661 Shares 4311 views

Jaskra – objawy i leczenie

Jaskra jest nazywana chorobą oczu, w której występuje silny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lekarze dzielą je na podstawowe i wtórne. Etiologia nie jest w pełni zrozumiana do końca, a druga pojawia się jako powikłanie wielu chorób: nowotworów wewnątrzgałkowych, irydocyclitis i wielu innych.


Jaskra: przyczyny, objawy, leczenie

W oku osoby stale utrzymuje się pewne ciśnienie. Osiąga się to dzięki ciągłemu przepływowi płynu wewnątrz gałki ocznej. W przypadku wystąpienia objawów oczu, takich jak jaskra, których objawy przejawiają się dość szybko, cyrkulacja jest zakłócana iw konsekwencji zwiększa się ciśnienie. Nerw wzrokowy zaczyna doświadczać zwiększonego stresu, a krążenie krwi jest również osłabione. W wyniku takich zmian sygnały z oczu przychodzą do mózgu. Początkowo objawia się to niewielką utratą wzroku, ale wtedy zniknie wizja obwodowa, a strefa widoczności jest znacznie zmniejszona. Jeśli choroba nie jest leczona, może wystąpić częściowa lub całkowita ślepota. Ostrość dolegliwości potwierdza, że wszystkie zmiany oka są nieodwracalne. Objawy jaskry w oku umożliwiają podzielenie go na dwie formy: kąt zamknięty i kąt otwarty. W pierwszym przypadku płyn zaczyna gromadzić się z uwagi na to, że tęczówka oka zaczyna ingerować w naturalne drenaż, aw drugim – z powodu naruszenia systemu drenażowego.

Jaskra – objawy i leki

Jaskra jest zwykle leczony za pomocą specjalnych leków, które pozwalają obniżyć ciśnienie płynu wewnątrz oczu pacjenta. Jednak ta metoda ma wiele poważnych wad. Po pierwsze, przy długotrwałym stosowaniu skuteczność niektórych leków można znacznie zmniejszyć ze względu na wpływ ludzkiej odporności i zdolność organizmu do przyzwyczai się niemal do wszystkiego. Po pewnym czasie konieczne jest zwiększenie dawki leków, które mają niekorzystny wpływ na pacjenta. Również leki zmniejszające ciśnienie krwi, bardzo często pogarszają krążenie krwi w oku i przyczyniają się do rozwoju zaćmy. Od dawna wiadomo, że leczenie lekami nie eliminuje powodu jaskry, objawy są usuwane, ale to podejście do leczenia jest nieefektywne.

Jaskra: leczenie chirurgiczne

Jaskra, z objawami znacznie zmniejszającymi widzenie pacjenta, jest najczęściej leczony specjalnymi operacjami, gdy lekarz tworzy nowe sposoby wypływu płynu z gałki ocznej – nieklejącej się sclerektomii i głębokiej sklerotomii. Pierwszą cechą jest fakt, że operacja przechodzi bez interwencji inwazyjnej, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych powikłań i niemal dwukrotnie zwiększa okres powrotu do zabiegu. W przypadku jaskrę kąta zamykania stosuje się operację irydektomii, która ma na celu poprawę krążenia płynu między komórkami gałki ocznej. Głównym problemem takiego leczenia jest niezwykle silna zdolność regeneracyjna narządu, która może szybko leczyć utworzone szlaki drenażowe, co zmniejszy wysiłki lekarzy do nie.