500 Shares 3721 views

Alende Salvador: biografia, zdjęcia, cytaty. Kto obalił Salvador Allende?

Salvador Allende – kto to jest? Był od 1970 do 1973 był prezydentem Chile. Jednocześnie cieszył się niezwykłą popularnością w ZSRR i bloku sowieckiego. Co przyciąga uwagę ludzi Salvador Alende? Krótka biografia tego niezwykłego człowieka, a polityka jest przedstawiony poniżej.


pochodzenie

Miejsce urodzenia Salvadora Allende? Jego biografia rozpoczął się w Santiago dnia 26 czerwca 1908 roku w rodzinie intelektualistów i polityków. Jego pradziadek na początku 19 wieku był współpracownikiem O'Higgins, szef powstania w Chile przeciwko hiszpańskiej władzy kolonialnej. Dziadek Ramon Salvador Allende był naukowcem medyczny Dean medfakulteta University of Chile, jak chirurg, który brał udział w wojnie na Pacyfiku przeciwko Boliwii i Peru, zorganizował armię medycyny wojskowej. Salvador ojciec był prawnikiem, lewicowy.

Dzieciństwo i młodość

Gdzie studiował i dorastał Salvador Allende? Jego biografia jest kontynuowane w różnych prowincjach Chile, Salwadorze, gdzie jego ojciec przeniósł się kilka razy z żoną i czwórką dzieci w poszukiwaniu lepszego miejsca dla poparcia. Wreszcie został mianowany notariuszem w portowym mieście Valparaiso. Salvador Allende tutaj ukończył studia medyczne. Już w jego wczesnych lat wykazywał tendencję do aktywności politycznej pozycji w federacji studentów. We wczesnych latach 30-tych ubiegłego wieku udał się do Santiago i weszła na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu.

Socjalistycznej Republiki Chile w 1932 roku

Taki stan istniał tylko kilka tygodni w lecie 1932 roku i pojawiła się w atmosferze całkowitego załamania życiu gospodarczym kraju, w wyniku Wielkiego Kryzysu. Moc w Chile zdobył grupę radykalnych lewej myślących wojskowych kierowany przez Marmaduke Grove (był przyjacielem jego ojca, Salvador Allende, a brat Grove był żonaty z jego siostrą), która została ogłoszona szef rządu Rewolucyjnej Socjalistycznej Republiki Chile. Nowy rząd w swoim programie ogłosił ścieżkę przejścia do socjalizmu, nacjonalizacja strategicznych przedsiębiorstw i banków, zbiorowa własność małych przedsiębiorstw, przekazanie ziemi chłopom, amnestia dla więźniów politycznych, wśród których było wiele po serii poprzednich powstań ludowych.

Salvador Allende wezwał studentów wspierać rewolucję. Ale okazało się krótkotrwałe stulecie, rząd rewolucyjny został obalony, jej członkowie zostali aresztowani, a wielu zwolenników rewolucji. Został aresztowany i niedawny student medycyny Alende Salvador (tuż przed początkiem rewolucji, otrzymał dyplom lekarza), który jest zawarty w koszarach mieszczących karabinierów (analogowego wojsk wewnętrzny), a następnie sądzony przez sąd wojskowy.

W tym czasie pojawiły się w Valparaiso przy śmierci jego ojca, a Salwador został przywieziony pod eskortą do swojego domu do ojca i syna mogła pożegnać. Jak wspominał później, w tej tragicznej chwili przyszedł determinację do walki o zwycięstwo sprawiedliwości społecznej w jego umyśle.

Na szczęście dla Allende obalił rewolucyjny rząd rebeliantów sami wkrótce stracił władzę, a potem jeszcze kilka rewolucje, aż prezydenta tymczasowego Figueroa nie ogłosił amnestię dla więźniów politycznych. Za działalność polityczną wrócił w odniesieniu do Wyspy Wielkanocnej Marmaduke Grove, został zwolniony i Alende Salvador.

