527 Shares 6963 views

Oblicza naszym społeczeństwie: potwór moralny – kim on jest?

Etyka, moralność – koncepcje, zawsze ściśle w kontakcie z życia społecznego, i zmienia się w zależności od epoki. Niektóre kategorie są tak zwane wartości wiecznego. Inne są względne. I to, co zostało uznane za niedopuszczalne, w tym samym czasie, to jest całkowicie dopuszczalne do drugiego.


Kategorie deformacje

Nasz artykuł poświęcony jest pojęciu „potwora moralnego”. Aby to zrozumieć, trzeba badać fenomen brzydoty estetyczne, etyczne, leksykalnego punktu widzenia. Zacznijmy od pierwszego. Standardy piękna, pomimo ich podmiotowości, zostały zredukowane do pewnej jednolitości. Jeśli to był człowiek, doceniane poprawne rysy twarzy, proporcjonalny szczupłe ciało, obecność sparowanych kończyn, narządów (oczy, uszy). Wszystko musiało funkcjonować normalnie. Wszelkie odstępstwa w wyglądzie, wywołuje negatywne emocje, postrzegane przez innych jako niestandardowe. Słowo „Freak” w tym przypadku była identyczna z pojęciami „brzydki”, „brzydki”, „odrażający”, „zły”. Pomyśl o słynnej powieści Viktora Gyugo – "The Man Who Laughs" i "Notre Dame". Ich bohaterowie – the Quasimodo Dzwonnik i wędrowny aktor Gwynplaine – to typowe renegaci estetyczne. Są dosłownie boi zewnątrz, nawet przechodząc spojrzenie rzucone na nich pogrąża duszę w zachwycie.

Etyka i estetyka

Ale w tym samym przykład, możemy łatwo sprawdzić, z drugiej strony, między pięknem etycznej i estetycznej bez znaku równości. Bo potwór moralny i maniakiem wygląd często są na przeciwległych biegunach. To samo Quasimodo był w stanie sublimować wspaniałe uczucie do aktu poświęcenia w imię miłości. Jego dusza, obłożony brzydkie nadwozia jest zaskakująco piękne, ponieważ stanowią podstawę najlepszych ludzkich cech. Ale duchowy antagonista garbus – kapłan Klod Frollo, – widocznie dość powszechne, a tam jest prawdziwa, można powiedzieć klasyczny potwór moralny. Dlaczego? Ten despotyczny ascetyczny, rozmyślnie zabijając w sobie wszystkie ludzkie słabości i uczucia. Poświęcając swoje życie Bogu, że zapomniał, że Pan – to jest miłość: ludzie, światło, piękno życia. Hipokrytą i mizantrop, kapłan zabija młode Esmeralda ponieważ obudził się w swoim ciele i sercu tych potrzeb i emocji, z którymi Frollo walczyli przez wiele lat i uważa się, aby móc wygrać. W związku z tym potworem moralnym – ten, kto narusza zasady współżycia ludzkiego, przychodzi mimo nich. Kto zdradza popełnia okrutne, tchórzliwy czyn. W tej kategorii pasują kolejne prace znaków – Kapitan Phoebus, przystojny oficer stonowane Esmeralda uprzejme maniery i blichtr. Jak słoneczny to nazwa, jest tak podłe i niskie jest dusza bohatera i brzydkie zachowanie.

Moralna i niemoralna

„Moralne” i „niemoralne” – słowa są antonimy, iw tym sensie wyrażenie „niemoralne dziwadło” oznacza najwyższy stopień niemoralności, duchowe ubóstwo, degradacja moralna. Który pasuje do tej kategorii? Każda osoba, niezależnie od płci i wieku, celowo robić złe rzeczy. Niemoralnie skrzywdzić bezbronne, upokarzać słabych: kotka kopać, rzucać w psa lodzie do porzucenia dziecka lub rodziców w podeszłym wieku. Powiedzieć bzdury plecami towarzysz „zdetronizować” kolega, oszukać kogoś, kto zaufany – to też bez skrupułów i wykracza poza to, co jest dozwolone. W związku z tym, tak samo zwyczajny przestępca, zazdrosny, zły mrużenie na bardziej udane sąsiada i największego kraju rządu, splądrowali bogactwo narodowe, gnobyaschee swoich ludzi lub nakłaniania wojny.

To jest niemoralne, co jest błędne, że wejdzie w niedopasowania z uniwersalnym kodeksem dobrego.