze. Pierwszą zaletą tego południowoafrykańskiego rasy oceniane australijskich farmerów. Później Dorper rozpoczęła eksport do Wielkiej Brytanii i USA. Jakiś czas temu były owce i mamy w Rosji, choć nadal w niewielkich ilościach.

ogólny opis

Dorper – rasa owiec jest bardzo piękny. Jedną z wyróżniających cech tych owiec jest niezwykły kontrast kolorów. Jego czarno-białe ciało głowa Dorper. Dlatego te wyglądają znacznie bardziej spektakularne jagnięce większość innych odmian. Inną istotną cechą jest brak wełny skalnej. U niektórych osób jest ona dostępna, ale jest bardzo krótki i dość cienki. Znać tej rasy, między innymi, można nadal i hornless. Rogi baranie, nie Dorper.

Główne zalety tej rasy

Brak włosów jest zarówno zaletą i wadą Dorper. Z jednej strony, rolnik ma możliwość zapisania na trzyma procedury takie jak owce ścinania. Z drugiej – hodować zwierzęta te mogą być tylko dla mięsa. Ale w każdym przypadku, w utrzymaniu i hodowli Dorper – jagnięcina jest bardzo korzystne. Po tym wszystkim, ze względu na pojawienie się dużej liczby materiałów syntetycznych wełny dzisiaj nie są przechowywane w taki duży popyt, tak jak kiedyś. W tym przypadku, mięso – produkt na rynku zawsze popularne. W Dorper ponieważ jest bardzo smaczny i ma charakterystyczny zapach.

Zaletami tej rasy są również:

  • Przedwczesnym. Macicy Dorper osiągnięciu dojrzałości płciowej już w 6-7 miesiącu życia. Barany mogą być również wykorzystywane jako producent z 5 miesięcy.

  • Gwałtowny wzrost w stadzie. Lambing tej rasy pod warunkiem dobrej karmienie odbywa się dwa razy w roku. W tym przypadku, jedno cielę macicy prawie nigdy nie przyniesie. Najczęściej w miot dwa do trzech baranka. Czasami macica i rodzi 4-5 młodych.

  • Endurance. Od wyjścia z tej rasy na obszarach o trudnych warunkach klimatycznych, można hodować w prawie każdym regionie świata. Dla Rosji to rasa pasuje po prostu idealny, ponieważ nie boją się zimna ciepło latem i zimą.

  • Bezpretensjonalność o jedzeniu. Nieobecność w pobliżu bogatych gospodarstw pastwisku mają żadnego wpływu na rozwój i przyrost masy ciała tych owiec. Jeśli wypas nie jest, nie krępuj się, aby przejść do liści Dorper paluyu lub dopiero zaczynają konsumować drzew i krzewów wokół jak zrobić kozy.

wskaźniki wydajności

Dorper – rasa owiec jest bardzo przedwczesne i szybko przybiera na wadze. To, oczywiście, można również przypisać do niego korzyści. Dorper rodzą się bardzo mała. W rzeczywistości, jak już wspomniano, w miocie jest zwykle jeden, lecz dwa lub więcej dzieci. Waga noworodka średnich jagnięce zaledwie 3-3,5 kg. Jednak później dzieci zaczynają przybierać na wadze w rekordowym tempie – prawie funta dziennie. U dorosłych owiec Dorper może ważyć około 50 siłowników – 90 kg. Właściwie jest to bardzo dobry wynik. Najlepszym owce tej rasy jest czasem osiągnięcia wagi 75 kg. W barany mistrzów, ta często dochodzi do 140-150 kg.

Cechy hodowlane

Owce ścinanie rasy – procedura jest zbędne. Poza tym bardzo skromny Dorper. Jednak inwestować i tworzyć te jagnięta komfortową egzystencję rolnik oczywiście konieczne. Dorper letnie dni spędzać więcej czasu na pastwisku. Dla zimujących zwierząt wyposażyć przestronne, jasne, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wewnątrz jest podzielona na grupy stoisku. Na osobę w środowisku musi stanowić 1,5-3 m 2 powierzchni. Dla owiec z jagniąt zawierać indywidualne stanowiska (2,5 m 2 u owiec i 0,7 – cub ON). Ponadto pokrywa jest zalecane wyposażenie ogrzewania i wentylacji. Wszystkie pęknięcia w ścianach, drzwi i okna powinny być zamknięte. Podobnie jak w przypadku mięsa baraniego, Dorper wrażliwe na przeciągi.

Stragany umieszcza się dozowniki i waterers bitą długich koryt. Ich wymiary muszą być takie, że owce podczas posiłku nie jest wciśnięty.

karmienie

Dorper może pasą się na pastwiskach wszystkim, zarówno naturalnych i sztucznie posadzonych. Karmić jakości, w przeciwieństwie do większości innych gatunków mięsa owiec łatwa. Jednak dla uzyskania najlepszych rezultatów, najlepiej jest, oczywiście, karmić te owce na trawach i dodatkowo dać im koncentraty i warzywa korzeniowe. Zapewni to szybki przyrost masy i maksymalnej płodności.

