805 Shares 2777 views

Fioletowy ogród: sadzenie i pielęgnacja

Bratek kwiat, w sposób naukowy – ogród fioletu, jest klejnotem każdym klombie, gdzie posadzone. Opieka dla tej rośliny jest proste i dostępne dla każdego początkującego przypadku tsvetovodnom. A jaka jest różnorodność barw i odcieni! Kiedyś było tak rozpowszechnione tylko liliowy i fioletowy skalę, stąd nazwa. Nowoczesne fiołki ogrodowe rozkwitu klombu w czerwony, niebieski, fioletowy, żółty, różowy, pomarańczowy, a nawet białą farbą. Jeśli chcesz coś specjalnego, aksamitne czarne płatki dokładnie przyciągnąć uwagę.

Jaki rodzaj roślin – fioletowy?

Nazwa tego kwiatu pochodzi od starej rzymskiej „Viola” i był używany w pismach Pliniusza i Wergiliusza. Fiołek ogrodowy, zdjęcia odmiany, które zostały przedstawione w tym artykule – jest najstarszym upraw ogrodniczych. Jej dwa tysiące lat temu, Rzymianie i Grecy używali w wieńcami do dekoracji pomieszczeń.

Pod koniec XVIII wieku botanik z Rosji P. S. Pallas, który badał florę Ałtaju, przyniósł do Petersburga po raz pierwszy ten kwiat od Ałtaju.

Violet – trawiasta jeden, dwa lub byliny. Liście są ułożone w linii prostej lub zamierza prikornevischnuyu wylot. Kwiaty pojedyncze, górna pak mniejszy niż dolnych, mają przerost róg lub worka o kształcie w bazie. Owoc fiołków – torebki, nasiona zachowują zdolność do zamontowania do dwóch lat.

Rodzaj tej rośliny ma około 500 gatunków, które rozprzestrzeniają się na całym świecie. Są dzikie gatunki i uprawiane.

odmiany fiołków

Wiele amatorskich ogrodnicy są uprawiane na łóżkach odmian fiołki ogrodowe, głównie biennale i jednoroczne. Charakterystyczną cechą tych odmian jest to, że kwitną wczesną wiosną i kwiaty grzęzną w śniegu. Lepiej niż inne tego rodzaju zakorzeniła w Rosji bratek.

Ale jest jeszcze inny widok – fioletowy bylina ogród. Jest w pełni zdolny do dekoracji kwiat łóżko lub łóżko lat. Ale bylina ogród fioletowy rozkosz patrzeć hojne i luksusowe kwitnie tylko na wiosnę, lato, ponieważ tracą efekt dekoracyjny ze względu na powstawanie ustawionych torebki nasienne. Ta procedura jest jak wyrywanie zwiędłe kwiaty w odpowiednim czasie pozwoli przedłużyć okres kwitnienia. Zwykle uprawiane jako bylin i pachnące fioletowe Viola cornuta.

rzadko fioletowy

Warto zauważyć, rzadkie gatunki roślin od wielu lat. Ten biały fiołek ogrodowy. W naturze rośnie w polanach, brzegach lasów lub w murawy stepowe.

Ten piękny mały zakład do 12 cm, rozetę liści podobnych do trójkątnego serca. Kwiaty mają charakterystyczny słodki smak. Biały fioletowy może zwielokrotniać wegetatywnie lub nasiona, które są umieszczone w pudle w jajniku owłosionej.

kwiaty fioletowe od marca do maja, a od maja do lipca, owocowania. Rośnie w spódnicach, na Ukrainie (na Zakarpaciu), aw niektórych miejscach na Krymie.

Problem z tego typu jest to, że biały fiołek ogrodowy (na zdjęciu powyżej) znika. To dlatego, że huśtawka otwarty łąka łąki i stoki, zniszczone bushland, warunki naturalne zmiany. A ponieważ populacji białych fiołków w głównie pojedyncze, a następnie rozliczania go w innych obszarach trudnych.

