708 Shares 3193 views

Socket 1150: co to jest, dlaczego potrzebujemy, recenzje, porównania

Jednym z najbardziej popularnych złącz procesora z „Intel” W tej chwili – to gniazdo 1150. Mimo że platforma ta jest obecnie stopniowo zastępowane przez zaktualizowaną gniazdka 1151, ale jego kryształów półprzewodnikowych pewnością będą istotne w ciągu najbliższych 2-3 lat, a jego pojemność zostanie uznane w tym artykule.


Gniazdo 1150 , a jego pozycjonowanie

W 2013 roku było to istotne przy wyborze nowego PC pytanie: „gniazdo 1150 lub 1155”. różnica w wydajności pomiędzy procesorem gniazda praktycznie nie istnieją. Z ceny korzystne położenie było 1155, ale efektywność energetyczna jest znacznie lepsza niż w 1150. Teraz na ostatni przesunięcie pochodzi progresywnego rodzinę procesorów – szóstego, który jest ustalony już w gnieździe 1151. W innych aspektach, należy zauważyć, że gniazdo 1150 pozwala tworzyć komputer najbardziej dostępną System. Ale najbardziej produktywny segment komputerów i serwerów dla przeważającej części zajmuje gniazdo 2011.

Roztwory procesor segmentacji

Socket 1150 CPU pod względem rozwiązań został podzielony w następujący sposób:

  • Rozwiązania dla entuzjastów komputerowych – ten procesor „Ay5” i „Ay7” index „K”. Mają odblokowany mnożnik i przy odpowiednim doborze konfiguracji komputera, który pozwala na różnicowanie znaczny wzrost wydajności.

  • Najbardziej wydajne chipy „Ay7” Doskonałe, dla najbardziej wymagających obliczeniowo komputery – serwery, stacje robocze i graficzne do gier oraz PC. Na tej samej niszy ostrości i „Ay5”, ale poziom ich wykonywania jest mniejsza niż „Ay7”, ale cena jest bardziej skromne.

  • Środkowy segment platformie podejmowali decyzje na podstawie „Ay3”. Ten procesor rodzina jest doskonała dla większości zastosowań. Jednak w niektórych przypadkach (na przykład w najbardziej wymagających zabawek trójwymiarowych) będzie musiał poświęcić kilka parametrów, a to nie wpływa na najlepszą drogę do procesu rozgrywki.

  • Do budowy entry-level komputery optymalnie wykorzystać najlepszą dostępną CPU – „Pentium” i „Tselerony”. Ich moc obliczeniowa wystarczy rozwiązać szereg zadań biurowych.

Wytwarzanie tych układów półprzewodnikowych „Hasvell”

Pierwszy dla danej platformy komputerowej przedstawiono układ generacji o nazwie kodowej „Hasvell”, i nie było w tym czasie dylemat: „Jak wybrać gniazdo 1150 lub 1155?”. Różnica w wydajności nie była istotna statystycznie między nimi. Ale oszczędności energii w 1150 roku było lepiej. Wszystkie te układy są produkowane w technologii 22nm procesu. Górny segment jest zajęty „Kor Ay7 4770K” (z przyspieszenia) i „Kor Ay7 4770„(w tym przypadku, współczynnik CPU została zablokowana). Układy te mogą działać w 8 nici przetwarzania i miały w sumie 4 rdzeni. Pamięć podręczna trzeciego poziomu jest równy 8 MB, a odniesienie częstotliwość zegara zostały 3.5GHz. Nieznacznie poniżej poziomu wydajności procesorów zajmowanych przez modeli „Cor Ay5” 4670K, 4670 i 4570. W pierwszym przypadku czynnikiem w CPU jest odblokowana i jest możliwe, aby uzyskać znaczny wzrost wydajności. Pierwsze dwa modele o częstotliwości procesora 3,4 GHz, był i drugi – 3,2 GHz. Liczba nici przerobu wynosi 4, i pamięć podręczną trzeciego poziomu – 6 Mb. W dolnej części „Cor Ay3” pod względem wydajności. Częstotliwości zostały zredukowane, bufor trzecim poziomie jest zmniejszona, a ilość rdzeni fizycznych wynosiła 2 w 4 obliczeniowych nici. Nisza zajmowana przez najbardziej skromnych procesorów „Pentium” i „Tselerony”. Minimalna częstotliwość minimalna pamięci podręcznej trzeciego poziomu i tylko 2 rdzenie.

