558 Shares 5981 views

Przykładami są gady. Płazów i gadów

Każdy z nas, nawet na zdjęciach, widział żaby, jaszczurki, krokodyle i ropuchy – te zwierzęta należą do klas płazów i gajów. Przykład podany przez nas jest daleki od jedynego. Jest ich wiele takich stworzeń. Ale jak odróżnić kto jest kim? Amfibia i gady różnią się i jak istotne są te różnice?


Krokodyl i ropucha mogą się doskonale dogadać w jednym stawie. Dlatego prawdopodobne jest, że może się wydawać, że są krewnymi i mają wspólne przodki. Ale to jest ogromny błąd. Zwierzęta te należą do różnych klas systematycznych. Istnieje wiele podstawowych różnic między nimi. I to nie tylko w wyglądzie i wielkości. Krokodyl i jaszczurka to gad, a żaba i ropucha to płazowie.

Oczywiście, płazowie i gady również mają pewne podobieństwa. Preferują obszary o ciepłym klimacie. To prawda, płazowie wybierają mokre miejsca, najlepiej blisko cieków wodnych. Ale jest to podyktowane faktem, że rozmnażają się tylko w wodzie. Gady nie są połączone z wodą. Wręcz przeciwnie, wolą bardziej suche i gorące regiony.

Przyjrzyjmy się strukturze i cechom fizjologicznym gadów i płazów oraz porównajmy, jak różnią się od siebie.

Gatunki gady (gadów)

Gatunki gady lub gady to zwierzęta lądowe. Mają swoje imię ze względu na sposób, w jaki się poruszają. Gady nie chodzą po ziemi, pełzają. To były gady, które po raz pierwszy całkowicie przełączyły się z wody na ląd. Przodkowie tych zwierząt rozstawili się szeroko na ziemi. Ważną cechą gadów jest wewnętrzne nawożenie i zdolność do układania jaj, które są bogate w składniki odżywcze. Są chronione przez gęstą powłokę, która zawiera wapń. Była to zdolność do układania jaj, które promowało rozwój gadów poza zbiornikiem na lądzie.

Struktura gadów

Ciało gadów ma silne formacje – skale. Są szczelnie przykrywają skórę gadów. Chroni je przed utratą wilgoci. Skóra gadów jest zawsze sucha. Odparowanie przez nie występuje. Dlatego węże i jaszczurki mogą mieszkać na pustyniach bez żadnych dyskomfortów.

Oddechowe gady z dobrze rozwiniętymi płucami. Ważne jest również, że intensywne oddychanie w reptylach stało się możliwe dzięki pojawieniu się zasadniczo nowego wydziału szkieletu. Klatka piersiowa pojawia się przede wszystkim u gwoździ. Jest uformowany przez żebra, które rozciągają się od kręgów. Od strony brzusznej są już połączone z mostkiem. Ze względu na specjalne mięśnie, żebra są ruchome. To przyczynia się do powiększenia klatki piersiowej w czasie inspiracji.

Klasa Reptilian uległa zmianom z układu krążenia. Wynika to z komplikacji struktury płuc. Przeważająca większość gadów ma trzykomorowe serce, podobnie jak płazów, mają dwa kręgi krążenia. Istnieją jednak pewne różnice. Na przykład w komorze znajduje się przegroda. Z skurczem serca praktycznie dzieli go na dwie połowy (prawostronne, lewoskrętne). Położenie głównych naczyń krwionośnych jasno określa przewody tętnicze i żylne. W rezultacie ciało gadów jest dostarczane z krwią wzbogaconą tlenem, znacznie lepiej. Jednocześnie mają bardziej ugruntowane procesy metabolizmu międzykomórkowego i wycofywania produktów metabolicznych i dwutlenku węgla z organizmu. Jest też wyjątek w klasie Gady, przykładem jest krokodyl. Jego serce jest czterokomorowe.

Główne duże tętnice małych i dużych kręgów są zasadniczo takie same dla wszystkich grup kręgowców lądowych. Oczywiście, bez małych różnic, nie. Gady w małym kręgu krążenia krwi zniknęły żyły i tętnice. Pozostały tylko naczynia płucne.