Przywrócone populacji białych fiołków w specjalnych warunkach – w ogrodach botanicznych – i są pod ochroną.

Warunki uprawy

Ogrodnictwo Violet preferuje słoneczne lub lekko zacienione obszary, które mają żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby. Przy suchej pogodzie, roślina potrzebuje podlewania, w przeciwnym razie kwiaty i kwiaty kurczy może całkowicie zatrzymać.

Pomimo faktu, że Violet – rośliny wilgoć miłości, nie toleruje nadmiaru wilgoci, a może po prostu zostać zabity podczas wiosennej odwilży.

Roślina ta może z łatwością tolerować cieniowania lub nie silne światło z otoczenia, ale tworzenie wielu kwiatów i obfitego kwitnienia jest możliwe tylko w dobrze oświetlonych miejscach. W miejscach, które są ukryte przed słońcem i podatne na wilgoć, fiolet mogą podlegać uszkodzić ślimaki.

Fioletowy kwiat wieloletnich hodowców ogrodowe są coraz częściej zdobywa dusze. Wystarczy podnieść go jako jednoroczne i biennale. W przeważającej części jest to spowodowane faktem, że bardzo wyciągnięty z czasem fioletowe łodygi i kwiaty są mniejsze. Oczywiste dla wszystkich, że jest to łatwiejsze i szybsze posadzić nowe rośliny.

jednoroczne

System korzeniowy jest włókniste roczne fiołki, czyli nie ma główny korzeń, ale istnieje bardzo wiele małych korzonki. przenikają one szeroką sieć wierzchniej warstwie gleby i głębokie, że nie odejdzie. Pędy rozgałęzione w każdej gałęzi zwykle objawionej przez kilka kwiatów. Kwiaty jednoroczne bardzo duże, do 10 cm. Roczne ogród Fiolet to dekoracyjne wykończenie krzew do 20 cm wysokości.

Najbardziej popularne są następujące rodzaje samym wieku:

 1. Chalon Supreme – seria odmian o ryushevidnymi semisantimetrovymi kwiatów wielkiej urody.
 2. Rose Shades – odmiana o jasnoróżowych płatkach i fioletowym centralnym miejscu.
 3. Cherry Pie Mix – fioletowy lub ciemny bordowy kwiaty z białym obrzeżem.
 4. Flame – rodzajem ognistym kolorze czerwonym, graniczy z pomarańczową lamówką.
 5. Koty – ciekawa seria odmian. Znamienny tym, że środek kwiatka widać rysunek, podobna do pyska kota.
 6. Jema – seria zaprojektowana specjalnie dla gorących regionów.

Wieloletnie odmiany fiołków

Fioletowy bylina ogród, odmiany, że zdjęcia pokazują jej piękno, jest popularny wśród amatorów ogrodników. Następujące gatunki są szczególnie powszechne:

 1. Viola odorata – Pachnące fioletowy. Dość skromny, bardzo pachnące roślina, około 15 cm wysokości. Ma pełzające pędy, które łatwo korzeń, liście są w kształcie serca w wiązkach. Kwiaty są około trzech centymetrów wielkości mogą być proste lub Terry i generalnie mają fioletowe lub niebieskie kolory. Zapach jest wzbogacony w godzinach wieczornych.
 2. Viola cornuta – Viola cornuta. Jest to roślina wieloletnia, około 8 do 20 cm. Kwiaty tego gatunku odznaczają obecności charakterystycznego wpływem na tylnej stronie. kwiaty tej wielkości instalacji w zakresie od jednego do czterech cm, kolor jest przeważnie biało-niebieski-żółty zasięgu.

