285 Shares 3886 views

Znani ukraińscy naukowcy: wkład w światową naukę

Można tylko zdziwić się i wstydzić, ile imion twórców codziennych przedmiotów pozostaje w cieniu historii. Szczególnie miło, że każdy z tych wielkich ludzi miał ukraińskie korzenie.


Nie zawsze były to roboty na Ukrainie, które wiele musiało opuścić. Warto jednak pamiętać, że można zmienić miejsce zamieszkania, ale z serca niemożliwe jest usunięcie pamięci z Ojczyzny.

Igor Sikorsky

Znani ukraińscy naukowcy w rozwoju nauki światowej wnieśli ogromny wkład. Nasza historia otwiera Igor Sikorsky. Ta nazwa jest znana bez przesady na wszystkich kontynentach, w każdym zapomnianym zakątku świata.

Twórca urodził się w 1889 roku w Kijowie. Ideologicznym inspiracją dla młodego Igor był Leonardo Da Vinci. Już we wczesnym dzieciństwie projektant wyznaczył sobie konkretny cel – na stworzenie helikoptera.

Zanim miał dwadzieścia lat, skonstruował dziesiątki samolotów, z których większość została rozbita w próbach. Najlepsze próbki zostały przyznane na różnych turniejach, a fakt ten nie mógł zainspirować dalszych badań, które wyprzedzały swój czas od dziesięcioleci. Więc Sikorsky wynalazł największy w tym czasie dwupłatowiec, który miał aż cztery silniki. Następnie samolot był używany jako bombowiec.

W 1918 roku Igor Iwanowicz przeniósł się do Francji, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Bez grosza pieniędzy w kieszeni, przyjaciół i wsparcia.

Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitej zdolności do utraty serca i filozoficznego leczenia niepowodzeń, przodkowie nowoczesnych samolotów wzrosła do nieba. Trochę później, ładunek pojawił się, całkowicie zmienił ideę logistyki.

Już w 1939 roku projektant zrealizował marzenie swojego życia – zbudował helikopter. W tej chwili maszyny te służą cywilom, wojskowym, a nawet prezydentowi Stanów Zjednoczonych.

Niesamowita opowieść o silnym człowieku, co jasno pokazuje, że możesz osiągnąć sen, jeśli naprawdę chcesz.

Iosif Timczenko

Udział ukraińskich naukowców w rozwoju światowej nauki jest naprawdę ogromny. Przedstawiciel kierunku mechaniki Iosif Timchenko przedstawił człowiekowi barometr rtęciowy, elektroniczny zegar, urządzenie do testowania manometrów. W Charkowie urodził się projektant, po czym przeniósł się do Odessy, gdzie żył swoim ciekawym życiem.

Na pamiątkę wdzięcznych potomków Joseph Andreevich na zawsze pozostanie ucieleśnieniem faktu, że to byli ukraińscy naukowcy, którzy stworzyli prototyp kineskopu. Niestety, urządzenie nie zostało opatentowane. A inna osoba przeszła w historię jako jej twórca.

Nawiasem mówiąc, mechanizm skokowy znaleziony przez Józefa Andrejewicza stał się podstawą także dla strobe.

Siergiej Korolev

Lista "sławnych ukraińskich naukowców" byłaby niekompletna bez człowieka, który dawał ludziom coś więcej niż przestrzeń.

Historia Siergieja Korolewa jest w dużej mierze nieuczciwa i nieuczciwa. Studiując swoje prace, można tylko zastanawiać się, jak silna jest jego wiara w naukę, ludzkość i chęć życia.

Podobnie jak Igor Sikorsky, chłopak interesował się wszystkim, co leci. Nic dziwnego, że postanowił poświęcić swoje życie podróżując w powietrzu.

Siergiej Pawłowicz i zaprojektował samolot, a on przeleciał nad nimi. Nawet figurki akrobacji były dla niego rzeczą wspólną.

Najważniejszy rozwój, który został wprowadzony przez młodych naukowców, był pociskami balistycznymi, które doprowadziły obronę kraju do zupełnie innego poziomu.

Ale nie tylko milicjanci byli szczęśliwi. Utworzenie rakiety umożliwiło dotarcie do zupełnie innych horyzontów nawet poza Ziemię!

4 października 1957 roku świat wstrząsnął wstrząsaniem pierwszego sztucznego satelity na orbitę naszej planety. Warto wspomnieć, że Siergiej Korolev nadzorował proces rozwoju.

Kolejnym etapem rozwoju był aktywny podbój kosmosu, którego szczytem było wysłanie człowieka do kosmosu 12 kwietnia 1961 r.

Naukowiec zmarł 14 stycznia 1966 roku, zanim miał marzenia o opanowaniu księżyca. Stacja Orbitalna nie powstała.

Ale z powodzeniem osiągnęła amazes nawet współczesnych. Właśnie dlatego Sergey Korolev zajmuje honorowe miejsce na liście "sławnych ukraińskich naukowców".

Fedor Pirotsky

Trudno przecenić wkład ukraińskich naukowców w rozwój nauki światowej. Imię tej osoby nie tyle dotyczy przesłuchania, co poprzednie.

W końcu dokonał rewolucji w transporcie. Pyrotsky wynalazł tramwaj.

Spotkanie z inżynierem elektrycznym Pavelem Yablochkovem miało ogromny wpływ na przyszłego wynalazcę. Rezultatem wielu lat badań był pojazd poruszający się po trakcji elektrycznej.

Pomimo protestów właścicieli tramwajów konnych, przyczepy zdobyły godne miejsce w życiu ludzkości i używamy ich do dziś.

Nikolai Pirogov

Słysząc frazę "ukraińscy naukowcy", jeden z pierwszych, którzy pamiętali wspaniałego lekarza, którego nazwisko na zawsze wpisało się w historię ludzkości.

Założyciel chirurgii pola wojskowego i aktywny zwolennik znieczulenia to tylko niewielka część jego zainteresowań. Ponadto naukowiec lubił anatomię, był też wspaniałym nauczycielem.

Tysiące osób dotkniętych konfliktami militarnymi jest na zawsze wdzięczne Nikołajowi Iwanowiczowi za możliwość zapominania o urazach. Opracowane przez lekarzy do odlewania tynków zachowały setki kończyn i są używane do dziś.

Sortowanie rannych jest także pomysłem Pirogov. Przy równej liczbie pracowników skuteczność opieki podstawowej wzrosła wielokrotnie.

Prawie sto pięćdziesiąt lat minęło od śmierci wybitnego mistrza, ale jego imię pozostanie zawsze w najbardziej szczerej i pozytywnej wspomnieniach wdzięcznych potomków.

Inni ukraińscy naukowcy, którzy dokonali nieocenionego wkładu w rozwój nauki światowej

Ivan Puliuy – jest uważany za jednego z twórców aparatu, który dziś nazywany jest "rentgenowskim".

Vladimir Khavkin jest twórcą szczepionki przeciwko plagom i cholerze.

Yuri Voronoy – przeszczep nerki.

Wiaczesław Pietrow – zaangażował się w tworzenie płyty CD.

I, oczywiście, Leonard Kleinrock, który brał udział w tworzeniu naszego ulubionego internetu.

Wnioski

Niestety, ograniczenie wielkości artykułu nie pozwala nam pokrywać całej listy, która obejmuje dobrze znanych ukraińskich naukowców – przecież geniusze są naprawdę nieograniczona! Chcę mieć nadzieję, że każde wybitne imię nie pozostanie nienagannie zapomniane i na zawsze pozostanie w pamięci wdzięcznych potomków.