473 Shares 4394 views

Drzewo bawełniane: opis i właściwości

W tropikach można znaleźć ciekawe rośliny o nazwie drzewo bawełniane. To wygląda bardzo niezwykłe, co przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. W pobliżu tego olbrzyma nie zobaczysz człowieka z toporem, żaden las wandalik nie zdradza jego kory: "Vasya była tutaj". Jaki jest sekret i dlaczego tak wiele mitów i znaków wokół zwykłej rośliny? To będzie historia w naszym artykule.


Klasyfikacja naukowa

W języku łacińskim drzewo bawełniane nazywa się Ceiba pentandra. Ta tropikalna roślina rzędu Malvotsvetnyh należy do rodziny Malvovy. Reprezentuje duży rodzaj drzew Seib, w którym łączy się 17 gatunków drzew. Początkowo rodzaj rodziny Ceiba został włączony do rodziny Bombaksovye.

Wiele źródeł używa nazwisk – synonimów – kapok (nazwa włókna), pięciu typów seiba, samuma.

Gdzie rośnie

Rodzinną roślinnością jest Afryka Zachodnia. W naturalnych warunkach drzewo znajduje się na terytorium Meksyku, Ameryki Środkowej, na wyspach Karaibów. Drzewo można zobaczyć w północnych regionach Ameryki Południowej.

Wygląd

Drzewo bawełniane (seiba) znajduje się na liście najwyższych na świecie roślin. Jego wysokość może wynosić 70 m. Tułów rośliny jest bardzo szeroki, korzenie mają żebrowane zakomolistost, nazywane są deskami. W rzeczywistości korzeni tworzą specjalne przekroje pionowe (przypory), które przylegają do tułowia. Ich wysokość może znacznie przekraczać wzrost człowieka i osiągnąć 6-7 metrów. Naukowcy wierzą, że korzenie deskami zapewniają roślinę niezbędną stabilność, ponieważ drzewo ma bardzo mocną i ciężką koronę. Bez dodatkowych podpór dorosłych drzewa nie mogły przetrwać pod silnym wiatrem. Pnie Seiby są czasami nazywane telegraficznymi, ponieważ są wysokie i proste.

Młode drzewa mają gładką, zieloną kora, ale wraz z wiekiem wszystko się zmienia. Pytasz, co pokryte jest kora drzewa bawełnianego? Początkowo kora zmienia kolor z zielonego na szaro. Na tym pojawiają się potężne i bardzo ostre kolce o stożkowym kształcie. Tego rodzaju kolce są bardzo przerażające, więc służą jako doskonała obrona przed wrogami. Zwierzęta nigdy nie uszkadzają kory drzewa bawełnianego. Turyści również nie ryzykują łamania i zniszczenia majestatycznych roślin. Nie próbują wspinać się na nich ani zarysować napisów na pniach. Ale, widząc w lesie dorosłe drzewo bawełniane, zdjęcia zostaną zrobione.

Liście Seby są palmy-skomplikowane. Na zewnątrz przypominają liście liści palmowych, każdy liść składa się z 5-9 liści (maks. 15), których długość wynosi około 20 cm. Ulotki są pełne.

Podczas kwitnienia drzewo pokryte jest dużymi, białymi kwiatami biseksualnymi, z których są połączone pięciogniazdowe skorupki. Na dorosłym drzewie może powstać kilkaset dużych owoców (wielkość pudełka wynosi około 15 cm). Pięcioramienne pudełko ma wydłużony kształt. Na zewnątrz jest gładka, a wewnątrz pokryta jest licznych jedwabistych włosków, które otaczają nasiona. W pudełkach są nasiona o kształcie prawie sferycznym. Kolor nasion jest od ciemnobrązowego do czarnego. Kiedy owoc dojrzeje, pęknięcia pola, a od nich spada biały, żółty lub jasnobrązowy kapok (włókno). To włókno ma szczególną wartość.

Jak jest używany włókno?

Błonnik Seiba zawiera celulozę, hemicelulozę, ligninę i inne substancje. Jest lekki (8 razy lżejszy od bawełny), nie zwilżający i nie spada. Ten materiał jest elastyczny i elastyczny, o wysokiej zdolności wyporu i wodoodporności. Ponadto ma niską przewodność cieplną i dobrą absorpcję dźwięku. Prawda jest wyraźna wada – wysoka palność, ale to się nauczył walczyć.

