727 Shares 9104 views

Kamow śmigłowce: wszystkie modele. Zdjęcia i dane techniczne

Pierwsze śmigłowce Kamow (ka) wystartował w odległym 1953 roku. W dniu 14 kwietnia, śmigłowiec wielozadaniowy Ka-15 jest pionierem produkcji masowej, utworzony w Eksperymentalne Biuro Projektowania (OKB) Nazwa Nikołaj Iljicz Kamov. Biuro znanego projektanta wielokrotnie sprawdził się w praktyce i wybranych schematów praktyczność. Jedną z cech wyróżniających, które mają helikoptery Kamov biuro projektowe, – koncentryczne śruby. Funkcja ta umożliwiła wykorzystanie maszyn w różnych dziedzinach i obszarach (wojsko, medycyna, ratownictwo, oraz innych ważnych sektorów).

Ponieważ pierwszy lot już ponad 60 lat, a „Kamow” śmigłowce firmy nadal cieszyć się szeroką popularność. Rosyjski wojskowy ramiona lotnictwo jest niebezpieczną i skuteczną bronią w stanie wykonać najbardziej skomplikowane misje bojowe.

Ka-15

Po raz pierwszy Kamow śmigłowce zostały opracowane wyłącznie dla marynarki. Przez długi czas koncentryczny obwód spiralnego był znakiem rozpoznawczym biura projektowego. Jest to możliwe do uzyskania na wyjściu z dobrze zarządzanych i vysokomanovrennye śmigłowców, przy czym wszystkie te zalety doskonale przejawia się w stosunkowo niewielkiej wielkości maszyn.

Jednym z pierwszych i najbardziej udanych linii EDO Technologia „” – Kamov Ka-15. dodatki NATO dał tę maszynę obrażanie kodyfikację „kurczak”. Jest to dwu-miejsce śmigłowiec statek był pierwszym modelem do przenośnika i wydany w 354 egzemplarzach.

Zakres, który został opracowany od połowy lat 50-tych ubiegłego wieku. Cechy układu projekt i konstrukcja zostały zatwierdzone Morflot na początku 1952 roku. Kamow (śmigłowce Designer) wiedział, że maszyna zostanie wykorzystana na urządzenia statku, tak i model jest bardzo zwarta i stosunkowo lekki. Wzdłuż długości Ka 15 jest prawie dwa razy mniejsze niż nawet najmniejsze zmiany Mi-1. Ponadto, projektanci udało im się zmieścić w tak małym urządzeniu latać cały niezbędny sprzęt.

Badania wojskowe dwóch modeli (pojedynczy wirnik Mi-1 obieg i koaksjalne Ka-15) w sprawie krążownika „Michaił Kutuzow” wykazały bardzo imponujące rezultaty dla technologii Kamov. Jeżeli Mi-1 została znacznie ograniczona w czasie lotu z pokładu statku z powodu wirnika ogonowego i długiego wysięgnika ogona, Ka-15 przeleciał dość dobrze i usiadł na małej powierzchni ze względu na swoje niewielkie rozmiary, a także w warunkach morskich sześć punktów.

Według wyników badań, sowieccy marynarze byli ostatecznie przekonani, że technika typu statek powietrzny nie może obyć się bez koncentrycznego, a nie miał możliwości śmigłowców Kamov (wszystkie modele).

Połączenia wiertnicze Navy zakończone z maszynami OKB Kamov od 1957 roku. Pomimo dobrych wyników, model lot był nieskuteczny jako urządzenia anty-łodzi podwodnej, a to w napiętym czasie, był to priorytet. Jedna maszyna może podnieść tylko dwa sonaru boja (śledzenie okrętów podwodnych wroga), urządzenia sterowania został załadowany do innego helikoptera, aw trzecim były bomby głębinowe. System jest bardzo niewygodne, więc Morflot w 1963 odmówił Ka-15 na rzecz nowych rozwiązań tego samego biura projektowego.

Specyfikacja modelu

Parametry wydajności samolot Ka-15:

 • Pułap – 3500 m.
 • Zasięg – 278 km.
 • Maksymalna prędkość załogowy – 155 km / h.
 • Rezerwa podczas startu masy – 1460 kg.
 • Załoga – 1 osoba.
 • Cargo – 300 kg lub 2 osób.
 • Średnica wirnika głównego – 9,96 m.
 • Długość ramki – 6,26 m.

Ka-25

Helikoptery Kamov 25 Series – to statek typu anti-maszyna. Model ten stał się kluczem do tworzenia biura krajowego i lotnictwa morskiego jako całości. Ka-25 został opracowany jako narzędzie do walki z atomowych okrętów podwodnych potencjalnego wroga.

