383 Shares 3234 views

Czuciowo afazja po udarze

W zależności od stopnia zagrożenia dla życia ludzkiego, zdrowia i mózgowe mogą być traktowane na równi z chorobami onkologicznymi. W większości przypadków, udar powoduje niepełnosprawności. Jak wiadomo, porażka komórki mózgu ma negatywny wpływ na jakość życia pacjenta, pozbawiając go kontroli nad własnym ciałem, w t. H. zdolność chodzenia, mówienia, do wzięcia komunii.

Zaburzenia mowy powód

Czuciowo afazja po udarze mózgu jest jednym z najpoważniejszych powikłań. Całkowitej lub częściowej utraty mowy występuje, gdy ucisk pewnych funkcji mózgu, zmniejszając aktywność poszczególnych obszarów kory. Czuciowo afazja może być również skutkiem urazów, wskazać obecność łagodnych lub złośliwych nowotworów, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych. W przeciwieństwie do innych zaburzeń mowy wynikające z uszkodzenia mózgu, ta forma jest najbardziej dotkliwe. Połączenie czuciowych i ruchowych objawów afazji – jest trudne do wyleczenia skutkować udarem, jak to jest związane z rozwojem procesu patologicznego w półkuli, odpowiedzialnej za mowę i aktywności ruchowej.

Jakie są objawy choroby manifestu?

Dlaczego tam czuciowo afazję, co to jest? Po udarze mózgu, w niektórych przypadkach, zaburzenia funkcjonalność dolnego zakrętu czołowego, która dostarcza człowiekowi zdolność wymówić słowa. Równolegle z rozwojem tej patologii awarii w regionie korowym mózgu, w szczególności do górnej części płata obszary czasowe obu półkul, prowadząc do utraty zdolności do zrozumienia znaczenia słowa. Pacjent nie przestaje słyszeć siebie i innych, ale postrzegać słowo nie może.

Druga nazwa tej choroby – acoustic gnostyk afazja. Progresja choroby prowadzi do spontanicznie pojawiające się wypowiedzi, które nieleczone, staje się coraz bardziej jak ryk niezrozumiały. Stopień utraty zdolności mówić poprawnie i rozpoznać powiedział otaczający go określa nasilenie urazu mózgu i indywidualnych cech danej osoby. Gdy całkowita lub afazja czuciowo brutto, oznacza naruszenie funkcji mowy, można spotkać i inne objawy. Najczęstszymi objawami są:

 • roztargnienie;
 • senność;
 • apatyczny, co się dzieje;
 • niemożność koncentracji;
 • częściowy paraliż mięśni ciała.

Co może uniemożliwić odzyskanie?

Szanse pacjenta w celu przywrócenia czuciowo afazję, gdy zależy od kilku czynników, w tym ogólny stan pacjenta, obecność chorób współistniejących oraz skuteczności terapii rehabilitacyjnej używany. Rzeczywiście, aby odzyskać zdolność mówienia i rozumienia mowy jest znacznie trudniejsze, jeśli pacjent:

 • Stało się to ponowne krwawienie;
 • zdiagnozowano miażdżycy, nadciśnienia i innych schorzeń sercowo-naczyniowych;
 • często pojawiają się ataki niedokrwienne;
 • cukrzyca progresywny.

Jak zwrócić go po udarze mózgu: Terapie

W co najmniej dwóch kierunkach są traktowane silnik i zmysłowe afazja po udarze mózgu. terapia mowy i medycyna konserwatywny – podstawowe sposoby na przywrócenie funkcji mowy. Wraz z produktami leczniczymi terapii mowy i ćwiczeń, aby aktywować funkcje kory mózgowej w czuciowo afazji może wyznaczyć:

 • zabieg neurochirurgiczny (r. h. W obecności ropnia, krwiaka wewnątrzczaszkowego);
 • Oczywiście LFK;
 • fizjoterapia;
 • masaż;
 • Sesje wpływem psychologicznych.

Leki do pobudzenia krążenia mózgowego

Tak więc, aby rozpocząć, być może, powinna być z lekami, które są przewidziane dla pacjentów z zaburzeniami funkcji mowy. Oczywiście farmaceutyczny składa się zwykle leków neurotroficznych, których działanie dotyczy normalizacji procesów przemiany materii w mózgu i wzrostem przepływu krwi. Kiedy lekarze przepisują afazję całkowitą:

 • „Piracetam” – nootropowe lek stosowany w mowie i zaburzeń poznawczych. Czas trwania kursu jest określana przez neurologa i zazwyczaj waha się od 2 do 6 miesięcy. Lek stosowany dożylnie dożylnie lub domięśniowo.
 • „Pyritinol” – uruchomienie procesów cholinergicznych w mózgu. Po udarze mózgu z afazją jest powoływany przez 3-4 miesięcy.
 • „Vazobral” – kombinacja leków, składników czynnych, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Czas trwania kursu wynosi średnio 2-3 miesięcy.
 • „Cere” – generacja nootropowe metabolizm leków zapewnia, neuroprotekcyjne, funkcjonalność neuromodulacja i aktywność neurotroficzny. Przebieg leczenia może trwać do 12 miesięcy.

