205 Shares 8538 views

Republiki Sacha (Jakucja): wielkość i gęstość zaludnienia, pochodzenie etniczne. Miasto Mirny, Jakucji: populacja

Często słyszy się z regionu, takich jak Republika Sacha. Wezwał również Jakucji. Te miejsca są naprawdę niezwykłe, lokalne niespodzianki charakter i fascynuje wielu ludzi. Region ten obejmuje duży obszar. Co ciekawe, nawet zdobył status największej jednostki administracyjnej w świecie. Wiele ciekawych rzeczy można się pochwalić Jakucji. Populacja jest niewielka, ale warto o tym mówić bardziej szczegółowo. W tym artykule będziemy mówić o tym, jak wielu ludzi żyje w kraju, w dużych miastach, jak również wielu innych rzeczy.


Sacha: Informacje ogólne

Po pierwsze, przejdźmy lepiej poznać samego regionu. To naprawdę niezwykłe z wielu powodów. Jakucja została założona w 1922 roku. To jest naprawdę rozległy region, nie tylko przez normy Rosji, ale także na całym świecie. Szczególnie interesujący jest fakt, że kraj ten jest znacznie większy niż w jej obszarze Kazachstanu, który jest drugim co do wielkości w WNP. Jakucja jest również znacznie więcej niż takim kraju jak Argentyna. Na podstawie tych danych, widzimy, że ziemia należąca do kraju, to naprawdę ogromna. Oprócz dużej powierzchni, posiada wiele bogactw naturalnych Jakucji. Populacja jest jednak sporo. Liczba mieszkańców republiki nie przekracza 1 mln. W Rosji, nie wiele z tych regionów, wśród nich są jedynymi Nieńców i Chukotka Autonomiczny District.

Trzeba też wspomnieć o powierzchni terytorium Republiki Sacha. Jest 3083523 metrów kwadratowych. kilometrów.

Republiki Sacha (Jakucja): populacja

Teraz musimy porozmawiać bardziej szczegółowo o ludności tego regionu. Jak już wspomniano, liczba ludności Jakucji jest niewielka i nie przekracza 1 mln. Razem 959 689 osób mieszka w kraju. Z nich mieszka na obszarach miejskich około 65% populacji. Ponadto, większość ludzi (około 500 tys. Osób) koncentruje się w centralnej części regionu.

Należy również zauważyć, a gęstość populacji Jakucji. Wskaźnik ten wynosi około 0,31 osoba na 1 tys. km. Ta gęstość jest jednym z najniższych w całym kraju.

W ostatniej dekadzie nastąpił trend związany z odpływem ludności i zmniejszenie liczby mieszkańców. Jednak w 2015 i 2016 roku liczba ludności zwiększyła się nieznacznie. Na przykład, w 2014 roku było to 954 803 osób, aw 2015 – już 956896. Tak więc widzimy, że ostatnio nastąpił niewielki wzrost.

Krajowy skład populacji

Ważne jest również, aby podkreślić fakt, co ludzie żyją na terytorium Republiki Sacha. Wiele z nich ma od niepamiętnych czasów żyli, gdzie dzisiaj Jakucja na ziemie. Populacja, etnicznych mieszkańców – to wszystko jest bardzo interesujące, ponieważ, po zapoznaniu się z tych informacji, można lepiej poznać ten region.

Warto więc przyjrzeć się bliżej w składu etnicznego ludności. Większość z nich się tu Jakuci – ponad 48%. Na drugim miejscu – po rosyjsku, w kraju ich domu do około 37%. Często można spotkać się i takie osoby jak Evenki (nieco ponad 2%). Ukraińska również rezydować tutaj (około 2%), a nawet (1,5%), Tatar (mniej niż 1%) i inne narody.

Rdzenna ludność z tych miejsc są, oczywiście, Jakuci. Ta starożytna ludzie, którzy zamieszkiwali terytorium współczesnej Jakucji z powrotem w czasach starożytnych. Zdaniem wielu historyków Jakuci tutaj w VIII-XII stulecia żyli. W tym samym czasie, ludzie zaczęli migrować z obszaru okolic Bajkału w innych miejscach – na brzegu rzeki Lena, Vilyuya i innych. Tu pozostał do dalszego mieszkania. Tradycyjnych zawodów Jakuci – pasterstwo, wędkarstwo, konie, polowania, kowalstwa.