Edukacja Partia Socjalistyczna

Na wiosnę 1933 roku, wiele organizacji socjalistycznych, którzy aktywnie uczestniczyli w rewolucyjnych wydarzeń 1932 roku, przyszedł razem i tworzą Socjalistycznej Partii Chile, którego liderem został Marmaduke Grove (na czele partii przez dwie dekady aż do śmierci w 1954 roku), a jednym z najbardziej aktywnych członków – Allende Salwador. Wkrótce utworzył organizację Partii Socjalistycznej w Valparaiso. W 1937 roku Allende został wybrany do Kongresu Narodowego prowincji Valparaiso.

W 1938 roku Allende był odpowiedzialny za kampanię z Frontu, nominowany ich prezydenckich kandydata radykalnej Pedro Aguirre Cerda. Popularny slogan Front "Chleb, schronienie i pracę!". Po wygraniu wyborów Cerda Alende Salvador został ministrem zdrowia w reformatorskiego rządu Frontu Ludowego, który został zdominowany przez rodniki. Na swoim stanowisku, że promowany przyjęcie wielu postępowych reform społecznych, w tym prawa zabezpieczeń chroniących pracowników w fabrykach, wyższych rent dla wdów, ustawa o ochronie macierzyństwa oraz wprowadzenie darmowych posiłków dla dzieci w wieku szkolnym.

Działalność polityczna w 40-60s

Po śmierci prezydenta Aguirre Cerda w 1941 roku Allende został ponownie wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego, aw 1942 roku został sekretarzem generalnym Partii Socjalistycznej. Od 1945 do 1969 roku, został wybrany na senatora Allende z różnych chilijskich prowincji, aw 1966 roku został przewodniczącym Senatu chilijskiego. Podczas 50. promował wprowadzenie przepisów, które stworzył chilijskie narodowej służby zdrowia, pierwszy program w Stanach Zjednoczonych w celu zagwarantowania powszechnej opieki zdrowotnej.

Od początku lat 50. Allende walczył trzy razy bezskutecznie o prezydenturę. Wszystkie trzy razy był kandydat Frontu Ludowego „Action”, stworzony przez socjalistów i komunistów.

wybory 1970

W wyborach prezydenckich, która odbyła się w tym roku wygrał kandydat nowego bloku wyborczego „jedności narodowej” (złożony z socjalistów, komunistów i niektórych centrolewicowych partii) Salvador Allende Goossens. Wygranie go nie wydają się bardzo przekonujące – zdobył tylko 36,2 procent głosów, podczas gdy jego najbliższy rywal, były prezydent Chilijczyk Jorge Alessandri otrzymał 34,9 proc. Ale trzeci rywal, którzy wzięli udział w wyborach Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, głosował na pozostałej części wyborców, mają program, który jest zbliżony do „Jedności Narodowej”. Tak więc możemy założyć, że chilijskie społeczeństwo opowiedziało się za zmianami. Według konstytucji chilijskiej, Narodowy Kongres zatwierdził jako prezydent kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, tj. E. Allende.

Okres konwersji na prezydenta

Raz u władzy Allende zaczęła prowadzić „chilijską drogę do socjalizmu”. Przez trzy lata rząd „Jedności Narodowej” znacjonalizowane, tj przekazany do stanu głównych zasobów naturalnych kraju: …. złóż miedzi i rudy żelaza, złoża węgla, azotan itp sektorze publicznym został stworzony, który zawiera lwią chilijskiego przemysł. Pod kontrolą państwa, był sektor bankowy i handel zagraniczny. Allende rząd przywrócił stosunki z Kubą i amnestii więźniów politycznych.

Państwo dostać w swoje ręce znacznych zasobów finansowych, które wcześniej pływaliśmy w postaci zysków w rękach właścicieli firm. Jest możliwe, aby znacząco podnieść standard życia. Minimalne płace realne pracowników produkcyjnych została zwiększona o 56% w ciągu pierwszego kwartału 1971 roku, podczas gdy w tym samym okresie, realne płace minimalne „biały kołnierzyk” została zwiększona o 23%. W rezultacie siła nabywcza ludności wzrosła o 28% w okresie od listopada 1970 do lipca do października 1971 r. Inflacja spadła z 36,1% w roku 1970 do 22,1% w 1971 roku, podczas gdy średnie zarobki rzeczywiste wzrósł o 22,3% w 1971 r. Pomimo faktu, że przyspieszenie inflacji w latach 1972-1973. podważył część podwyższenia płac, to nadal rosła (średnio) w ujęciu realnym, a w tych latach.

