567 Shares 6065 views

Krwawienie po porodzie: przyczyny i skutku

Poród – chwila ta kobieta czekała z niepokojem całe 9 miesięcy, bo to w końcu być w stanie zobaczyć ich już kochał dziecko. Teraz oczekuje okresie poporodowym, towarzyszy krwawienie. Chociaż jest to normalny proces fizjologiczny, który występuje w organizmie kobiety w ciąży, ale może on być niebezpieczny.


Krwawienie po porodzie zaczyna się w momencie oddzielenia łożyska. Czas jego trwania zależy od indywidualnych cech kobiet i na sposób, w jaki dziecko urodziło.

Po porodzie może być podzielona na 2 etapy:

 • Wczesny okres – to pierwsze 2 godziny po dostarczeniu łożyska. W tym czasie, ściana macicy jest znacznie zmniejszona, tak, że kobieta ma bardzo silne krwawienie. Typowo, w tym momencie ilość wydzieleń wynosi 0,5% wagowych, kobiety ciężarne.

 • Późnego okresu rozpoczyna się po dwóch godzinach od momentu oderwania łożyska i trwa średnio około 30-40 dni.

Krwawienie po porodzie nazywa lochia. W pierwszym dniu wyróżnić najbardziej obfite. W końcu, gdy powierzchnia rany, która powstała po łożysko zaczyna leczyć ilość lochia maleje. A jak już wspomniano, o miesiąc później, idą w ogóle.

Podczas gojenia rany skład lochia zmianie, co powoduje zmianę koloru i osadów. Na początku, mają jasny kolor czerwony, a po czym stopniowo rozjaśnić. W celu określenia czasu spowodował komplikacje poporodową, trzeba bardzo uważnie monitorować ilość i kolor lochia. Dlatego też, jeśli kobieta podejrzewa, że coś było nie tak z wydzieliny, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza i jeśli to możliwe, to jest ten, który widział ją w szpitalu.

Wiele młodych matek błędnie sądzi, że po wszystkim fatalny poród jest skończona – ich zdrowie, nikt w niebezpieczeństwie. Ale to nie jest tak – jak długo macica nie zaakceptuje swoją dawną wielkość, istnieje ryzyko powikłań położniczych z. Jeden z nich dotyczy hipotoniczne krwawienie. Wczesnym okresie poporodowym jest uważana za najbardziej niebezpieczny czas dla powstania takich powikłań. Dlatego przy pierwszych oznakach osłabienia i zawroty głowy kobiety powinny poinformować o tym lekarza.

Istnieje kilka przyczyn, które powodują silne krwawienie po porodzie:

 • Zmniejszone tonu macicy (hipotonia).

 • Pęknięcie macicy i szyjki macicy.

 • Naruszenie procesie krzepnięcia krwi.

 • Naruszenie funkcji macicy, która jest odpowiedzialna za redukcję.

Leczenie krwotoku poporodowego dzieli się na:

 • Mechaniczny – tzw masaż macicy, przez które istnieje bezpośredni wpływ na nią.

 • Drug – stosowania leków obniżających macicy.

 • Leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadkach, gdy inne typy nie pomagają.

W celu dalszego powstały krwawienie z macicy po porodzie, młoda matka powinna spełniać kilka warunków:

 • Opróżnienia pęcherza, gdy tylko pojawiła się chęć do wędrówki do toalety. I w pierwszym dniu po urodzeniu powinno być wykonywane co 3 godziny.

 • Karmienie piersią – najlepszy środek, który promuje uwalnianie oksytocyny, co znacznie ułatwia macicy kurczą się szybko.

 • Również kobiety w połogu być bardzo długi czas leżeć na brzuchu. Jest dobrze, aby zmniejszyć macicy.

Okres po porodzie skrywa wiele niebezpieczeństw. Dlatego każda kobieta powinna wiedzieć o tym, ile trwa krwawienie po porodzie, co powinno mieć charakter wyładowania, i, oczywiście, trzeba podjąć w celu uniknięcia dużej utraty krwi.