754 Shares 1880 views

Co to wizualne myślenie?

Od dawna wiadomo, że pojęcie „wygląd” i „widzi” tylko częściowo synonimami. Specjaliści udowodnili, że ludzki mózg są dwa różne procesy: Pierwszym z nich jest bliżej do fizjologii, druga jest połączona ze świadomością. Na przykład, niektórzy ludzie mogą patrzeć na to samo, ale żeby go zobaczyć inaczej. Najprostszym przykładem jest projektant dla dzieci, z których dzieci sprawiają różne kształty obrazy. To twórcze zdolności , aby zobaczyć nie tylko oczy, ale też wyobraźnia otrzymał odpowiednią definicję – Myślenie wideo.


Co to jest?

Jest to wrodzony dar dla każdej osoby. Jednak wraz z wiekiem u niektórych osób to nasila się i zamienia się w zawodzie lub sposobu życia, podczas gdy inni, wręcz przeciwnie, stępione z różnych przyczyn. Psychologia myślenia wizualnego jest postrzegana jako twórczy sposób, aby rozwiązać na podstawie modelowania graficznego. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia na co dzień i wszędzie, od złożenia przypadkach do pracowników wykonujących grę w szachy.

otwarcie Arnheim

Pojęcie „myślenia wizualnego” należący do amerykańskiego psychologa Rudolf Arnheim, otwórz go w ostatnim stuleciu. Istotą tego najwyraźniej ujawnia przykład naukowca, kiedy to dwaj chłopcy zadano ile czasu będzie w ciągu pół godziny, jeśli jest to 3:40 na zegarze. Pierwszy dokonał obliczeń matematycznych. Przez 40 minut dodaje się go 30. Wiedząc, że w ciągu zaledwie 60 minut, w ciągu godziny, 10 wynikających 70 minut przepuszcza następną godzinę. W rezultacie, przyszedł 4:10. Drugi chłopiec przedstawiony okrągłą tarczę, gdzie pół godziny – pół koła. On psychicznie tłumaczone strzałkę i dostał ten sam wynik jak jego poprzednik.

Tak więc pierwszy chłopak rozwiązał problem inteligentnie, używając numerów i wiedzy matematycznej, a drugi – wizualnie. Ważnym punktem jest to, że nie przedstawiają przemyślenia i aktywowany sama przejawem myślenia zostały wykorzystane w tym drugim przypadku.

Badanie specyfiki tego procesu Arnheim wizualne myślenie wyraźnie odróżnić od zwykłych pomoce wizualne (zdjęcia, przedmioty). Różnica w ich kłamstwa, według naukowca, z natury zjawisk. Tak, były nie jest biernym aktywność specyficzna obiektowo obraz i wytworem umysłu, tłumacz z języka obrazu na rozumienie języka, działania i komunikacji z obrazem z innymi przedmiotami. To właśnie z tego pozycja powstała mnemoniki – zapamiętywania na podstawie myślenia wizualnego.

rozwój naukowy

Teoria o specyfice myślenia zaproponowany przez amerykańskiego psychologa, była kontynuowana w wielu badaniach współczesnych specjalistów i stały się podstawą do opracowania metod treningowych oraz rozwój zdolności umysłowych. Duża liczba prac poświęconych problemów w szkole. Mimo wszystko, ta sama informacja jest pochłaniana przez dzieci na różne sposoby. Dlatego jednym z zadań nauczycieli jest nauczenie dziecka, aby myśleć wizualnie. W tym przypadku to nie tylko suche i pozbawione sensu zapamiętywania reguł i tekstów, tworzenie ich relacji z otaczającą rzeczywistością, jednoczesnego korelacji między teorią a praktyką. Zapamiętywanie na podstawie myślenia wizualnego jest skuteczną metodą treningu pamięci i rozwój intelektualnych i twórczych umiejętności dziecka.

szkolenie

Jak można zauważyć, myśląc wizualnie nie jest hitem. Proces ten jest łatwy do ćwiczeń i poprawy, dla których masa sztuczek i technik został stworzony. Najprostszym osoba dostaje, oczywiście, w szkole, wchłaniając podstawy mnemotechniki. Na przykład, gdy do zapamiętywania wyrazów obcych używanych w zgodzie z rosyjskim słowo stowarzyszenia. Lub parafrazując skomplikowany tekst używany na obrazach z kluczowych wydarzeń narracyjnych. Dla każdego przedmiotu ma swój własny system skojarzeń obrazów, które pomagają trawić informacje.