Korzystanie z ogrodem fiołków w projektowaniu domu

Fioletowy ogród, sadzenie i pielęgnacja, która nie stwarza trudności, jest niezbędna do wykorzystania w projektowaniu ogrodów alpejskich. Na wzgórzu lub płaskich skalnych utworzonych z kamienia, ona jest bardzo ładny i elegancki z powodu niewielkich rozmiarów, co dodatkowo podkreśla skałę.

W ogrodzie fiołków są również wykorzystywane do dekoracji rabatok, klombów i granic. Dobry dotyk tych roślin wśród drzew i krzewów, w pobliżu zbiorników wodnych. I nadają się do uprawy w różnych doniczkach ogrodowych, pojemników i skrzynek balkonowych. Bardzo ciekawy wygląd wszelkiego rodzaju plecionki z tych romantycznych kwiatów.

Doskonałe fiołki zachowywać się w ograniczonej liczbie – gleby w doniczkach lub doniczkach. Roślina ta – najlepszy do zastosowania w wielopoziomowych i wspiera tworzenie małych i dużych grup doniczkowych.

Pachnące fioletowe doskonale sadzone w pobliżu miejsc wypoczynku lub przed oknami w przedniej ogrodzie.

fiołek ogrodowy w krajobrazie miejskim

Krajobraz miasta jest aktywnie wykorzystywana fioletowy całorocznym ogrodem. Zdjęcie łóżka tej rośliny są bardzo malownicze.

Fiołki słusznie należy do rozkwitu zielnych bylin, ale ich zastosowanie w projektowaniu zespołów miejskich są bardzo ograniczone. Zasadniczo ograniczenia narzucone ich niewielkie rozmiary i stosunkowo krótki okres kwitnienia. Stwarza to trudności w doborze partnerów i umieszczenia fiołków w kompozycjach.

Za piękno i bogactwo fiołków zawsze trzymane w grupach lub plastrów. WaŜniejszymi tablice są sadzone, tym bardziej objawia dekoracyjny, pachnący, kwitnienia piękno.

Jest to jeden z najbardziej niezwykłych roślin na krawędzi kwitnących krzewów, krzaków róży lub tworzenie krajobraz dywanów, co daje malowniczy i koronka piękno całego zespołu.

Również dobre fioletowy na krawędziach Kwietniki mixborders lub gdzie kwiaty są sadzone w pierwszej linii, tak aby mogły być widoczne. Dobrze, jeżeli okres ich kwitnienia pokrywa się z okresem rozkwitu roślin, które są obsadzone w tylnej części klombu.

Sadzenie i hodowli fiołków

Niezależnie od odmiany i gatunku, wieloletnia fiołki ogrodowe, opieki i hodowli, które nie daje żadnych problemów, dobrze rozproszone i samosiewu. Ręcznie, ponieważ są one propagowane przez sadzonki, sianie lub warstwy (poprzez podzielenie krzewów):

 1. Sadzonki są cięte od maja do czerwca. Pędy fiołki są podzielone na co pięć centymetrów. Każdy taki kawałek do ucieczki z trzech węzłów. Każdy z kwiatów i liści (trzeba zostawić trzy) puścić, a sadzonki przechylony w głąb pojemnika z żyznej wilgotnej gleby do 1 cm. Miesiąc później stało ukorzenienia i roślina może być przeszczepione do stałego miejsca przy odległości między krzakami 10-30 cm.
 2. Sadzonek wybrać stronie długiej łodydze i wygięte do podłoża, sworzeń wzmacniający i traktowane miejsce z gleby. Miesiąc później dotknij korzenia i mogą być rozdzielone.
 3. Innym sposobem rozmnażania – poprzez podzielenie bush – rogaty altówce ze względu na szczególny, rozgałęzienia się we wszystkich kierunkach, kłącza, z których wyrastają młode krzewy. Razem krzew kopać i podzielić na części.

Siewu nasion fiołków

Doskonała propagowane przez nasiona fioletowy ogrodzie byliny. Sadzenie i pielęgnacja rozpocząć się jesienią. Świeże nasiona wysiewa się we wrześniu w glebie, a obok pojawiają się pędy wiosenne.

