814 Shares 6711 views

Richard Linklater, reżyser niezależnego kina amerykańskiego. wybitne projekty

Richard Linklater – amerykański niezależny reżyser. Dwukrotnie nominowany do Oscara „” w kategorii „Najlepszy scenariusz” film „Przed zachodem słońca” (wystawiona w 2004 roku) i „Przed północą” (utworzony w 2013). Jest także laureatem Festiwalu Filmowym w Berlinie dla najlepszego reżysera – filmy „Boyhood” i „Before the Dawn”. Po raz trzeci została nominowana do „Oscara” w 2014 za najbardziej udany film w jego karierze – „Boyhood”.

Richard Linklater, Biografia

Reżyser urodził się w 1960 roku, 30 lipca, w Houston w Teksasie. Dzieciństwo spędził w majątku babci i dziadka. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do działu literackiego na Uniwersytecie w Houston, które zamierzają stać się pisarzem. Jednak brak pieniędzy zmusił chłopca opuścić szkołę i dostać się do pracy na platformie meksykańskiego koncernu naftowego. Cały swój wolny czas, Richard Linklater poświęcony na czytanie książek.

W wieku dwudziestu lat, przyszły reżyser zainteresował się kinem. Po jednym dniu na planie, był zafascynowany atmosferą procesu twórczego. Wkrótce Richard Linklater zdecydował się poświęcić swoje życie do kina, nabył aparat 8-milimetrową, „Super 8”, projektor i sprzęt niezbędny do instalacji. Potem przeniósł się do Austin, bo nie było Training College dokumentalista.

Początki kariery

Głównym bodźcem do Linklatera był film Martina Skorseze „Raging Bull” w 1981 roku, opowiada o MMA i mafii, który steruje konkurencji. Wyświetlanie Picture Motion niezliczoną ilość razy, Richard Linklater wykonane przez siebie wniosku, że to miejsce po prostu takie filmy pełne akcji, które trzymają widza w ciągłym napięciu. Ponadto, przyszły reżyser sobie sprawę, że wiele zależy od bazy materialnej projektu filmowego.

Po kilku miesiącach eksperymentowania z Cine Linklatera zaczął tworzyć swój pierwszy film, który nazwał „Nie można nauczyć się pług, czytanie książek.” Strzelanina trwała ponad rok, taką samą kwotę przeznaczyć na pracę instalacji. Film nie robić większego wrażenia na kasie, a ponadto w kasie tylko do odzyskania kosztów.

Pierwszy udany projekt

Następny Linklater filmowego pod tytułem „Slacker” był bardziej udany, chociaż jego budżet wyniósł zaledwie 23 tys dolarów. Film został dedykowany dla mieszkańców Austin i opowiadał o swoim życiu w ciągu jednego dnia. Film przyciągnął uwagę krytyków, została nominowana do Grand Prix w Sundance.

W 1993 roku Richard Linklater wyreżyserował swój drugi film fabularny, który został nazwany "Dazed and Confused". W tym czasie, budżet projektu filmowego sześć milionów dolarów. W centrum fabuły – grupa studentów z bogatych rodzin w ostatnim dniu szkoły w 1976 roku. Film jest nadal mało znany wówczas aktorów Milla Jovovich i Ben Affleck. Dyrektor iw tym filmie ograniczona do wydarzeń dnia.

Opowieść o sequelu

W 1995 roku Linklater stworzył pierwszy film o słynnej trylogii o nazwie „przed świtem”. Amerykańska studentka Jesse, wysłany do Wiednia, aby latać stamtąd do Stanów Zjednoczonych. Celine, Francuzka, zamierza latać z Wiednia do Francji, aby wejść na Sorbonie. Młody mężczyzna oferuje pobyt w Wiedniu, jednego z najbardziej romantycznych miast na świecie, i spędzają razem noc i wieczór. Obsada Zhyuli Delpi i Itan HOUK.

Za film „Przed świtem” Linklater zdobył „Srebrnego Niedźwiedzia”, który został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W 2004 roku, druga część trylogii „Przed zachodem słońca” zostały wydane, w której te same znaki spotkał dziewięć lat. I wreszcie w trzecim filmie „Przed północą”, nakręcony w 2013 roku, para ma dwójkę dzieci.

Reżyser był w stałym twórczych poszukiwań, a w 1998 roku postanowił zrobić film w gatunku klasycznych westernów z napadu na bank. „The Newton Boys” – tak zwany projekt filmowy, który opowiada historię czterech młodych mężczyzn, którzy postanowili poprawić ich działalności. Młodzi ludzie byli systematycznie okradają instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Role wykonywane przez Itan Houk, Skit Ulrih, Metyu Makkonahi i Wincentego Onofrio.

nowe metody

Poniższe dwa filmy Richard Linklater wystartował w 2001 roku. Były to „Tape” i „Waking Life” – filmy o różnym gatunku. Ponadto, ostatni dyrektor zastosować nowe metody rotoscopingu, co daje szlachetny odcień każdego przechwyconego obrazu. Ta sama technika Linklater stosowany w preparacie filmu „A Scanner Darkly” w 2006 roku Kianu Rivzom, Woody Harrelson i Winona Ryder.

W 2003 roku, Richard Linklater, którego filmy przyciąga więcej widzów, komedię „Szkoła Rocka”. Aktorzy – Dzhek Blek i Dzhoan Kyusak.

W 2006 roku reżyser został nominowany do „Oscara” dla najlepszego reżysera w filmie „Przed zachodem słońca”. I w tym samym roku wydał obraz „Fast Food Nation”, adaptacji powieści publicysta Erika Shlossera o szkodliwości fast food w Stanach Zjednoczonych. Film był nominowany do nagrody „Złotej Palmy” na festiwalu filmowym w Cannes.

Obecnie, w reżyserii Richarda Linkleyter, którego filmografia obejmuje ponad dwadzieścia filmów różnych gatunków, pracując nad scenariuszem do swojego kolejnego projektu filmowego.