Allende rząd wywłaszczona wszystkie majątki, które przekraczają osiemdziesiąt „rdzeń” ha, tak, że w okresie osiemnastu miesięcy wszystkie chilijskie latyfundia (duże gospodarstw rolnych) zostały zniesione.

Minimalne emerytury zostały zwiększone o kwotę równą dwu- lub trzykrotności stopy inflacji. W latach 1970 i 1972 roku takich rent wzrosły w sumie 550%.

W pierwszym roku życia Allende efektach ekonomicznych bardzo korzystne: 12% wzrost produkcji przemysłowej i wzrost PKB, 8,6%, któremu towarzyszy znaczne zmniejszenie nadymające (od 34,9% do 22,1%), a wskaźnik (aż do 3,8% ).

Allende przedstawienie istoty demokracji

Prezes socjalista i prawdopodobnie idealistą natury nie uważa się, że dawni właściciele aktywów znacjonalizowanych trafi do jakiegokolwiek ruchu, aby je przywrócić. Czego oczekuje od swojego nawrócenia Salvador Allende? Cytaty z jego wypowiedzi wynika, że wierzył w skuteczność demokracji. Tak, jak powiedział, „demokracja Chilijczyk jest zdobycie wszystkich ludzi, to nie jest ani tworzenie ani darem klas wyzyskiwaczy i będzie chronić tych, którzy poświęcić, nagromadzone w ciągu wielu pokoleń, przyniósł ją …..”. T. E. Alende Uważa się, że instytucje państwowe, zgodnie z zasadami demokracji, przeprowadzi wolę większości ludzi (tj. E upośledzonych jego część), w przeciwieństwie do interesów posiadających mniejszości. Historia pokazała, że się mylił.

Kto obalił Salvador Allende?

Otwarcie i skrycie przeciwko „jedności narodowej” polityki rządu podjął rząd USA w sojuszu z największych korporacji amerykańskich. Natychmiast rozpoczął kampanię uduszenia gospodarczym nowego rządu chilijskiego. W kierunku udzielania pożyczek bezpośrednio nałożone ograniczenia, które zostały poddane zamrożeniu nie tylko pożyczek z samych Stanów Zjednoczonych, ale również na wszystkich międzynarodowych instytucji finansowych, w których Stany Zjednoczone i wtedy, i teraz odgrywają ważną rolę.

Chilijski przemysł był w tej blokadzie od dostaw surowców i części zamiennych. Emisje US do obrotu swoich strategicznych rezerw miedzi, spadł cenę tego metalu, co pozwoliło sprzedaży głównych obrotów dewizowych z chilijskiej skarbca. Kupujący chilijskiej miedzi wywierana bezprecedensową presją, by zmusić ich do deklarowania embargo na jego nabycie, w tym nawet tych kwot, które były już w porcie do rozładunku. Chilijska przypomnienie wszystkich swoich wniosków o dopuszczenie do restrukturyzacji zadłużenia zewnętrznego nagromadzonych przez poprzednie rządy, otrzymał kategoryczne odmowy.

W rezultacie, w 1972 roku poziom inflacji Chile osiągnie 140%. Średni realny PKB zmniejszył się w latach 1971 i 1973. w tempie 5,6% ( „ma wzrostu”); a deficyt budżetu państwa wzrósł, podczas gdy rezerwy walutowe spadły.

Stany Zjednoczone wkrótce objął bezpośrednią koordynację tajnych sił politycznych przeciwnych Allende i zapewnienie im finansowania i poradę. Kraj weszła grupa agentów CIA zaczęła organizować działania wywrotowe. Amerykańska misja wojskowa w Chile otwarcie zachęcała chilijskich oficerów nieposłuszeństwo rządowi.