Wizualna myślenia Ważną rolę odgrywa wyobraźnia. Pierwsze próby intuicyjny w jej powstawania są podejmowane w dzieciństwie, kiedy dzieci leżące na trawie, próbując „rozszyfrować” dziwaczne chmury. Wyobraźnia pomaga ujawnić leżących komór mózgowych i wyciągnąć z nich, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, nielogiczny i nieoczekiwanych rozwiązań.

Gdzie się uczyć myślenia wizualnego?

Dziś to nie jest nauką lub złożona dziedzina wiedzy. ręczne specjalne szkolenia i warsztaty, w których ludzie mogą zapoznać się z podstawowymi technikami, z zajęć praktycznych, w celu wymiany doświadczeń i osiągnięć z innymi członkami w wielu krajach. Jednak niektórzy ludzie uciekają się do samokształcenia. Do tego jest dużo odpowiedniej literatury, podręczniki, kursy audio.

Jak długo to potrwa?

Kwestia czasu, zależy od wieku i aspiracji człowieka. Jednak absorpcja technik elementarnych przejść dosłownie kilka minut, reszta to kwestia częstotliwości praktyce.

Eksperci zalecają stosowanie technik wizualnych myślenia jeszcze w wieku przedszkolnym. Należy jednak wziąć pod uwagę ostrość procesu. W młodym wieku jest używany do wysokiej jakości uczenia się i stosowania podwyższenia wymogów informacyjnych dla dorosłych i nie ograniczają się do aktywności poznawczej.

technika Roema

książka została opublikowana w 2011 roku, „Jak” sprzedać „swoje pomysły za pomocą rysunków.” Pracy należy do Dan Roemu – Duży nowoczesny specjalisty w dziedzinie myślenia wizualnego. Dziś kieruje udaną firmę konsultingową, która pomaga w rozwiązywaniu problemów biznesowych przy użyciu zwykłych obrazów.

Metody autor analizuje jak naturalne zdolności myślenia osoby Visual zobaczyć umysł, tym samym odkrywając w sobie idee, które mogą pozostać niezauważone i niespełnione. Zdolność ta pozwala nie tylko je zobaczyć, ale również rozwijać i doprowadzić do innych ludzi, że jest popularyzacja.

cel

Dan Roem wizualne myślenie wykorzystuje jako narzędzie do rozwiązywania absolutnie żadnych problemów. W tym celu, jego zdaniem, tylko trzeba Draw (Rysuj) ekscytujące pytanie użyciu naturalnych darów natury: oczy, ręce i wyobraźnię. Powinniśmy zadać sobie ogólne pytanie: „Kto / co?”, „Gdzie / Kiedy?” I „Dlaczego / dlaczego nie?” Taka postać dla człowieka staje się rodzajem „Plan ewakuacji” lub strategii, dzięki czemu wzrośnie powyżej sytuacji i szybko znaleźć najbardziej bezpieczny sposób z niego lub odwrotnie, aby znaleźć krótkie i udaną drogę do bramki. Tak więc osoba, stopniowo uczy się znaleźć i filtrowania informacji, aby wyobrazić sobie, aby uzupełnić i wyjaśnić.

Warto zauważyć, że zdolność do uczenia się techniki dobrze rysować nie jest konieczne. Dla obrazu sytuacji brakuje konceptualnych. Najważniejsze – to jest wizualizacja umysłowy.

widok Sheremetyeva

Podobna kwestia pomyślnego rozwiązania problemów zostało ujawnione i rosyjski uczony Konstantin Szeremietiewo, od wielu lat zaangażowany w badaniu inteligencji. On opracował specjalny kurs szkoleniowy na konkretnym zestawie myślenia Narzędzia (siatek), które pozwalają na twórcze podejście do każdej osoby z problemem życia.

Autor przedstawia intelekt (lub umysł) jak labirynt z wielu drzwi. Kiedy osoba dokonuje wyboru, czyni to ważna decyzja, używa znanego logicznego myślenia. Jednak ta metoda nie zawsze prowadzi do sukcesu. W takim przypadku istnieje alternatywa – myślenie wizualne. Sheremet'ev nazywa to najszybszy, bo po obejrzeniu osoba otrzymuje 90% informacji.