W zimie, Dorper owce są karmione 3-4 razy dziennie. Podstawą diety w tym okresie powinno być pasza – Siano i słoma. Ponadto, zwierzęta mogą mieć kiszonki, warzywa korzeniowe, otręby, kukurydzę.

Woda w boksie do owiec, pożądane jest, aby umieścić małe solone lub rozpuszczonych dodatków mineralnych. Na osobę dziennie powinno spaść 6-7 litrów. W zimie, pożądane jest, aby podgrzać wodę.

Aby wypełnić w organizmie minerałów w stajni zwierząt określone lumpy soli. Również w paszy powinny dodać różnego rodzaju mieszanki witamin. Oczywiście, nie można dać jagniąt spleśniałe ziarna lub zgniłe korzenie. Świeże powinny być przeznaczone do wody pitnej.

reprodukcja

Jak Young-Dorper rodzą się bardzo mała, Lambing tej rasy zazwyczaj mijają bez komplikacji i szybko. Oczywiście, w stajni, gdzie będzie Lambing macicy, musi być czysta i sucha. Nakarmić owce z potomstwa powinna być tak dobre, jak to możliwe. Jeśli mleko macicy zabraknie witamin, może yagnyatki chorują. Oprócz zapewnienia wysokiej jakości paszy, w tym okresie rolnik nie jest już wymagana jest akcja. Instynkt macierzyński u owiec, Dorper opracowany doskonały, i wyglądają bardzo dobre dla jagniąt.

Rozwijanie młody rasy szybko. Kilka godzin po urodzeniu baranek jest w stanie skakać i biegać stoisku. Dlatego osobne kobiety z potomstwem posiadać nie więcej niż 2 tygodnie. Wreszcie, zabrać od matki może być jagnięta w wieku trzech miesięcy.

Choroba owiec i zapobiegania im

Dorper – rasa owiec, między innymi, jest również bardzo odporny na różnego rodzaju infekcje. Jednak zasady higieny w owczarni nadal obserwować, oczywiście, to powinno być. Pokój dla Dorper powinny być wyposażone w taki sposób, że personel był wygodny do przeprowadzenia okresowego czyszczenia. Oczywiście, te owce, jak każdy inny, należy dokonać niezbędnych szczepień. Wszystkie nowo nabyte jednostki poprzednio umieszczone w kwarantannie.

Podobnie jak w przypadku innych ras The Dorper naruszenie zawartości technologii może rozwoju chorób, takich jak pryszczycy, brucelozy mastitis zakaźnych, ospy, i tak dalej. D. W związku z kęsami dzikich zwierząt podczas wypasu Dorper może zarazić się wścieklizny. Określając symptomów choroby zakaźnej zwierząt izoluje się od stada, a następnie włączyć do weterynarza.

Jeśli nawóz w stajni nie dostanie się w czasie, w owcy mogą rozwijać zanokcicą. Dorper – zwierzęta są bardzo aktywne i mobilne. Ponadto, podobnie jak kozłów uwielbiają wspinać się „na szczytach”. W rezultacie, czasami zdarzają się złamania kończyn i skręcenia. We wszystkich tych przypadkach, oczywiście, również potrzebują pomocy weterynarza.

Dorper w Rosji

W naszym kraju najbardziej są hodowane różnych ras owiec. Dorper pojawiła się w Rosji w ostatnim czasie. I niestety, bardzo popularny wśród rolników, rasa jeszcze nie korzystają. Rosja nie jest zbyt korzystny klimat zwierzęta te są dobrze tolerowane, ta sama waga w surowcu krajowym zyskuje szybko. Jednak oni nas drogo kosztować w kraju.

Ponadto, zakup rasy owiec Dorper jak trudno jest w Rosji. Na specjalistycznych forach rolniczych w Internecie nie ma jeszcze informacji na temat przypadków nadużyć związanych z zakupem tryków rasy.

Podobno w tym zakresie krajowych producentów zwierząt gospodarskich nadal wolą nie kupić aż młodych owiec Dorper i dorosłych, i pisać z zagranicy zamrożonych plemników baranów. Wprowadzić go w Rosji często biała zwisłoucha. Jest również bardzo przedwczesne i dość skromny baraniny.

Cena za młody

Chociaż Rosja Dorper praktycznie rozwiedzeni, z silnym pragnieniem, aby kupić tak młodym rolnikom możliwość jeszcze. Na przykład, te owce są czasami sprzedawane mediatorów z Afryki Południowej. owce Dorper, wart około 70-80 tys. rubli. Jagnięcina może zapytać 50-60 tysięcy. Jestem pewien, że wielu rolników chcieliby wiedzieć, ile kosztuje owcę rasy. Młode owce dzisiaj są sprzedawane, w tym niektórych ferm hodowlanych. Realizowane jagnięta rasy to głównie na żywej wagi (około 800-1000 $ / kg).