Obecnie znane jest około 8 tysięcy gatunków gadów. Mieszkają na wszystkich kontynentach, oczywiście, poza Antarktydą. Oddziel cztery oddziały gadów: krokodyle, łuszczące się, żółwie i pionierzy.

Reprodukcja gadów

W przeciwieństwie do ryb i płazów, reprodukcja w gadów jest wewnętrzna. Są diočious. Mężczyzna ma specjalny organ, za pomocą którego wprowadza plemnik do kloaki. Wnikają do jajnika, po którym następuje zapłodnienie. Jaja rozwijają się w ciele kobiety. Następnie kładzie je na wstępnie przygotowanym miejscu, co do zasady jest to wykopany otwór. Na zewnątrz, jaja gąsienicowe pokryte są gęstą powłoką wapniową. Zawierają embrion i dostarczają składników odżywczych. Z jajka nie pojawia się larwa, jak u ryb lub płazów, ale jako osoby zdolne do samodzielnego życia. W ten sposób reprodukcja gadów w zasadzie wciąga na nowy poziom. Zarodek przechodzi wszystkie etapy rozwoju jajka. Po wylęgu nie zależy to od cieczy wodnej i może przetrwać samemu. Z reguły dorośli nie dbają o swoje potomstwo.

Klasy płazów

Płazów to żaby, ropuchy i drobinki. Oni, z rzadkimi wyjątkami, zawsze żyją w pobliżu stawu. Są jednak gatunki żyjące na pustyni, na przykład ropucha-wodorosty. Podczas deszczu pobiera płyn w workach podskórnych. Jej ciało pęcznieje. Potem wbija się w piasek i uwalnia dużą ilość śluzu, przeżywa długotrwałą susze. Obecnie około 3400 gatunków płazów jest znanych. Są podzielone na dwa rzędy – ogoniaste i bez ogarków. Pierwsze to salamandry i świnie, drugie żaby i ropuchy.

Płazy bardzo różnią się od klasy Gady: na przykład struktura organizmu i narządów, a także sposób reprodukcji. Podobnie jak ich dalekie przodkowie ryb, rodzą się w wodzie. Z tego powodu płazy często szukają kałuż oddzielonych od głównego korpusu wody. Występuje zarówno nawożenie jak i rozwój larw. Oznacza to, że w okresie płodów płazów muszą powrócić do wody. To znacznie utrudnia ich przesiedlenie i ogranicza ruch. Tylko kilka gatunków mogło przystosować się do życia w odleglości cieków wodnych. Rodzą powstały potomstwo. Dlatego te zwierzęta nazywają się półwodnym.

Płazów – pierwszy z akordów, w którym rozwijały się kończyny. Dzięki temu w odległej przeszłości udało im się dotrzeć do suchego lądu. To naturalnie spowodowało w tych zwierząt wiele zmian, nie tylko anatomicznych, ale również fizjologicznych. W porównaniu z gatunkami pozostającymi w środowisku wodnym płazowie mają szerszą klatkę piersiową. To przyczyniło się do rozwoju i komplikacji płuc. Płazy poprawiły słuch i wzrok.

Płazów siedlisko

Podobnie jak gady, płazowie wolą żyć w ciepłych regionach. Zazwyczaj żaby znajdują się w mokrych miejscach w pobliżu cieków wodnych. Ale można je zobaczyć zarówno na łąkach, jak iw lasach, zwłaszcza po ciężkim deszczu. Niektóre gatunki czują się świetnie nawet w pustyniach. Na przykład australijski ropucha. Bardzo przystosowana do przetrwania długiej suszy. W takich warunkach inne gatunki ropuchy nieuchronnie szybko zginęły. Jednak w okresie deszczowym nauczyła się zbierać niezbędną wilgoć w podskórnych kieszeniach. Ponadto w tym okresie mnoży się, kładąc jaja w kałużach. Kijanki do pełnej transformacji wystarczy na jeden miesiąc. Australijski ropucha w ekstremalnych warunkach nie tylko znalazł sposób na odtworzenie potomstwa, ale również z powodzeniem znaleźć dla siebie pisanie.

