702 Shares 5250 views

Klimatyzator samochodowy

W tym artykule chciałbym opisać urządzenie klimatyzatora samochodowego i zwiększyć uwagę czytelników na mechanizm jego funkcjonowania.

Każda złożona jednostka stosowana w przemyśle motoryzacyjnym wymaga ciągłej konserwacji, a klimatyzatory nie są wyjątkiem od tej reguły. Wręcz przeciwnie, dbałość o ten kosztowny szczegół powinien być proporcjonalny do strat poniesionych przez właściciela, jeśli coś się dzieje z "kondey", Boże zakazać. Aby lepiej zrozumieć potrzeby tej jednostki, przypomnijmy sobie, że urządzenie klimatyzatora samochodowego i zasady jego działania.

Układ chłodzenia powietrza wewnątrz samochodu działa dokładnie tak samo jak zwykła lodówka, którą masz w kuchni. W zamkniętym, hermetycznym układzie napełnionym freonem rozpuszczono olej chłodzący. Zadaniem oleju jest smarowanie sprężarki i całego systemu.

Urządzenie klimatyzatora w każdym produkującym samochody – samochody. Ale zasadniczo te projekty nie różnią się praktycznie niczym.

Co się dzieje po naciśnięciu przycisku "Start" systemu chłodzenia? Gdy włączony jest odpowiedni klimatyzator, włącza się sprzęgło elektromagnetyczne, a tarcza zaciskowa z charakterystycznym metalicznym dźwiękiem zostaje namagnesowana do koła pasowego, przez które przechodzi pasek rozrządu (gdy klimatyzator jest wyłączony, koło pasowe zostaje wyłączone). Sprężarka zaczyna działać. Jego zadaniem jest wycisnąć freon, który jest teraz w stanie gazowym. W procesie sprężania Freon jest podgrzewany, a następnie ciecz i gorący Freon przez rurę przepływają do skraplacza, lub też nazywa się – chłodnicą. Ta nazwa jest całkowicie do zaakceptowania, ponieważ gaz grzany i sprężony do stanu cieczy jest dokładnie chłodzony w tej konstrukcji.

Pomaga mu w lepszym i szybszym wentylatorze cieplnym, aw przypadku, gdy maszyna nadal się porusza, do procesu chłodzenia dodatkowo dochodzi do przeciwciśnienia powietrza.

Po zakończeniu cyklu chłodzenia nadal pozostaje pod ciśnieniem freon opuszcza chłodnicę w suszarce odbiorczej. Tutaj jest czyszczony brud i sprężarki pracy produktów, przed powrotem do systemu. Niektórzy producenci uważają urządzenie klimatyzatora za lepsze od innych. Dodają one do wzroku wzroku odbiorcy, patrząc na który można wizualnie ocenić wypełnienie systemu. Niestety, ta możliwość jest dostępna na ograniczonej liczbie maszyn, a zdecydowana większość producentów w klimatyzatorze nie wprowadza tak prostej i użytecznej opcji.

Ale jesteśmy rozproszeni, nadszedł czas, aby kontynuować ruch wraz z przepływem freonu. Po oczyszczeniu w osuszaczu przechodzi do wnętrza samochodu, gdzie wykonuje prace, do których jest przeznaczony – chłodzenie wnętrza samochodu. Przechodząc przez zawór termostatyczny (TRV), który jest zainstalowany na końcu rury idąc do wyparki salonowej, czynnik chłodniczy opuszcza parownik w stanie parowania w temperaturze wrzenia . Jeśli temperatura pary jest za wysoka, TRV zamyka się, jeśli jest zbyt niski, otwiera się. W ten sposób pełni funkcję termostatycznej przepustnicy, zmieniając przekrój przewodu wylotowego rury na takie wartości, że temperatura freonu na wyjściu z parownika będzie optymalna. W procesie odparowywania, przejście do stanu gazowego, czynnik roboczy jest silnie ochłodzony i osiąga temperaturę minus, zimno jest wydmuchiwane z parownika przez wentylator przedziału pasażerskiego. Następnie, po przejściu przez parownik, zimny freon wchodzi do sprężarki, a cykl zaczyna się od nowa.

Część układu, która pochodzi z sprężarki do TRV to linia ciśnienia. Rury są cienkie i gorące podczas pracy klimatyzatora. Z parownika do sprężarki jest linia powrotna, jej rury są zazwyczaj grubsze i zimne w dotyku. Podczas pracy ciśnienie w przewodzie ciśnieniowym wynosi do 15 atmosfer. Na odwrocie – 1-2 atmosfery. W stanie odpoczynku jest zrównoważony i ma 5 atmosfer, zarówno tam, jak i tam.

Mam nadzieję, że uważnie przeczytasz ten materiał, a jednostka klimatyzacyjna stała się dla Ciebie znacznie jaśniejsza.