148 Shares 4006 views

Wielki bagien Vasyugansky

Tamy Vasyugan są największe na świecie. Znajdują się one w centrum okręgu federalnego w Syberii gdzieś w obrębie łącznika między Irtysh i Ob. Większość tej naturalnej strefy leży w regionie Tomska, a jednocześnie zajmuje część Omsk i Nowosybirska, a także Khanty-Mansijsk Okręg Autonomiczny. Bagna Vasyugan imponuje rozmiarem. Powierzchnia tej naturalnej strefy wynosi około 55 tysięcy kilometrów kwadratowych. Wskaźnik ten przekracza rozmiar wielu krajów, na przykład w Estonii, Danii i Szwajcarii. Długość bagna wynosi 320 z północy na południe i 570 km z zachodu na wschód.

Jak się pojawiło bagno

Według naukowców, bagienne tereny rozpoczęły się około 10 tysięcy lat temu. Ale wzrost bagien nie kończy się nawet teraz. Przez ostatnie 500 lat naturalna strefa wzrosła około 4 razy. Jest tam legenda, gdzie wspomina się starożytne jezioro Vasyugan. Jednak badania wykazały, że ta naturalna strefa została utworzona nie w wyniku grzęznych zbiorników wodnych. W tym przypadku wszystko się stało z innego powodu. Ukształtowała się unikalna, naturalna strefa w wyniku ataku na lasy bagien. Stało się to pod wpływem korzystnych warunków orograficznych, a także wilgotnego klimatu.

Początkowo na terenie bagiennym znajdowało się 19 działek. Ich powierzchnia wynosiła około 45 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jednak torfowiska stopniowo wchłaniają okolicę. Można to porównać z początkiem piasku na pustyni. Należy zauważyć, że bagna Vasyugan jest klasycznym przykładem "agresywnego" i aktywnego bagna.

Klimat bagien

Torfowiska Vasyugan, których zdjęcia wskazują na ich olbrzymią wielkość, mają niepowtarzalny świat roślinny i zwierzęcy. Klimat w tym naturalnym obszarze jest wilgotny i kontynentalny. W styczniu średnia temperatura wynosi około 20 ° C poniżej zera, aw lipcu – 17 ° C powyżej zera. Pokrywa śnieżna trwa około 175 dni w roku, a jej wysokość wynosi od 40 do 80 centymetrów. Dzięki temu klimatowi bagna Wielkiego Vasyugańskiego jest unikalnym rezerwatem zamieszkanym przez wiele gatunków ptaków i zwierząt.

Życie zwierząt i roślin

Szczególną wartością są rośliny torfowiska Vasyugan, wszystkie rodzaje ziół leczniczych, a także niektóre rodzaje jagód, takie jak jagody, jagody, żurawina czy inne. Warto zauważyć, że ten naturalny obszar jest domem dla różnych ptaków, ryb, zwierząt i owadów. Aby zrelaksować się w okresie migracji, wędrowcy i niektóre gatunki ptaków wodnych zatrzymują się tutaj.

Na bagnach kręci się gniazda, kręgi, szpilki i ptaki drapieżne, wśród których znajduje się wędrowny sokół. Wiele gatunków uważa się za rzadkie. To było w tej okolicy, że ostatni raz widzieli cienkie płatki. Ten gatunek jest prawie wymarły. W miejscach, w których bagna graniczy z lasami i rzekami, można zobaczyć gąski las, groch, wydry, szary, norki i łoś.

Około do połowy lat osiemdziesiątych na płaskowyżu Vasyugan można spotkać renifera. W tej chwili populacja tych niesamowitych zwierząt praktycznie zniknęła. W dopływach rzek, które pochodzą z bagien, jest około 20 gatunków ryb. W lokalnych zbiornikach występuje osad, karp, okoń i leszczyk.

Torfowisk Vasyuganu, łowienia ryb i łowiectwa są zabronione, są siedliskiem takich rzadkich i podatnych na nie gatunków ryb, jak szmaragd, lamprey, peled i nelma.

Korzyści Vasyuganskogo bagno

W tej chwili bagna Vasyugan jest źródłem świeżej wody. Rezerwat wynosi około 400 kilometrów sześciennych. Ponadto obszar ten jest bogaty w torf. Jak wykazują badania, znane osady zawierają nieco ponad 1 miliard ton użytecznej skały. Jest to około 2% światowych rezerw. Średnia głębokość torfu wynosi 2,4 metra, a maksymalna głębokość wynosi 10 metrów.

Nie zapominaj, że głównym zadaniem bagien jest oczyszczenie atmosfery. Z tego powodu są one nazywane "naturalnym filtrem". Należy zauważyć, że bagna bagna Vasyugan pochłania substancje toksyczne, wiąże węgiel, nasyca powietrze tlenem i zapobiega powstawaniu efektu cieplarnianego.

Ekologia strefy przyrodniczej

W obrębie bagien Vasyugan nie ma żadnych rozliczeń. Jednak w wyniku rozwoju cywilizacji niektóre czynniki wpływają na strefę przyrodniczą. Wydobycie torfu zdecydowanie narusza naturalny krajobraz równiny. Ponadto istnieje problem związany z wylesianiem, opróżnianiem bagien, a także kłusownicą. To wszystko negatywnie wpływa na ekologię równiny Vasyuganu. Prowadzi to do zniszczenia niektórych rzadkich gatunków zwierząt, owadów i ptaków.

Różne ciężkie maszyny, ekstrakcja torfu, wycieki ropy powodują poważne szkody dla ekosystemu. Ścieki z wielu przedsiębiorstw często wnikają do rzek. Wiele problemów pojawia się także na drugim etapie rakiet wystrzelonych z Baikonuru. Wchodząc do bagna, zanieczyszczają go resztkami heptylu – bardzo toksycznym paliwem.