Różnice gadów od płazów

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że płazów nie różni się znacznie od gadów, to jest daleki od przypadku. W rzeczywistości nie ma wielu podobieństw. Płazy mają mniej doskonałe i rozwinięte narządy niż klasa Gady: na przykład płazowate larwy mają skrzela, a potomstwo gadów już rodzi się z formowanymi płucami. W uczciwości należy zauważyć, że zarówno nowonaci, żaby, żółwie, a nawet węże, mogą dość współistnieć na terenie jednego stawu. W związku z tym niektórzy nie widzą znacznych różnic w tych jednostkach, często mylących kto jest kim. Ale podstawowe różnice nie pozwalają połączyć tych gatunków w jedną klasę. Płazi zawsze zależą od miejsca zamieszkania, czyli zbiornika, w większości przypadków nie mogą tego opuścić. Z gadami wszystko jest inne. W przypadku suszy mogą całkiem łatwo dokonać małej podróży i znaleźć lepsze miejsce.

Jest to możliwe w znacznej części ze względu na to, że skóra gadów jest pokryta napalonymi łuskami, które nie pozwalają odparować wilgoci. Skóra gadów jest pozbawiona gruczołów wydzielających śluz, więc jest zawsze sucha. Ich ciało jest chronione przed wyschnięciem, co daje im wyraźne zalety w suchym klimacie. Gady charakteryzują się moltingiem. Na przykład ciało węża wzrasta przez całe życie. Jej skóra jest "zużywa się". Powstrzymują wzrost, więc raz w roku "wysypuje" je. Płazy mają nagą skórę. Jest bogate w gruczoły wydzielające śluz. Ale z silnym płazem cieplnym może wystąpić udar cieplny.

Przodkowie gadów i płazów

Przodkowie płazów to szczupaki. Sprzątanych płetw później tworzyły pięciopalcowe kończyny. Zewnętrzna struktura gadów wskazuje, że ich odległymi przodkami byli płazowie. Potwierdzają to zarówno anatomiczne, jak i fizjologiczne podobieństwo. Wśród oddziałów kręgowców najpierw opuścili środowisko wodne i wylądowali na lądzie. Przez wiele tysięcy lat dominowali oni w innych gatunkach. Koniec tego był przystąpienie ssaków. Dlaczego to się stało, nie wiadomo na pewno. Istnieje wiele założeń, z których większość poparta jest niezaprzeczalnym dowodem. Jest to globalna katastrofa, spowodowana upadkiem meteorytu, pojawieniem się roślin kwitnienia i zmianami klimatycznymi. Następnie wiele gadów powróciło do środowiska wodnego. Ale ich narządy wewnętrzne pozostały doskonale nadaje się do życia na lądzie. Obecnie reprezentantem takich gatunków jest żółw morski.

Różnice w strukturze narządów

Płazy i gady oddychają atmosferycznym powietrzem przez płuca. Lwy płazskie zachowują skrzela. Gady nie mają ich. Ponadto gadki mają bardziej skomplikowany układ nerwowy. Mają rudymenty kory mózgowej, bardziej rozwinięte móżdżki i narządy zmysłów. Krokodyle, jaszczurki i kameleony są lepiej przystosowane do życia na lądzie. Mają doskonały słuch, wzrok i wystarczająco rozwinięte organy smaku, zapachu i dotyku. Nie ma praktycznie żadnych receptorów smaku płazów. Chociaż mają dobrze rozwinięte, chętne poczucie zapachu.

Gatunki skomplikowały krew i układy wydalania. Ich krew w dużych naczyniach jest lepiej podzielona na tętnicę i żyłę. Ponadto gadki zniknęły ze skóry naczyń, które są bardzo rozwinięte u płazów. Wynika to z faktu, że przy pomocy odsysania skóry otrzymuje się około połowy tlenu żaby i nowotworów. W wodzie nie używają płuc. Gady w ten sam sposób nie mogą pochłaniać tlenu. Dlatego tętnic i żył skóry nie są potrzebne. Wdychają bardzo dobrze rozwinięte płuca.