Na półkach odeszły podstawowych artykułów spożywczych (gromadzić ich właścicieli), co doprowadziło do wzrostu czarnego rynku ryżu, fasoli, cukru i mąki. Parlament, sądy, organy kontroli środków państwowych rządu sabotażu. Multimedia niedoinformowani ludzie, szerzyć pogłoski wrogi prezydent, podżegał środki paniki i licznik nowego rządu. Niedrożność poddany współpracować z wojskiem rządowym, na przykład, dowódca armii Carlos Prats, którzy pod presją mediów został zmuszony do dymisji. W tym przypadku rezygnacja z jego szefa sztabu aktywnie przekonał chilijskiej armii Augusto Pinocheta, który gołosłowne deklaracje do wymiaru sprawiedliwości w kraju, ale w rzeczywistości cenionych idei przewrotu wojskowego. A przed opuszczeniem polecił go Prats prezydentowi jako jego następcę. Alende Salvador i Pinochet wkrótce przez kilka dziesięcioleci stać nierozłączne symbole przyszłych krwawych wydarzeń chilijskich.

Więc, kto obalił Salvador Allende? To nie reakcyjny chilijskie wojsko, wspierane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Coup 1973

W lecie 1973 roku sytuacja w kraju pogorszyła. Pod koniec czerwca odbyła się pierwsza próba przewrotu wojskowego, który był wtedy w stanie zapobiec. Podczas tej próby, Allende wezwał robotników do zajmowania fabryk, osiedli i budynków publicznych. W niektórych częściach kraju zostały one utworzone Rad Delegatów Robotniczych i Chłopskich, którzy wzięli władzę w swoje ręce.

W odpowiedzi na strajk rozpoczął przedsiębiorstwami przewozowymi. Kraj ten praktycznie przestał dostaw żywności w mieście. Rząd zarekwirowane właścicielom samochodów. Po tym całym kraju zaczęły terrorystycznych działań, eksplozje, linii energetycznych i rurociągów. Jednocześnie Walne Pinochet potajemnie spędził w armii i marynarce realnego czystki oficerów i żołnierzy wspierających „jedności narodowej”. One przemycone w porcie Valparaiso, gdzie był przechowywany w ładowniach okrętów wojennych, torturując.

Pod koniec sierpnia, prezydent opowiedział się przeciwko parlament, rząd ogłosił w kraju nielegalnie. Na początku września 1973 roku prezydent zaproponował ideę rozwiązania kryzysu konstytucyjnego przez plebiscytu. Mowa przedstawiając takie rozwiązanie ma do powiedzenia w dniu 11 września samego Allende Salvador. Zamach, który tego dnia popełnił chilijskie wojsko, prowadzony przez Pinocheta, anulowanie planu.

Alende Salvador: śmierć i nieśmiertelność

Tuż przed zarejestrowaniem przez rebeliantów La Moneda (Pałac Prezydencki), z strzały i wybuchy słychać wyraźnie w tle, Allende powiedział w mowie radiowej pożegnalnej, mówienie o sobie w czasie przeszłym, jego miłości do Chile i jego głębokiej wiary w przyszłość kraju. Powiedział,

„Pracownicy mojego kraju, mam wiarę w Chile i jego przeznaczeniu. Inni ludzie będą przezwyciężyć ten ciemny i gorzki moment, kiedy zdrada stara się wygrać. Należy pamiętać, że wkrótce wielka droga zostanie ponownie otwarta, a to uwolnić ludzi do budowania lepszego społeczeństwa . Niech żyje Chile! Niech żyje lud! Niech żyją pracownicy!”.

Wkrótce potem rebelianci ogłosił, że Allende popełnił samobójstwo, choć okoliczności jego śmierci nadal są dyskutowane przez ekspertów. Przed śmiercią, został sfotografowany kilkakrotnie z karabinu AK-47, otrzymał prezent od Fidela Castro. I pozostał na zawsze w pamięci chilijskich ludzi, Salvador Allende, którego zdjęcie jest pokazane powyżej. Przewodniczący nie kłaniać się powstańców.