617 Shares 1525 views

Badamy dorzecze Pacyfiku: rzeki i ich cechy

Nasza planeta Ziemia ma doskonały system wodny. Oczywiście są to oceany, morza, rzeki i jeziora. Dzięki takiej dostawie wody możliwe jest życie na kontynentach. W tym artykule chciałbym rozważyć te cieki wodne, które wchodzą do dorzecza Oceanu Spokojnego. Rzeki w większości pochodzą z gór. Są głęboko i szybko. Zwolnienie kanałów jest dość skomplikowane, różni się obecnością dużej liczby progów. W drodze strumienie rozbiły się w skaliste masywy i wypłukiwały skalne skały. Ich jedzenie jest głównie deszcz, tylko na północnym wschodzie – śnieg.


Z szybkim przepływem prawie wszystkich rzek w dorzeczu Pacyfiku. Na liście tych cieków kieruje r. Anadyr i rzeka. Kupid. Są uważane za najważniejsze dla państwa rosyjskiego i największego. Są też inne rzeki przepływające na terytorium Chin i innych krajów. We wszystkich jest około czterdziestu.

Spójrzmy więc na niektóre rzeki związane z basenem Pacyfiku.

Rzeka Anadyr

Znajduje się w północno-wschodniej części Rosji, na półwyspie Chukchi. Źródło pochodzi z jeziora, który znajduje się w środkowej części płaskowyżu Anadyr. Długość rzeki wynosi około 1100 km, a powierzchnia basenu wynosi około 191 tysięcy metrów kwadratowych. Km. Rzeka Chukchi ma duże dopływy, jest tylko sześć z nich: Yablon, Eropol, kopalnia po prawej, Chinevei, Belaya, Tanyurer po lewej. Od września do kwietnia rzeka jest zamarznięta lodem – najpierw w górę rzeki, a następnie w dół rzeki. Życie roślinne i zwierzęce obszaru wodnego tworzy dorzecze Pacyfiku.

Rzeki tego regionu mają duże znaczenie dla państwa. Na przykład Anadyr jest używany jako żegluga, ale tylko dla małych statków. Również tutaj powstaje przemysłowa produkcja rybołówstwa, ale tylko w źródle iw dolnych granicach. Amatorskie konkursy połowowe odbywają się w górnych partiach strumienia. Linia brzegowa rzeki jest bogata w węgiel.

Rzeka Amur

Długość koryta rzeki wynosi 2.875 km, a powierzchnia dorzecza wynosi ponad 4 tysiące kilometrów, z uwagi na położenie w trzech krajach – Rosji, Chinach i Mongolii. Kupidyn zaczyna się u zbiegu strumieni Argun i Shilka. Źródło rzeki. Argun znajduje się w Mongolii, a Shilka pochodzi z regionu Chita.

Podobnie jak wiele innych rzek w dorzeczu Pacyfiku, Amur ma wiele dopływów, ale siedem od nich odróżnia: Zeya, Ussuri, Sungari, Anyui – prawo i Bureya, Amgun, Tunguska – po lewej.

Ta rzeka jest pokryta lodem przez prawie 6 miesięcy, w przybliżeniu od listopada do kwietnia-maja. Rozlewa się podczas letniego monsunu, który przypada w lipcu i sierpniu. Rzeka jest stosowana w dużych statkach żeglugowych, przemysłowych i rekreacyjnych, a także jest strefą przygraniczną.

Żółta Rzeka

Na terytorium Chin przepływa żółta rzeka. Jak wspomniano powyżej, wszystkie strumienie wody wpływające do dorzecza Oceanu Spokojnego to rzeki górskie. Żółta Rzeka nie jest wyjątkiem. Jej źródło znajduje się w górach tybetańskich, prowadzi wody wzdłuż Wielkiego Równina Chin do Zatoki Bohanskiej na Morzu Żółtym. Rzeka nazywana jest żółtą z powodu faktu, że less, który jest przemywany z obszarów skalistych, nadaje mu odpowiedni kolor. Głównymi dopływami rzeki są Dasya, Tao, Weihe i Lokha.

Wykorzystują żółtą rzekę głównie w rolnictwie, do nawadniania. Duża liczba elektrowni wodnych zbudowana jest wzdłuż wybrzeży, rozwój akwakultury, a dla żeglugi tylko płaska powierzchnia rzeki jest odpowiednia. Głównym problemem jest częsta zmiana kanału.

Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy jest położona na terytorium Chin, a jej długość wynosi 6.300 km, a więc druga nazwa to Long River. Należy zauważyć, że w głowicy rzeki dorzecza Pacyfiku są dość głębokie. Rzeka Jangcy jest trzecim przepływem wody na świecie według wysokiej zawartości wody. Źródło rzeki znajduje się we wschodniej części płaskowyżu tybetańskiego, na wysokości ponad 5 tysięcy km. To płynie, a także Żółta Rzeka, wzdłuż Wielkiej Równiny Chin i wkradnie się do Morza Wschodniochińskiego, gdzie znajduje się Szanghaj.

Dywizje rzeki Jangcy są dość dużymi rzekami – są to Minjiang, Tuo, Jialingjiang, Han, Yalongjiang. Jedzenie jest monsunem, aw górnej części ma niewielki procent śniegu i lodowca. Jedynie stosunkowo spokojne górne części rzeki zamarzają, a następnie przez krótki czas.

Ekonomiczne wykorzystanie Jangcy:

  • Transportowa sieć żeglugowa (rzeka Jangcy jest połączona z Kanałem Żółtego);
  • System nawadniania;
  • Wędkarstwo przemysłowe itp.

Rzeka Mekong

Rzeka Mekong jest największą rzeką sześciu stanów (Chiny, Laos, Myanmar, Wietnam, Tajlandia, Kambodża), która znajduje się na półwyspie Indochin. Wchodzi do basenu Oceanu Spokojnego. Rzeki górskie charakteryzują się szybkim prądem i problemem natury. W ten sposób można scharakteryzować przepływ rzeki Mekong.

Długość rzeki wynosi 4.500 km, a powierzchnia wynosi nieco ponad 800.000 mkw. Km. Źródło znajduje się na Płaskowyżu Tybetańskim, na wzgórzu Tangla. W górnej części rzeki dociera do rzeki z licznymi wzniesieniami, a na dole dolnym dochodzi do dużej liczby zakrętów. Ciekawą cechą przepływu jest to, że łączy się z jeziorem Tonle Sap, więc karmią się nawzajem.

Mekong jest ważny w żegludze transportowej, nawet statki morskie wchodzą głęboko na półwysep, ponieważ dolny przebieg rzeki ma dostateczną głębokość.