888 Shares 7206 views

Repertuar Teatru Maryjskiego w Petersburgu

Teatr Maryjski w Petersburgu jest jednym z najbardziej znanych i największych teatrów operowych i baletowych na świecie. Data powstania 5 października 1783 roku. Obecnie głównym dyrygentem, dyrektorem artystycznym i reżyserem jest Valery Gergiev.


Historia teatru

Teatr został założony w 1783 r. Na zlecenie Katarzyny Wielkiej. Następnie nazywano to Teatrem Bolszojim. Ale w 1811 roku poniósł bardzo źle w ogniu. W 1818 r. Budynek został odrestaurowany, a opera i balet wznowione. Oprócz rosyjskiej trupy zespołów z Francji i Włoch. Później rosyjscy artyści pokazali swoje występy w oddzielnym budynku, w którym był kiedyś Teatr Cyrku, ale w 1859 r. Miał smutny los – spłonął, a na jego miejscu powstał nowy, w którym wkrótce przeniesiono wszystkie produkcje. Na cześć Marii Aleksandrowej – żony cesarza Aleksandra II – nazywał się teatr mariński (Sankt Petersburg). Jego repertuar składa się głównie z oper i baletów rosyjskich i zagranicznych kompozytorów-klasyków, ale nowoczesne przedstawienia są prowadzone razem z nimi.

Koniec XVIII w. Na początku XIX w

Teatr Maryjski jest jednym z najstarszych i największych rosyjskich teatrów muzycznych. Grał i nadal odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju sztuki rosyjskiej w dziedzinie opery i baletu. W tym czasie repertuar Teatru Maryjskiego był dość zróżnicowany, a aktywnie wspierano utworzenie rosyjskiej szkoły kompozytorskiej. Wraz z słynnymi operami i baletami zagranicznymi K. M. Webera, A. Gretry, L. Cherubiniego, P. Monsignygo, J. Paisiello i innych, prace rosyjskich kompozytorów tamtych czasów wystawiono: M.I. Glinka, E.I. Fomin, VA Pashkevich, SI Davydov i inni. Otwarcie nowego budynku upamiętniono w 1836 roku wraz z produkcją życia Żyda MI Żelina.

Koniec XIX w. Na początku XX wieku

W tym okresie teatr przeszedł rekonstrukcję fasad i wnętrz, akustyka uległa poprawie i dodano nowy budynek. Społeczeństwo przeszło głębokie zmiany, rosyjska opera rozkwitła, a skłonność wydawała się wprowadzać rosyjskich kompozytorów do repertuaru. Repertuar Teatru Maryjskiego składał się z oper i baletów MI Glinki (Rusałka, Rusłan i Lyudmila), AN Serowa (Judith i Enemy Power), NA Rimsky-Korsakov (" Mlada "," Maj Night "), A. Dargomyzhsky (" Kamienny Gość "), P. Czajkowski (" Kowal Vakula "," Iolanta "," Królowa Pików "), S. Taneyeva (Oresteia "), M. P. Mussorgsky (" Boris Godunov "). Także ujęte w repertuarze klasyków Europy Zachodniej: J. Verdi (La Traviata, Rigoletto, Othello, Falstaff), WA Mozart, J. Puccini, K. Weber, R. Wagner "Pierścień Nibelung"), R. Strauss ("Electra").

Rewolucji Październikowej i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Po Rewolucji Październikowej Teatru Maryjskiego został podniesiony do statusu teatru państwowego, tak wiele repertuarów pojawiło się w repertuarze, które zostały wprowadzone na rozkaz żołnierzy i robotników. Zespoły agitów załogowych powstały od artystów, którzy oddawali występy w fabrykach, fabrykach, oddziałach wojskowych. W repertuarze Teatru Maryjskiego pojawiły się nowe produkcje: R. Wagner (Tannhäuser, Rienzi), R. Strauss (Rose Cavalier), A. Berg (Wozzeck). W latach dwudziestych XX wieku powstały rewolucyjne i radzieckie opery, napisane przez radzieccych kompozytorów: AF Pashchenko (Orzeł bojowy), V. M. Deshevov (lód i stal), O. S. Chishko ("Pancernik" Potemkin "), T. Khrennikov (" W burzy "), SS Prokofiew (" Miłość do trzech pomarańczy "). Od tego czasu repertuar baletowy zaczął się rozwijać: FI Strawińskim (Firebird, Pulcinella), AK Glazunov ("Seasons"), KA Korchmarev ("Fortress Actress"), RM Glier (Red Poppy), BV Asafiev (Zagubione iluzje), AA Kerin (Laurencia), SS Prokofiev (Romeo i Juliet).

