648 Shares 3411 views

Pierwsza wojna światowa

Pierwsza wojna światowa to jeden z najtrwalszych i najważniejszych wojen w historii, który charakteryzuje się masywną rozlewu krwi. Ona przebiegała więcej niż cztery lata, to ciekawe, że została ona udział trzydziestu trzech krajach (87% światowej populacji), którzy mieli w tym czasie suwerenności państwowej.


Na początku pierwszej wojny światowej (data rozpoczęcia – 28 czerwca 1914) dał impuls do powstania dwóch bloków: Ententy (Wielka Brytania, Rosja, Francja) i Trójprzymierza (Włochy, Niemcy, Austria). Wojna rozpoczęła się w wyniku nierównomiernego rozwoju systemu kapitalistycznego w stadium imperializmu, lecz również ze względu na anglo-niemiecki sprzeczności.

Przyczyny wojny światowej są następujące:

1.Krizis gospodarki światowej.

2. rozbieżności między interesami Rosji, Niemiec, Serbii, a także w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Grecji i Bułgarii.

Rosja stara się uzyskać dostęp do mórz, Anglia – osłabienia Turcji i Niemczech i Francji – aby powrócić do Lotaryngii i Alzacji, z kolei Niemcy miały cel do przejęcia Europy i Bliskiego Wschodu, Austro-Węgry – do monitorowania ruchu statków na morzu, i Włochy – w celu uzyskania dominacji w południowej Europy i basenu Morza Śródziemnego.

Jak wspomniano powyżej, zakłada się, że na początku pierwszej wojny światowej, przypada na dzień 28 czerwca 1914 roku, kiedy Serbia zabił tronu Franza. Interesuje się rozstrzygnąć wojnę, Niemcy podżegał rząd węgierski przedstawić ultimatum do Serbii, które rzekomo naruszać suwerenności. To ultimatum zbiegła się z masowych strajków w Petersburgu. To tutaj, że francuski prezydent przybył do pchania na wojnę Rosji. Z kolei Rosja przypomina Serbię do wypełnienia ultimatum, ale już w dniu 15 lipca, wojenny został ogłoszony Serbia Austria. To był początek pierwszej wojny światowej.

Jednocześnie rosyjski mobilizacja została ogłoszona, ale Niemcy zażądał, aby anulować te środki. Ale rząd carski odmówił spełnienia tego wymogu, tak w dniu 21 lipca, Niemcy ogłoszono wojnę Rosji.

W najbliższych dniach wojny wprowadzając główne kraje europejskie. Tak więc, w dniu 18 lipca, wojna wkracza Francja – Rosja za głównego sojusznika, a potem Anglia wypowiedziały wojnę Niemcom. Włochy za konieczne oświadczyć neutralność.

Można powiedzieć, że wojna natychmiast stał się ogólnoeuropejski, a później na całym świecie.

Na początku I wojny światowej można scharakteryzować przez atak wojsk niemieckich w armii Francji. W odpowiedzi Rosja wprowadza dwie armie w ofensywie, aby uchwycić Prus Wschodnich. Ofensywa rozpoczęła się pomyślnie w dniu 7 sierpnia, wojska rosyjskie odniósł zwycięstwo w bitwie pod Gumbinemom. Wkrótce jednak armia rosyjska została uwięziona i został zmiażdżony przez Niemców. Tak więc najlepszą częścią rosyjskiej armii została zniszczona. Pozostała część została zmuszona do odwrotu pod naporem wroga. Trzeba powiedzieć, że te wydarzenia pomogły francuską porażki Niemców w bitwie nad rzeką. Marne.

Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na rolę galicyjskiej bitwy w czasie wojny. W 1914 roku było Gilitsii Głównym walka między austriackich i rosyjskich jednostek. Bitwa miała dwadzieścia jeden dni. Początkowo armia rosyjska jest bardzo trudno wytrzymać napór wroga, ale wkrótce wojska przeszedł do ofensywy, a armia austriacka musiała wycofać. W ten sposób, galicyjski bitwa zakończyła się całkowitym klęsce wojsk austro-węgierskich, a przed końcem wojny Austria nie był w stanie odejść od takiego ciosu.

Tak więc, na początku I wojny światowej do 1914 kont. Trwało to cztery lata, wzięło w nim udział 3/4 ludności świata. Jako konsekwencja wojny zniknęły cztery wielkie imperia: austro-węgierskiej, rosyjskiej, niemieckiej i osmańskiego. Stracił prawie dwanaście milionów ludzi, z uwzględnieniem cywilów, pięćdziesiąt pięć milionów zostało rannych.