855 Shares 9955 views

Aktywne słuchanie klienta do sesji psychoanalitycznej

Oddziaływanie analityka a klientem odbywa się w formie rozmowy, która obejmuje aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej interakcji. Pozycję klienta w tym przypadku może być inaczej: on może siedzieć na krześle naprzeciwko analityka lub leżąc na kanapie, mając kontakt wzrokowy ze specjalistą lub po prostu widząc jego głos. W psychoanalizie, głównym sposobem studiowania ludzkiej nieświadomości jest metodą swobodnego zrzeszania się, gdy klient mówi, co przychodzi do głowy, a analityk, używając aktywnego słuchania pomaga następnie wyciągnąć wnioski na temat przyczyn wymienionych problemów z możliwych rozwiązań dla tego konkretnego pacjenta. Wolny sposób stowarzyszenie urzeczywistnia mianowicie aspekt problemu, który jest dostępny na skutki danego etapu.


Jeśli kontakt wzrokowy aktywne słuchanie analityk uzupełnione interakcji niewerbalne dochodów. Może to być kontakt wzrokowy, mimika, ton głosu, stworzenie warunków przestrzennych dla sesji psychoanalitycznej. Przede wszystkim, każdy klient powinien czuć się tak komfortowo i bezpiecznie analityk w gabinecie specjalisty muszą stosować się do zasad zaangażowania przyjętych dla wszystkich rodzajów doradztwa: dystansowania społecznego w komunikacji, z zachowaniem poufności pacjenta.

aktywne słuchanie technika polega na:

– przejawem zainteresowania raportów klienckich, które przejawia się w formie krótkich uwag takich jak „Aha-reakcja”, pytań wyjaśniających, informacji decyzji gesty (kiwa głową, odpowiedzi na pytania, zatwierdzenie);

– dbałość o szczegóły, wiadomości wyodrębniania istotnych zdarzeń, mocując je w pamięci lub w protokole z sesji;

– obserwacja ekspresji emocji i analizy ich zgodności z materiałem być zgłaszane, jak również analiza własnych reakcji emocjonalnych, czyli Zaangażowanie w relacji przeniesieniowej, ważne dla klienta (dziecko-rodzic, przełożony-podwładny, ofiara-agresorem i inni);

– nie przesądzoną wiadomości, z których klient oczekuje potępiać lub, wręcz przeciwnie, wspiera reakcje analityka, który umożliwia klientowi zrozumieć potęgę superego i jej wpływ na zachowania w społeczeństwie;

– stosowanie przerw w rozmowie z potrzeby zrozumienia i klienta prochuvstvovaniyu co jest przedmiotem dyskusji, która jest tematem rozmów.

Aktywne słuchanie – jest podstawą do dalszej analizy komunikatów, jak Klient ma więc możliwość nie tylko świadomie zaprezentować materiał faktyczny, ale także stać się marzyć o przyszłości, planujemy w celu rozwiązania problemu, analizować swoje uczucia, wspomnienia żyć „tu i teraz”. Decyzje są często dokonywane przez klienta we własnym zakresie przy wsparciu analityka, który tylko pomaga mu przeanalizować związek między wydarzeniami przeszłości i teraźniejszości, w celu ustalenia przyczyny i-skutkowych, znaleźć nowe podejście do samodoskonalenia.

Aktywne słuchanie zajmuje około 70% sesji psychoanalitycznej czasu, zwłaszcza gdy po raz pierwszy spotkali się, kiedy klient potrzebuje mówić, płakać, narzekać na życie, sformułowanie problemu. Analityka mowy w tych przypadkach potrzeba ukojenia, relaksu, wsparcie klienta. W trakcie terapii psychoanalitycznej wymaga aktywnego słuchania w sytuacjach analizując sny z klientami gdy psychoanalityk wyjaśnia jedynie fragmenty, pobudza samoświadomość, podkreśla ważne elementy, na podstawie których i analizy będą prowadzone.

W psychoanalizie, aktywne słuchanie jest stosowany w każdej sesji, w większym lub mniejszym stopniu, jako funkcję analityka – aby uzyskać jak najwięcej rzeczywisty i fantastyczny informacje dla rozpoznania i dalszej analizy, opierając się na myśli i opinii klienta.