Trwały kapok nie jest podatny na szkodniki i nie jest żywnością na grzyby. Jest to wspaniały naturalny materiał do farszu mebli tapicerowanych, hipoalergicznych materacy i poduszek. Z tego wykonywane są pontony, koła ratunkowe, kamizelki. Marynarze często nazywają się ratunkiem. Materiał używany jest jako wypełniacz do ciepłych odzieży wypraw polarnych. Trudno wyłamać czapkę, ponieważ jej powierzchnia jest bardzo gładka, ale opracowano nowoczesne technologie, które upraszczają to zadanie.

Materiał izolacyjny wykonany z włókna bawełnianego służy do izolacji ścian lodówek i dźwiękoizolacji pomieszczeń biurowych, kulturalnych i mieszkalnych.

Po kolonizacji tropikalnej Afryki leśnicy przeprowadzili masową kampanię na rzecz budowy Seiby, zabezpieczając ekstrakcję błonnika. Do 1960 roku kapok był cennym produktem eksportowym, ale jego wartość nieco się zmniejszyła.

Jak nasiona są używane

Z nasion drzewa bawełnianego otrzymuje się olej, który może być używany, jako środek smarny, jako dodatek do wytwarzania mydła i do przygotowywania żywności. Olej jest używany w lampach do oświetlania chat. Do celów medycznych produkt ten nadaje się do leczenia reumatyzmu i gojenia ran. Głównym eksporterem ropy naftowej z nasion bawełny jest Indonezja.

Jak używać kory, korzeni, kwiatów i liści

Drzewo bawełniane, którego opis jest tutaj podany, znalazł szerokie zastosowanie w afrykańskiej medycynie ludowej:

  • Z korzeni przygotować lekarstwo na trąd, biegunkę, dyspergię, nadciśnienie tętnicze;
  • Z kory – lekarstwa na zęby, astma, krzyki, przepuklina, biegunka, rzeżączka, gorączka i obrzęk;
  • Z liści przygotować łagodzące buliony, środki od świerzb, zapalenie spojówek i lumbago (komora lędźwiowa);
  • Gruel z pounded liści stosuje się do ran na kawałki i ropnie;
  • Sok z liści stosowany w chorobach skórnych;
  • Suszona i szlifowana skóra owoców jest stosowana jako lekarstwo na pasożyty jelitowe.

Oprócz zastosowań medycznych, liście i pędy są używane jako karma dla małych zwierząt. Młode liście i owoce są dodawane do żywności.

Olej jest wydobywany z nasion, choć ten proces jest długi i czasochłonny. Ludność lokalna używa jej, aby dostarczyć piękno i oświetlenie mieszkań.

Co jeszcze można powiedzieć o drzewie bawełnianym? Właściwości materiałów uzyskanych z tej rośliny można uznać za kontrowersyjne, ale miejscowa ludność jest całkiem ładna. A ta roślina jest doskonałym roślin miodu. Podczas obfitego kwitnienia, emituje silny zapach, który przyciąga wiele pszczół.

Święte drzewo Majów

Majowie Indianie zawsze posadzili drzewo bawełniane w centrum osady. Uważali, że to drzewo zostało przekazane ludziom przez bogów. Co więcej, indyjscy Maya uważali, że świat stoi na czterech ogromnych drzewach bawełnianych. Dlatego nigdy nie posiekać tych roślin, a jeśli wyrwą lub zebrawia Seibę w lesie, w zamian zawsze zostawili mały prezent.

Boskie pochodzenie drzewa zostało potwierdzone faktem, że nigdy nie padło ofiarą huraganów i nikt nie widział uderzenia pioruna w drzewo bawełniane. Indianie wierzyli, że bogowie chronią zwierzę przed wszystkimi kłopotami i karać każdego, kto próbuje zaszkodzić roślinie.

Ale dla tubylczych mieszkańców Haiti, Seiba była symbolem zła. Uważali, że w bagażniku zamieszkiwanym przez złe duchy i nigdy nie chodzą spać pod koroną. Jedna z najgorszych kar dla Haitańskich niewolników wiązała się z kręconym pniem bawełnianego giganta.