422 Shares 6541 views

Chirurg, który chce, aby pierwszy na świecie przeszczep głowy, powiedział o nowym przełomu

Nawet w 2015 roku, światowe media zaczęły się zastanawiać, kiedy pierwszy w historii przeszczep ludzkiej głowy odbędzie. Jest to dość dziwne pytanie, a nie jest łatwo odpowiedzieć.


Koncepcja dr Kanavero

Nawet po upływie 2 lat od początku tych rozmów, taka operacja, jak wiadomo, nie jest jeszcze dostępna w lokalnym szpitalu. Sergio Kanavero – neurolog, który jako pierwszy ogłosił zamiar ją utrzymać – znalazł się pod ostrzałem krytyki i potępienia. Jednak dzięki zupełnie nowym badaniu, był jeden krok bliżej do zostania pierwszym chirurgiem, który był w stanie przeprowadzić te niezwykłe transplantacji.

Dr Kanavero koncepcja jest stosunkowo prosta. Jesteś uwięziony w strasznym wypadku i pozostaje sparaliżowana od szyi w dół? Czy pacjent cierpi na nieuleczalną i wyniszczającą chorobą genetyczną, która nie pozwala na spacer lub nawet oddychać? Nie ma problemu: po prostu znaleźć sobie inny organ stosując procedurę głowa przeszczepu.

Nowy przełom chirurdzy

Ten pomysł Kanavero jest, co najmniej, jest bardzo ambitny, ponieważ teraz nawet najlepsi lekarze nie mogą w pełni przywrócić rdzeń kręgowy, aby dać ludziom sparaliżowanym znowu chodzić. Nowy artykuł w czasopiśmie Kanavero CNS Neuroscience and Therapeutics twierdzi jednak, że jest w stanie osiągnąć swój cel – przynajmniej na jakiś czas – i miał podobną operację u szczurów.

Chirurgiczne zespół kierowany przez Ren Xiaopinga z Harbin Uniwersytetu Medycznego w Chinach uszkodzeniu rdzenia kręgowego szczurów 15 i następnie próbował uratować dziewięć z nich, pozostawiając resztę w grupie kontrolnej. Przy użyciu glikolu polietylenowego – związku, który jest stosowany w procesach przemysłowych, w dziedzinie medycyny – chirurdzy próby rozwiązania przerwanie połączenia równolegle z zabiegu szczury wydatków nadmierne krwawienia.

Wszystkie szczury, z jednego kawałka, może mieć operację i żyć jeszcze co najmniej 30 dni po tym. Byli w stanie odzyskać podstawową funkcjonalność układu mięśniowo-szkieletowego i nawet zaczął chodzić. Dwa gryzonie mogłyby zostać zrehabilitowany do stanu, że lekarze nazywają „normalne”.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że paraliż i uszkodzenie rdzenia kręgowego może być odwrócona.

Jaka jest złożoność transplantacji?

Jednak chirurdzy zauważyli, że szczelina rdzenia kręgowego musi być wystarczająco płaskie i schludny, w celu zapewnienia minimalnego uszkodzenia. Niestety, jeśli chodzi o prawdziwym życiu, rzadko się taki uraz, w rzeczywistości powinny być brane pod uwagę również fakt, że ludzki kręgosłup jest dużo bardziej skomplikowana niż szczur.

Jednak chirurdzy oczywiście działać w tym kierunku. W kolejnym eksperymencie z rdzenia przerwy byłoby wykorzystać psy, choć ostateczny cel, oczywiście, jest przywrócenie przeciąć ludzką rdzeń kręgowy. Jeśli chirurg będzie w stanie to zrobić, będą one zbliżyć się do zabiegu przeszczepu głowy, chociaż, oczywiście, istnieje ogromna luka wiedzy między dwoma procedurami.

Trudność polega na tym, że nie można po prostu odciąć głowę mężczyzny i przyszyć ją do innego organu. I nie chodzi tylko o uszkodzenie rdzenia kręgowego. Są też inne problemy. Na przykład zderzenie głowy i ciało system odpornościowy może mieć katastrofalne skutki. Ponadto, nie ma dowodów na to, że lekarze będą mogli połączyć system nerwowy głowy i ciała. A potem jest przewód pokarmowy, układ krążenia i oddychania …

Już w 2015 roku dr Kanavero stwierdził, że jego zdaniem, po przeszczepie głowy i ciała będą musiały dostosować się do siebie.

Jak widać, w ostatnim badaniu nie została jeszcze przeprowadzona w dekapitacji szczurów: chirurdzy tylko jej uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Są to dwa zupełnie różne operacje, oprócz niektórzy naukowcy nawet wątpliwości co do prawdziwości nowym badaniu, ponieważ wierzą, że kręgosłup nie została właściwie rozbita.

Zobaczymy pierwsze efekty?

Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, można by oczekiwać, że przygotowania do pierwszego przeszczepu ludzkiej głowy będzie trwać długo, a może nawet sto lat. Ale nie, operacja jest zaplanowana na grudzień tego roku. Pierwotnie przeznaczone do przeprowadzania przeszczepów dla Randkowy z rzadkiej choroby neuronu ruchowego, ale teraz pojawiły się doniesienia, że jego miejsce na stole operacyjnym zajmie młody człowiek z Chin. Czy uważasz, że zmiana ta jest prawdziwa, a operacja nie zamieni się w morderstwo? Po tym wszystkim, najprawdopodobniej, eksperymenty i szkolenie powinno trwać dłużej niż kilka miesięcy pozostało do chirurgów …