Największe miasta

Więc przyjrzeliśmy się wielu ciekawych faktów o tym regionie znanym jako Republika Sacha (Jakucja): ludności, jej skład etniczny i kilka innych szczegółów. Zapoznajmy się z dużych miast i miasteczek, które znajdują się w regionie.

Nie jest tajemnicą, że największe miasto w kraju i jego stolicy – Jakucka. To miasto jest najstarszym nie tylko w regionie. On twierdzi, że jest to najstarsza osada na całej Syberii.

Na drugim miejscu pod względem wielkości i ludności to miasto nazywa Neryungri. Została założona stosunkowo niedawno, w drugiej połowie XX wieku, ale jest już dość zaawansowany pod względem gospodarki i kultury.

Trzecie co do wielkości miasto jest spokojne. On również utworzony stosunkowo niedawno, w 1955 roku. Tutaj od ponad 50 lat wydobycia diamentów jest prowadzona.

Jakuck

Teraz konieczne jest, aby dowiedzieć się więcej na temat wymienionych osiedli. Jakuck, jak już wspomniano, jest największym miastem w regionie. Również posiada status centrum administracyjnego. Jakuck odgrywa ważną rolę w finansowym, przemysłowym, kulturalnym i naukowym życiu Rzeczypospolitej.

Jest mówić osobno o populacji miasta. Począwszy od roku 2016, wyniosła 303 836 osób. Jest to największy składnik, który jest zamocowany w obszarze takim jak Republika Sacha (Jakucja). Populacja tu stale rośnie od 2012 roku, chociaż ten spadek liczby mieszkańców obserwowane w niektórych latach.

Tak więc mamy wiedzieć lepiej niż do Jakucka. Interesujące jest to, że pod względem liczby ludności jest trzecim co do wielkości w Federal District Dalekim Wschodzie, po takich miastach jak Władywostoku i Chabarowska.

spokój

Powinniśmy mówić o tej wsi, ponieważ ma pewne cechy szczególne. Nie jest tajemnicą, że to jest głównym miastem w kraju do produkcji diamentów. W 1957 roku rozpoczął swoją odkrywkowych, która trwała aż do 2001 roku. W 1959 roku wieś stała się miastem. Ponieważ osada uległa znaczącej zmianie, liczba mieszkańców wzrosła o 5 razy, otworzył kilka nowych fabryk i lotniska.

W ten sposób dowiedzieliśmy się trochę o tym, co to miasto Mirny (Jakucja). Ludności, a od 2016 roku wyniosła 34836 osób. Od 2012 roku, tutaj istnieje tendencja odpływu ludności. Jednak w 2016 roku, w porównaniu do poprzedniego roku liczba mieszkańców wzrosła.

Warto również zauważyć, że pokój zajmuje 458-te miejsce na liście wszystkich miastach naszego kraju pod względem liczby ludności (w sumie na liście jest 1114 gmin).

Neryungri

Jest to kolejne miasto, które jest mówić bardziej szczegółowo. Neryungri – to nie jest tylko miastem. Jest ważnym miastem, które posiada status centrum przemysłowym i kulturalnym. Również jest to drugi co do wielkości w Republice Sacha. Stacja kolejowa miasto działa. Główne działania tutaj – wydobycie (złoto, węgiel) i energii elektrycznej.

Oczywiście, należy mówić o mieszkańców miasta. W roku 2016 liczba mieszkańców wyniosła 57791 osób. W ostatniej dekadzie nastąpił znaczny zmniejszenie populacji. Teraz miasto jest na miejscu 292 th tego wskaźnika na liście rosyjskich miast.

odkrycia

W ten sposób poznaliśmy takie ciekawe regiony jako Jakucji. Populacja, jego skład etniczny, duże miasta – wszystko to zostało szczegółowo omówione.

Należy zauważyć, że jest to bardzo duży obszar, który jest aktywnie rozwija. Teraz ma dużo zasobów naturalnych, a także ogromny potencjał ekonomiczny. Region ten jest rozwijany, nie tylko w przemyśle, ale również w dziedzinie nauki i kultury, co przyczynia się do jej dalszego pomyślnego rozwoju.