Podczas wojny teatr marijski został ewakuowany w Permie, gdzie odbywały się premiery takich produkcji jak "Emelyan Pugachov" MV Koval i baletu "Hayane" AI Khachaturyan. Od artystów powstały brygady koncertowe, które odbyły się koncertami do pierwszej linii, oddziałów wojskowych i szpitali, do rodzinnych gospodarstw, do fabryk. W 1944 r. Grupa powróciła do Leningradu, a nowy sezon teatralny otworzył opera Michaela Glinki Ivan Susanin.

40-50s XX wieku

Repertuar Teatru Maryjskiego w powojennych latach składał się z produkcji klasycznych i radzieckich.

Opery:

• Królowa Pik;

• Dubrowski;

• Aida;

• Carmen;

• Faust;

• Rigoletto;

• "Ruslan i Lyudmila";

• Mazeppa;

• Khovanshchina;

• "Kobieta Pskovite";

• Sadko;

• "Duenna";

• rodzina Taras;

• Decembrists;

• "Matko";

• "Los ludzi".

A także balety:

• "Kopciuszko" i "Kamień Kwiat" SS Prokofiew;

• "Brązowy Jeździec" FZ Yarullina;

• "Spartakus" A. Khachaturyan;

• "Droga Grzmienia" K. Karaeva;

• "Wybrzeże Nadziei" autorstwa AP Petrowa;

Maskarada LA Laputina.

Wiele koncertów było innowacyjnych, oryginalnych i stało się złotym funduszem repertuaru Teatru Maryjskiego.

60-70 XX wieku

W drugiej połowie ubiegłego wieku repertuar w Teatrze Maryjskim zawierał najnowsze produkcje: V. I. Muradeli "Lohengrin"; F. Erkel "Gunady Laszlo"; "Optymistyczna tragedia" AN Kholminova; "Wasil Gubanow" DL Klebanova, J. Bizet "Carmen"; "Peter I" AP Petrova, "Magiczny Flet" WA Mozarta, balet "Othello" AD Machavariani; "Dwanaście" Borysa I. Tiszczenko, "Perła" N. S. Simonyana, "Człowiek" V. N. Salmanova, "Kraina cudów" I. I. Szvarta, "Dwie" A. D. Melikovej, "Hamlet" N Chervinsky, "Stworzenie świata" autorstwa AP Petrov, "Daleko Planet" Meisela.

Opera i balet XXI wieku

Dziś mieszkańcy i goście stolicy północy oferują bogaty i zróżnicowany repertuar. Teatr Maryjski (St. Petersburg) to połączenie klasycznych i współczesnych produkcji. Opery repertuar składa się z występów: Aida, Ariadne na Naxos, Atilla, Boris Godunov, Valkyrie, Magiczny Flet, Don Carlos, Eugene Onegin, Kobieta bez cienia, Wróg, hazardzista, Iolanta, hiszpańska godzina, Latający Holender, Madame Butterfly, Mazepa, Tajemnica Apostoła Pawła, Ognista Wygląd, Othello, Pagliacci, Paleas i Melisenda "," Wkręt "," Rigoletto "," Sadko "," Siostra Angelica "," Środki z Macropolusa "," Traviata "," Electra ". Repertuar baletowy: Adagio Hammerklavier, Giselle, biżuteria, konie garbione, wariacje na dwie pary, jezioro łabędzie, infra, rzymo i Julia, dziadek do orzechów, "" Cinderella "," gra choreograficzna 3X3 "," Proste rzeczy ".

Mariinsky-2

W 2013 roku otwarty został drugi teatr mariński (nowy etap). Repertuar Teatru Maryjskiego-2 obejmuje opery i balety kompozytorów i klasyków współczesnych, zarówno rosyjskich, jak i zagranicznych. Audytorium w nowym budynku jest przeznaczone dla dwóch tysięcy widzów, ma doskonałą akustykę i wspaniały widok, a na scenie jest całe miasto, dobrze wyposażone technicznie, z dużą liczbą niezbędnych pomieszczeń, zdolnych pomieścić duży personel teatru 2500 osób. Nowy budynek, który oferuje trzy miejsca, umożliwi realizację nawet najbardziej śmiałych i wykwalifikowanych projektów. Teraz można było transmitować spektakle w całym kraju, nawet w najodleglejszych zakątkach kraju. Nowy budynek Teatru Maryjskiego jest jednym z najbardziej wyposażonych sal na Å> wiecie.

Sala Koncertowa

Repertuarem sali koncertowej Teatru Maryjskiego jest opera, a także różne koncerty poświęcone twórczości różnych kompozytorów, lub składające się z pieśni z lat wojny, solowe projekty śpiewaków operowych i instrumentalistów, chórów i orkiestr.

Między innymi na różnych etapach odbywają się różne etapy rozgrywek i festiwali.