Sianie bratek sadzenia zależy od celów:

 1. Na jednoroczne sadzonka wysiewa się wczesną wiosną, kiedy temperatura wzrasta do 10 ° C Po wysiewie nasiona lekko ziemią i pokryte folią pritrushivayutsya. Około tygodnia później wyrastają kiełki. Kiedy sadzonki będą co najmniej cztery liści, są one sadzone w stałym miejscu.
 2. Dla dwuletniego lądowania nasiona wysiewa się w czerwcu rozwodowy plantacji. Natychmiast na klombie nie siać, więc nie wiadomo, ile będzie kiełkuje. Jeśli nie wstąpi wszystkim, nie będzie „łysina”. Kilka tygodni później wylęgają kiełki, po pojawieniu się dwóch prawdziwych liści nurkowania sadzonek. Pod koniec lata, młode rośliny sadzone są w stałym miejscu, z odległości 10-15 cm. Będą rozkwitać dopiero w przyszłym roku, ale kwiaty będą większe i tam będzie więcej.

Pielęgnacja fioletowy

W ogóle, altówkę – mało wymagające rośliny. Ale istnieje szereg warunków, które muszą być brane pod uwagę przy jej uprawie.

Fioletowy pilnie potrzebna słoneczne miejsca. Ale może rosnąć w półcieniu, ale jego pędy zaczynają aktywnie rozciągnąć i tracą kształt krzewu.

Bądź pewien, że jest często niezbędne do podlewania roślin: kocha wilgoci. Ale jeśli łóżko jest umieszczone w depresji, to trzeba się upewnić, że nie ma wody stojącej.

Co kilka tygodni, aby nakarmić fiołki można użyć dowolnego nawóz dla roślin kwitnących, ale unikać świeżych organicznych: mają złą reakcję na altówkę.

Kwiaty, które więdną, konieczne jest systematyczne odcięte, więc roślina będzie wyglądać już caress kwitnienie.

W bardzo gorącej pogody, łodygi rosną szybko altówkę i krzewów traci swój efekt dekoracyjny. W celu powrotu do zakładu do kompaktowej formie, należy wyciąć. Nie trzeba wyciąć pędy z kwiatami. Łodygi powinny pozostać długość około 8 cm. Już po kilku tygodniach Viola ożywi i będzie ponownie kwitną.

Oni nie lubią surowe i zimne fiolety ogród zimowy. Sadzenia powinny być łatwo pokryte gałęzi świerkowych gałęzi jodłowych lub liści drzew.

Szkodników i chorób

Jak każda roślina ogrodowa, fiolet podlega uszkodzeniom przez choroby i szkodniki. Główne z nich to:

 1. Łodygi, liście i pąki uderzające mączniaka, pająk wydaje się płytki nazębnej i czarne kropki. Traktowane przez rozpylenie środkami przeciwgrzybiczymi.
 2. Pozostawia uderzające miejsce, roślina wysycha, infekcja może się utrzymywać nawet w nasionach. Konieczne jest, aby zniszczyć i wykopać chemię łóżko, procesu.
 3. Podstawą łodygi staje się cieńsza i ciemniejsze. To zgniliznę kapustnych. Powód – zagęszczony rośliny, w podziale Tryb światła i wilgoci. Łóżka trzeba poluzować, rozcieńczona i zabezpieczone przed grzybem.
 4. Kwiaty są ponoszone przez botrytis – Fluffy płytki przed gniciem. Powód – trochę światła, dużo wilgoci i azotu. Leczenie polega na przerzedzenie, wentylacji, nawóz. Należy również obróbkę chemiczną.
 5. Zakład w maju i czerwcu dotkniętych utworów koniczyny Cutworm i perłowy fiolet. Konieczne jest, aby rozpylać napar z tytoniu i hlorofosom kiedy młody gąsienice.