Autorska technika cele i pamięć szkolenie – szybkie zapamiętanie za pomocą obrazów wizualnych. Również w procesie studiowania osoba nabywa umiejętności dostrzegania i struktura ogromny przepływ informacji.

Zalety myślenia wizualnego

Wśród funkcji oferowanych przez myślenia wizualnego, z których główne to:

  • Możliwość zobaczenia sytuację jako całość, która umożliwia osobie, aby szybko podjąć właściwą decyzję.
  • Możliwość pamiętać wiele informacji jednocześnie analizować i uporządkować je do wykorzystania w przyszłości.
  • Możliwość zobaczenia istotę problemu, aby odfiltrować niechciane dane.
  • Wizualne myślenie jest skutecznym sposobem poznania świata.

Zalety i uniwersalność dotyczy proces umysłowy tego typu. Więc Roem wizualne myślenie zalecany do stosowania we wszystkich sytuacjach: .. komercyjne, mieszkaniowe, edukacyjne, artystyczne, itd. Ponadto, techniki obrazowania pozwala zaoszczędzić czas i energię, dzięki czemu proces selekcji jest zabawne i przyjemne.

praktyczne zastosowanie

Praktyka myślenia wizualnego podlega każda osoba świadomego życia. Dużą popularnością cieszy się ludzie generowania pomysłów. Po tym wszystkim, słowa nie zawsze są wystarczająco.

Obecnie procesy akademickie i biznesowe są coraz częściej wykorzystywane prezentacje komputerowe. Pomagają aby zobaczyć co jeszcze i „ożywić” w umysłach informacji dostarczonych przez werbalne. Z tej pozycji, częste użytkowników wizualne myślenie są:

  • Prezesów. Odpowiedzialne stanowisko wymaga odpowiedzialnego podejścia. Wizualne myślenie w tym przypadku pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązania i oryginalne, szybko, aby dokonać wyboru.
  • Top menedżerów i konsultantów biznesowych. Ludzie w tych zawodach trzeba przetwarzać duże ilości informacji, odpowiednio reagować na wszelkie zmiany, aby energicznie działać niezwłocznie, oferując unikalne rozwiązania.
  • Sportowców. Gracze, zawodników i każdy kto potrzebuje strategii, często korzystają z myślenia wizualnego, przewidywaniu przebiegu gry.
  • Architekci i projektanci. Dla ludzi tych zawodów myślenia wizualnego – najważniejsze narzędzie do rozmowy o pracę, która nie jest potrzebna.
  • Nauczyciele i wykładowcy. Aby wykłady i sesje treningowe nie są włączone do suchego potoku słów, tych specjalistów często korzystają z pomocy wizualnych. Ale to nie tylko kolorowe zdjęcia i sensowne Wizualizacje, które tworzą pewne powiązania informacyjne.
  • Psychologów. Oczywiście, metody psychologiczne nie mogą być ignorowane przez specjalistów. Bardzo często, gdy pacjent konsultowany psycholog pyta wizualizować ten problem, że jest stworzenie stowarzyszenia. Może to być obraz człowieka lub zwierzęcia, lub po prostu ten temat. W zależności od tego, buduje logiczny łańcuch przyczynowo-skutkowy, który pomaga uzyskać wgląd w problem i znaleźć rozwiązanie.

wyniki

Nieoceniony wpływ na rozwój dziecka. Wizualne myślenie, zdaniem nauczycieli, wraz z logiki musi być aktywny w procesie uczenia się i wiedza o świecie, a także korzystanie z pomocy wizualnych w klasie promowanie uczenia się. Metoda ta znacznie ułatwia pracę, skupiając studentów na ten temat, utrzymuje zainteresowanie. Edukacja przestaje być „ślepe” zapamiętywanie i zamienia się w fascynującą zanurzeniu do tematu i szybkiego przyswajania informacji.

W dziedzinie biznesu, Roy wizualne myślenie jest często nazywany głównym instrumentem tworzenia pomysłów. Ze względu na prosty schemat i rysunek sytuacji, wszelkie problemy są rozwiązywane szybko i czasami niespodziewanie łatwe. Ponadto, takie podejście pomaga uprościć zadanie, to jest jasno określone i przekazują publiczności. Tak więc, komenda zaczyna myśleć i działać w tym samym kierunku, bez konfliktów lub pomyłki kłopotliwych chwil.