Pierwsze modele tego rodzaju został zainstalowany radar z widocznością wszechstronnego do zadań wojskowych bezorientirnoy nad powierzchnią wody. Ze względu na jego inteligentny projekt śmigłowca Kamov 25 serii wszechstronność i służył w naszej flocie od prawie 30 lat.

Pierwszy lot z Ka-25 miało miejsce w dniu 20 maja 1961 roku, a cztery lata później samochód umieścić na przenośniku w Ułan-Ude. Aż do 1969 roku był jedynym modelem śmigłowiec wielozadaniowy, który nie ma odpowiednika w skali krajowego przemysłu lotniczego. Ale po radzieccy projektanci zaprezentowali nowy bojowy śmigłowiec Mi-24 śmigłowców Kamov (patrz zdjęcie. W artykule) zaczął latać w towarzystwie maszyn Mile.

Śmigłowiec Ka-25 był doskonały pomocy wojskowej dla żeglarzy i całkowicie je nadaje. Seria została uzbrojona w naszej Morflot aż do 1991 roku, a modyfikacja do wyznaczenia docelowej (Ka-25TS) – aż do połowy lat 90-tych. Razem mogą liczyć 18 cykl wariacji dla różnych celów i obszarów. Cała operacja maszyn (1965-1973 gg.) Zebrano około 460 jednostek technologii Ka-25.

Opis maszyny

wydajność samolotu Parametry Ka 25 helikoptera:

 • Pułap – 4000 m.
 • Zasięg – 650 km.
 • Załogowy prędkość maksymalna – 220 km / h.
 • Rezerwa podczas startu masy – 7500 kg.
 • Załoga – 2 osoby.
 • Ładunków – 1100 kg.
 • Pasażerowie – 12 osób.
 • Średnica wirnika głównego – 15,74 m.
 • Długość ramki – 9,75 m.
 • Wysokość maszyny – 5,37 m.

Ka-50

Na początku lat 80-tych w ZSRR głównym przypisanie wojskowy śmigłowiec bojowy był model projektant Mil – Mi-24. „Stary człowiek” jest wciąż w służbie naszych sił, ale nawet w tym czasie kierownictwo wojskowy uznał, że ta maszyna nie spełnia wszystkich potrzeb wojska.

Mi-24 stworzony przez „latające pojazdy bojowe piechoty” koncepcji. Oznacza to, że maszyna była w stanie nie tylko przeprowadzenia działań szturmowych, ale także w razie potrzeby przenieść spadochroniarze towarowe. Elastyczność ta, oczywiście, wpływ walkach cechy technologii Mile. Ponadto, coraz częściej spotykane sowiecki wywiad na badania i rozwój pola nowego modelu US Air Force – śmigłowiec AH-64 Apache „”.

Biuro projektowe starannie ważyć otrzymane informacje i odpowiedzi na podobny szok Amerykanów rozwijać Ka-50 „Black Shark”. Kamow Helikoptery serii 50 zostały wydane w czerwcu 1982 roku i stał się arcydziełem rosyjskiego lotnictwa wojskowego, ale nie dać prawdziwy początek w życiu.

cechy śmigłowiec

Model ten stał się pełnoprawnym jednostka uderzeniowa, która radzi sobie z niszczeniem pojazdów opancerzonych, budowli inżynierskich oraz eliminacji sił wroga na polu bitwy. Pojedyncza maszyna już zaznajomieni układ koncentryczny został wyposażony w stojak kapelusz i katapulty na rakiety i zasadą spadochronu. Taki system pozwala pilotowi bezpiecznie opuścić śmigłowiec z prędkością do 400 km / h na wysokości nie większej niż 4000 metrów bez ograniczeń minimalnych.

Innowacyjności i materiały kompozytowe, które stanowiły około jednej trzeciej w stosunku do masy całej konstrukcji maszyny, co znacznie zmniejsza całkowitą wagę w stosunku do poprzedniej generacji śmigłowców. Możliwe jest również, aby zwiększyć żywotność poszczególnych jednostek, a także z urządzeń niezawodności i trwałości.