Płazy i gady mają inną liczbę sekcji kręgosłupa. Gady mają pięć, a płazów – cztery. W bezokolorowych gatunkach żebra są nieobecne.

Różnica w sposobie reprodukcji

Ryby, płazów, gadów różnią się istotnie w sposobie rozmnażania się. W gadzie, inseminacja jest wewnętrzna. Jaja tworzą się wewnątrz żeńskiego. Następnie, co do zasady, kładzie je w wykopanym otworze i upuszcza ich na wierzch. Podobnie działają krokodyle i żółwie. Wypełnienie klatki piersiowej w pełni rozwinięte, od dorosłych różnią się jedynie wielkością. Są też płazowate gady. Oni rodzą się w świetle uformowanego cub w skorupie skórzanej. Ten sposób reprodukcji jest związany z niektórymi rodzajami węży. Urodzony łyd łamie powłokę i ucieka. Prowadzi niezależne życie. Była to zdolność do układania jaj w twardej muszli, która dała ewolucyjną przewagę gadom przed płazami. Umożliwiło to ich przesiedlenie w różnych częściach ziemi. Są w lasach, pustyniach, górach i na równinach. Cechy struktury gadów pozwalają żyć w wodzie.

W płazach rozmnażanie odbywa się w cieczy. Samice rodzą się w wodzie. Tam mężczyźni rozpoczynają plemniki, które zapłodniają jaja. Pierwsze larwy wylęgowe. Dopiero w ciągu dwóch lub trzech miesięcy będą w końcu zamienić się w małżowce.

Życie gadów i płazów

Wielu płazów rodzi się tylko w wodzie i spędzają całe życie na lądzie. Są jednak gatunki płazów, na przykład motyli, które nie opuszczają środowiska wodnego. W niekorzystnych warunkach takie gatunki lądowe jak żaby i ropuchy mogą ponownie wrócić do stawu. Płazy żywią się roślinną żywnością i bezkręgowcami. Nie żyją długo. Niektóre gatunki ropuchy mogą żyć do 8 lat, a newty – tylko trzy lata.

Specyfika gadów polega na tym, że nie zależą od wody. Mają możliwość rozmnażania się iw razie ich braku. Gady gotują różne rodzaje żywności. Dieta małych jaszczurek obejmuje owady. Węże polują na gryzoni. Mogą jeść i jaja ptaków. Krokodyle i jaszczurki preferują ssaki roślinożerne – jelenie, antylopę a nawet duże bawole. Żółwie konsumują warzywa. Gady to prawdziwe wątroby długo. Odkryto żółwie lądowe, których wiek przekracza 200 lat. Krokodyle mogą żyć 80 lat, a węże i jaszczurki – do 50 lat.

Wnioski

Płazy różnią się od płazów w następujących parametrach:

1. Siedliska. Płazy wolą mokre i wilgotne miejsca w pobliżu cieków wodnych. Gady nie są związane z wodą.

2. Skóra gadów jest pozbawiona gruczołów. Jest sucha i pokryta wagą. U płazów, wręcz przeciwnie, rozlewa się gruczoły, które wydzielają dużą ilość śluzu.

3. Gady charakteryzują się moltingiem.

4. Przodkowie gadów – płazów.

5. Gady mają bardziej rozwinięte i ulepszone układy nerwowe i krążeniowe.

6. Krokodyle, jaszczurki, węże i inne gatunki, nawożenie jest wewnętrzne.

7. Płazy mają cztery odcinki kręgosłupa, a gady mają pięć. W tym występują podobieństwa między ssakami a gadami.

Ciekawe fakty

Największymi gadami, które istniały na Ziemi, są dinozaury. Zniknęli około 65 milionów lat temu. Mieszkały nad morzem i lądem. Niektóre gatunki potrafiły latać. Obecnie najstarszymi gadami są żółwie. Mają ponad 300 milionów lat. Istniały w epoce dinozaurów. Nieco później były krokodyle i pierwsza jaszczurek (zdjęcia można zobaczyć w tym artykule). Węże to "tylko" 20 milionów lat. Jest to stosunkowo młody gatunek. Chociaż jest to ich pochodzenie, które jest obecnie jedną z wielkich tajemnic biologii.