Pomoc logopedyczne: ćwiczenia dla korekty funkcji mowy

Logopedycznej korekta na czuciowo afazji jest taka sama podstawową metodą leczenia jak stosowanie leków. W celu przywrócenia mowy pacjenta, stosować różne ćwiczenia na rewitalizację prawej półkuli mózgu. Proces: Poniższy zestaw badań dotyczących edukacji pacjenta, udar mózgu, mające na celu przywrócenie mobilności w jego umiejętności pamięci szczęki, języka i warg. Musi wykonać razem z pacjentem – to musi być powtarzany dla instruktora. Aby powrócić go na afazję czuciowo, konieczne jest, aby trenować codziennie aparatu mowy , co następuje:

 1. Wargi zagięte do rury rozszerza się możliwie jak najbardziej, posiadają w tym miejscu na kilka sekund i odpocząć. Ćwiczenie powtarza się 10 razy.
 2. Dolna warga jest konieczne, aby uchwycić zęby lekko, jakby chciał ją ugryźć, a następnie puścić i relaks. Czyni to samo z górną wargą.
 3. Trzymać swój język tak daleko, jak to możliwe, aby rozciągnąć szyi i wstrzymaj oddech przez 3 sekundy, a następnie wydech. Powtórz kilka razy.
 4. Tongue oblizując wargi, pewnie prowadząc je w okręgu w kierunku ruchu wskazówek zegara oraz w kierunku przeciwnym.
 5. Gdy maksymalne naprężenia język próby toczyć się w rurze, po jej dotykania końcówki górnego podniebienia.

Melodyjne utwory do powrotu mowy

Podczas ćwiczeń na ekspertów czuciowo afazją podkreślają także melodyjne terapię intonacji. Metodologia ta opiera się na aktywacji funkcji prawnej półkuli mózgowej. Pomogą osiągnąć pożądany rezultat albo po prostu śpiewać swoje ulubione piosenki. Jeśli często śpiewać melodyjne motywy wcześniej zaznajomieni z pacjentem, chce jeden dzień, aby śpiewać swoim instruktorem, próbując powiedzieć koniec zwrotów lub pojedynczych słów. Również pomóc wzorach że recytować pacjenta, już działa na naprawić. Ta metoda działa skutecznie, przyczyniając się do wcześniejszego odzyskania mowy.

Praca z nieuleczalną afazji

Chirurgiczne leczenie następstw udaru mózgu wiąże się z bezpośrednią ingerencję w polu czaszki pacjenta rewaskularyzacji osłabiona paśmie mowy. Dziś taka interwencja jest przeprowadzane przez kraniotomii ekstra śródczaszkowego. Microanastomosis pomaga poprawić ukrwienie mózgu i optymalizacji stanu komórek nerwowych, przywracając ich normalne funkcjonowanie. Należy zauważyć, że procedura ta nie zostanie wyznaczony niezwłocznie po pierwszych przejawów czuciowo afazji, ponieważ operacja jest związana ze znacznym ryzykiem i nie zawsze dają pozytywne rezultaty. Zaleca Extra-wewnątrzczaszkowe microanastomosis, jeżeli wniosek o konserwatywnych metod odzysku mowy okazały się nieskuteczne.

fizykoterapia przywrócić mowę

Procedury fizioterapewtyczne są użyteczne do stymulacji mięśni mowy. Przy podawaniu akupunktura afazja, elektroforezy. Jednak do tej pory fizjoterapia po udarze mózgu ma nie wszechobecne. Na miejscowym i płytkiej powierzchni uszkodzenia kory mózgowej technik pomóc zrobić prawidłową artykulację, ale są one nieskuteczne, aby przywrócić percepcję słyszalnego mowy przez pacjenta. To nie dokładnie potwierdzają skuteczność i taktyka biofeedback. Tymczasem dzisiaj, ta strategia terapeutyczna jest używany do oględzin na przywrócenie mowy pacjenta.

Jakie są szanse na wyleczenie?

Prognoza na afazję czuciowo po udarze mózgu jest względne, bo powiedzieć dokładnie, ile trzeba czasu na rehabilitację pacjenta, jest to niemożliwe. Co do zasady, długa, ciężka praca ze specjalistami daje widoczne rezultaty po 6 miesiącach. Nadzieja dla spontanicznej odzysku nie jest konieczne. Średnio podczas wszechstronnego korekty terapii mowy u pacjentów jest przywrócony dopiero po 2-3 latach.

Przewidywanie odzysku zależy również od indywidualnych cech pacjenta i jego wieku. Często w podeszłym wieku trudniej radzić sobie z zaburzeniami mowy, rzadko jest to możliwe, aby przywrócić starą możliwość komunikowania się z innymi osobami w całości. Jednak ze skalą zniszczenia znacznej części kory mózgowej jest mała szansa na całkowite wyleczenie i w tych stosunkowo młodym wieku. Jest to ważne, ponieważ leczenie może być rozpoczęte wcześniej, a pośrednio wykonywać wszystkie recept lekarskich. Pacjent sukces z czuciowo afazji jest mało prawdopodobne, aby odzyskać bez pomocy bliskich.

Co jeśli pacjent rodzina z afazją

krewni człowieka, który doznał udaru mózgu, należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować się do długotrwałej rehabilitacji kompleksowej sposób. Powrót funkcja mowy w afazji czuciowo nie jest łatwe, ale nie można dać się przedwcześnie. Istotną rolę w odzyskiwaniu odegra bardzo pozytywne nastawienie pacjenta, jego zaangażowanie i chęci do pracy nad sobą. Przede wszystkim pacjent musi mieć pewność, że nie jest ciężarem dla swojego środowiska, czuć miłość tych najbliższych i najdroższych osób.

Aby odzyskać mowę po udarze mózgu, należy przestrzegać wszystkich zaleceń specjalistów, którzy regularnie wykonują ćwiczenia logopedyczne. Tak, proces rehabilitacji wymaga znacznego wysiłku, ale najważniejsze – nie panikuj! Nawet minimalne zmiany będą stanowić zachętę do dalszego przetwarzania i odzysku.