Rosyjskich śmigłowców Kamov ' «o nazwie» Black Shark „made małą serię utworu. Ostatnie egzemplarze zostały dostarczone do sił zbrojnych w 2009 roku. Wszystko może być oczytany 15 samochodów Ka-50, w tym sprzętu do badań. Ogólnie rzecz biorąc, model ten stał się nieocenionym doświadczeniem w projektowaniu biura Kamov, dzięki czemu pole wypracować innowacyjne technologie i nowe wyposażenie armii.

cechy śmigłowiec

wydajność samolotu Parametry Ka-50:

 • Pułap – 5500 m.
 • Zasięg – 1160 km.
 • Maksymalna prędkość załogowy – 390 km / h.
 • Rezerwa podczas startu masy – 10.800 kg.
 • Załoga – 1 osoba.
 • Ciężarowy – 2000 kg.
 • Średnica głównego wirnika – 14,5 m.
 • Długość ramki – 13,5 m.

CA-52

Doświadczenie zdobyte poprzez rozwój Ka-50 został w pełni wdrożony w nowego typu uderzenia urządzenie wielofunkcyjne Ca-52 „Gator”. Losy najnowszej generacji śmigłowców Kamov można nazwać sukcesem.

Sądząc z danych, które prezentowane rosyjskiego lotnictwa jest 72 Ka-52 jednostek w służbie naszej armii. Ponadto wojsko zawarł długoterminową umowę z Kamov biuro projektowe, które obejmuje technologię retrofitting aż 2020 (około 150 wielozadaniowego śmigłowca szturmowego „Aligator” typu).

cechy wyróżniające

Główną różnicą między nowym Ka-52 z „Black Shark” – jest pojawienie się drugiego pilota i pełną możliwość latać w każdym czasie, w każdych warunkach pogodowych. Warto zauważyć, że poprzednia generacja Ka-50 nie mógł prowadzić działalność w nocy.

Modyfikacja „Aligator” o około 85% nie zostały dostosowane do maszyny, KA-50. Nowicjusz Ka-52 dostał powerplant, ogon i środkową część kadłuba, skrzydeł i podwozia systemu nośnego opierzenie. Przednia część śmigłowca wzrósł nieznacznie, do założenia fotelu drugiego pilota. Jako pilot, system ratunkowy służy wszystkie rakiety i spadochron sam katapulty jak w „Black Shark”. Otrzymał główną oprzyrządowanie uaktualnienia w kokpicie. Teraz są nowoczesne wyświetlacze LCD zamiast tradycyjnych elektromechanicznych wskaźników.

Wraz z pojawieniem się drugiej maszynie pilotażowego stał się bardziej wiarygodne, jako obciążenie załogi dzielonego na dwie części. Ponadto, projektanci uważane za bardziej racjonalne zorganizować piloci nie są w tandemie (z siebie), praktykowany w innych helikopterów bojowych, i ramię w ramię. W związku z tym układzie, załoga znacznie zwiększyć koordynację pracy i nie ma potrzeby instalowania dodatkowego deskę rozdzielczą, a to zmniejszenie wagi całej konstrukcji i zminimalizowania zakłóceń w dwóch egzemplarzach urządzeń.

Pierwszy lot „Alligator” odbyła się pod koniec czerwca 1997 r. Na samochód przenośnika przyszedł dopiero pod koniec 2008 roku ze względu na zdolności produkcyjnej zakładu „Progress”, znajduje się w małej miejscowości Arsenyev. testy na poligonach państwowe zostały zakończone w 2011 roku, a w tym samym czasie, Ka-52 wszedł Samoloty usługodawcom rosyjskich jednostek bojowych.

maszyna cel

„Alligator” przeznaczony jest do operacji bojowych w każdych warunkach pogodowych i jest w stanie wyeliminować sprzętu opancerzonego wroga, wraz z mocą żywego wroga, a także zmierzyć się helikoptery wroga w głębi taktycznej.

Ponadto, Ca-52 pewnie pokazał się w operacjach wywiadowczych. Potrafi wykonać kierowanie sprzętu i dystrybucji docelowej na współpracę z nim techniki (samolotów bojowych i wojsk lądowych). Maszyna jest w stanie zapewnić osłonę ogniową lądowania, patrolują teren i towarzyszenia żadnych kolumn zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Dziś jest to duma rosyjskiego lotnictwa wojskowego i wszechstronne narzędzie, które jest w stanie wykonać ogromną liczbę misji bojowych, co przyzwoitej odległości od punktu do domu.

Kluczowe wskaźniki modelu

wydajność samolotu Parametry Ka-52:

 • Pułap – 5500 m.
 • Zasięg – 1160 km.
 • Maksymalna prędkość załogowy – 300 km / h.
 • Rezerwa podczas startu masy – 10.400 kg.
 • Załoga – 2 osoby.
 • Ciężarowy – 2000 kg.
 • Średnica głównego wirnika – 14,5 m.
 • Długość ramki – 14,2 m.