Inną rodziną żetonów do tego gniazda CPU

Naprawdę nie jest dobry, aby dostać pierwszej generacji chipów dla gniazda procesorów 1150 w trakcie podkręcania często przegrzać i niepowodzeniem. W rezultacie, „Intel” miał na celu uwolnienie dodatkowych rodzinę procesorów z ulepszonym pasty termicznej pod pokrywą na radiatorze, który otrzymał kryptonim „Hasvell odświeżyć”. W rzeczywistości jest to ten sam układ, ale z inną etykietą. Na przykład, "Cor Ay7 4770K" został przemianowany na "Cor Ay7 4790K". Ponadto, te ulepszone rozwiązania procesora termicznego pasta może wyróżniają się zwiększoną szybkość (w 4790 była większa 100 MHz).

Generacja chips "Broadvell"

Gniazdo procesory 1150 może pochwalić się wspierać „core” z 5. generacji, o nazwie kodowej „Broadvell”. tylko 2 żetony model został wydany dla komputerów stacjonarnych – "Cor Ay7 5775" i "Cor Ay5 5675". Dane były skromniejsze niż jego poprzednicy: częstotliwości poniżej 200 MHz. Ale tu jest klucz innowacja CPU – jest ulepszony proces – 14 nm.

chipsety

8 i 9 serii logiki systemowej dla tej platformy. Początkowy nisza zajmowana N81, która może pochwalić się minimalnym poziomem funkcjonalności. Segment środkowy zajęty V85, Q85, Q87 i N87. Ale najbardziej innowacyjne rozwiązania zostały oparte na Z87. Ale Hasvell «i» Hasvell Chips' odśwież «(w tym przypadku zaleca się aktualizację» BIOS „) w tych chipsetach. Socket 1150 umożliwia zainstalowanie rozwiązania „Broadvell”, ale mogą pracować tylko w dziewiątej serii logiką systemu. Istnieją tylko 2 – N97 i Z97. Te chipsety przeznaczone do stosowania w komputerach wysokiej wydajności.

Dalsze perspektywy platformy komputerowej

Co 2-3 lat korporacja „Intel” aktualizuje swoje platform komputerowych, a więc wytwarzane nowe płyty główne gniazdo procesora. Socket 1150 został oficjalnie wprowadzony w 2013 roku równocześnie z pierwszymi CPU „Cor” 4 generacji. Teraz, po 3 latach, platforma jest stopniowo zastąpiony nowym gniazdem procesora (Socket 1151), która ustanowiła 6 th generacji procesorów opartych na architekturze „Cor”. W rezultacie, można zauważyć, że gniazdo procesora 1150 mieszka z jego ostatnich dni. On nie jest przestarzały. On po prostu zastąpić uaktualnioną platformy komputerowej. Jednak jego najbardziej wydajne CPU będzie dokładnie odpowiednie najbliższych 2-3 lat.

Zalecenia dotyczące zakupu

procesory Socket „Intel”, jak wspomniano wcześniej, obecnie waha się od 1150 do 1151. A 1150 platforma teraz na mecie jego cyklu życia. Ale to nie znaczy, że nie jest to odpowiednie rozwiązania procesora. Teraz są one największym zainteresowaniem numer modelu żetonów „Intel”. Ich ceny w związku z aktualizacją na 6 generacji procesorów „Cor” zmniejszone, a poziom wydajności pomiędzy 4, 5 i 6 pokoleń jest nie tyle różni się znacząco. Dlatego też, jeśli trzeba pilnie tani, ale potężny komputer, można łatwo zakupić komputer z niezbędnym wyposażeniem na podstawie procesora „Hasvell” lub „Hasvell odświeżyć”. Ale rozwiązania „Broadvell” koncentruje się na najbardziej produktywnym niszy w komputerze iw tym przypadku lepiej jest zgłosić stosunkowo niewielką kwotę i już zakupiony system oparty na gnieździe 1151.

Liczba właścicieli

gniazdo procesora „Intel” różnią się z niezwykłą regularnością: Prawie co 2 lata. A teraz jest tam planowana wymiana 1150 do 1151. Ale oni dzielić się plusy i minusy. ich pozytywne aspekty:

  • Wysoki poziom produktywności.

  • Wysoka sprawność energetyczna.

  • Długa żywotność.

Ale wady są:

  • Wysoka cena w porównaniu z rozwiązaniami z AMD.

  • Stosunkowo krótki okres życia platformy komputerowej.

wyniki

Socket 1150, a jednocześnie nadal pozostają aktualne. Ale jego rozwiązania już od dawna z produkcji i są sprzedawane tylko zapasy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się złożyć komputer oparty na tej platformie, trzeba się spieszyć. Co do reszty, jest to idealne rozwiązanie dla każdego poziomu komputera, ale przy odpowiedniej konfiguracji.