557 Shares 7904 views

Mścisław Rostropowicz Leopoldovich: biografia, rodzina, kreatywność

Dziś nazwa Mścisław Rostropowicz – nazwa jednego z największych muzyków akademickich XX wieku. On nie tylko miał unikalny talent do wykonywania, ale był człowiekiem zasad, w przeciwieństwie do polityki totalitarnego systemu ZSRR. Podczas że Rostropowicz został wydalony z kraju. Na zachodzie, zrobił karierę światowej klasy, po czym wrócił do ojczyzny, gdzie komunizm upadł.


dzieciństwo

Future dyrygent i wiolonczelista Mścisław Rostropowicz urodził się 27 marca 1927 roku w Baku. Jego rodzice i dziadkowie byli muzykami, więc przyszłość dziecka zdefiniowane jeszcze zanim się urodził. W latach 1932-1937 gg. Rostropowicz studiował w Szkole Gnessin w Moskwie. To był jeden z najlepszych muzycznych instytucji edukacyjnych w kraju.

Wraz z nadejściem wojny w stolicy, rozpoczął masową ewakuację cywilów. Mam do niego, a 14-letni Rostropowicz. Dyrygent Biografia została połączona z miastem Chkalov (Orenburg). Ewakuacja zmarł ojciec Mścisława, a nastolatek stał się de facto głowa rodziny. W wieku piętnastu lat zaczął uczyć w miejscowej szkole muzycznej, a tym samym doprowadza rodzinę.

Potem były pierwsze niezależne prace, które są napisane Rostropowicz. Biografia młody kompozytor został oznaczony przez utworzenie wiersza na wiolonczelę, fortepian i koncertu preludia fortepianowe. W czasie wojny, muzyk stał się artystą touring. Występował z orkiestrą Teatru Małego, wykonując utwory Czajkowskiego. Rostropowicz dał także koncerty w jednostkach wojskowych, szpitalach, ośrodkach powiatowych i gospodarstw.

formacja

W 16 lat, utalentowany piosenkarz przybył do stolicy z Konserwatorium Moskiewskiego, gdzie zaczął uczyć się sztuki grania na wiolonczeli i komponowania umiejętności. Jego nauczyciel odwrócił Semen Kozolup. Od razu dostrzegł potencjał, który ukrywa się Rostropowicz. Biografia muzyk mogło pójść inaczej, gdyby nie pojawił się w uważnych i wymagających rąk Kozolupov.

Oranżeria Rostropowicz spotkał się z Szostakowicza i pokazał mu ocenę własnego koncertu fortepianowego i wykonano je dla jasności. Dmitry docenili wysiłki młodego studenta i zaprosił go do zaangażowania się indywidualnie w celu poprawy umiejętności kompozytorskie.

Później jednak Rostropowicz i nie komponować własną muzykę. Powód był prosty. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem VIII Symfonii Szostakowicza, który wytwarzany jest na nim ogromne wrażenie, wiolonczelista postanowił wyciągnąć wtyczkę na jej przyszłego kompozytora, zdając sobie sprawę, że nigdy nie osiągnie poziomu głównego. Być może był to młodzieńczy przesada, ale jego decyzja Rostropowicz otrzymał. Czas udowodnił, że dokonał właściwego wyboru, ponieważ cały świat pamiętają go jako wyjątkowego i niepowtarzalnego artysty.

profesor

W 1945 roku zdał kolejną konkurencję Wszystkie zawodowych dla młodych muzyków. I nagroda otrzymała Mścisław Rostropowicz. Biografia wiolonczelista oznaczał pierwszą nagrodę, chociaż w swoim życiu był jeszcze bardzo wiele z nich. Ten sukces pozwolił studenci drugiego roku przejść bezpośrednio do piątej. W 1950 roku młody piosenkarz wygrał konkurs o nazwie Hanuš Wigan, która odbyła się w Pradze.

W tym czasie miał już ukończył Konserwatorium i absolwentów szkoły. Rostropowicz szybko stał się uderzające i podziwu nauczyciel. 26 lat pracował w Konserwatorium Moskiewskim i 7 lat – w Leningradzie. Przez trzy dekady, Mścisław Rostropowicz nauczyłem się wielu specjalistów światowej klasy. Wśród nich były Natalya Shahovskaya Natalia Gutman, Iosif Feygelson Sergei Roldugin, David Geringasa Maris Villeruša Ivan Monighettim i tak dalej .. Wiele z tych studentów, później stał się profesorów w najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na całym świecie.

kreatywność Rostropowicz

Co jest pamiętany jako wykonawca Mścisław Rostropowicz? Muzyk grał z ogromnym repertuarze dzieł. Jego prace można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze, to był wiolonczelistą Rostropowicz (ensemblist i solista), a po drugie – dyrygent symfoniczny i operowy. Jego talent został uznany powszechnie – prace około 60 najlepszych kompozytorów świata napisane specjalnie dla Mstislava Leopoldovicha. Po raz pierwszy wykonano ponad sto utworów na wiolonczelę i dał kolejne 70 premier orkiestrę. Jako dyrygent Rostropowicz zadebiutował w 1957 roku, gdy pod jego kierownictwem w Teatrze Bolszoj został wyprzedany „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego. To było ogromnym sukcesem.

W radzieckim okresie swojej kariery, wiolonczelistą Rostropowicz koncertował w całym Związku Radzieckim. Występował również jako kameralista w zespole z Davidom Oystrahom i Svyatoslavom Rihterom. Żona, artysta stał się śpiewaczka operowa Galina Wiszniewska. Rostropowicz często rozmawiał z nią na tej samej scenie, towarzysząc żonie. W 1951 roku dyrygent otrzymał nagrodę Stalina w 1965 roku – Lenin, aw 1966 roku został Artysta Ludowej ZSRR.

ochrona Sołżenicyn

Mścisław Rostropowicz, którego życie osobiste jest związane z wieloma przyjaciółmi, nie bał się bronić je przed totalitarnym państwie, nawet jeśli będzie musiał zaryzykować swoją pozycję. W 1969 roku kompozytor schronienie w swojej daczy wygnanego pisarz Aleksander Sołżenicyn. W tym czasie przebywał w przeszłości odwilży Chruszczowa i Breżniewa rząd zaczął zatruwać autor „Jeden dzień w Ivana Denisovicha” i innych popularnych dzieł obozie.

Muzyk, nie tylko objęła w Sołżenicyna, ale także napisał w obronie swego listu otwartego, który jest wysyłany do głównej sowieckiej gazety „Prawda”. Po tym, wiolonczelistą Rostropowicz miała do czynienia z wieloma wyzwaniami. Władze nie pozwalają mu wykonywać z najważniejszymi orkiestrami i nie pozwolono na wycieczkę za granicę. Prasa zaczęła ignorować wiolonczelista. W rzeczywistości, stał się wyrzutkiem dla państwa radzieckiego i nieprzejednanego wroga.

Życie w USA

W 1974 roku, Mścisław Rostropowicz i jego żona Galina Wiszniewska, wydalono z ZSRR. W 1978 roku, zostali pozbawieni obywatelstwa sowieckiego. Cała historia wielkiego muzyka opale zaczął z otwartym liście do „prawdy”. Nawet po upadku komunizmu i powrocie do demokratycznej Rostropowicz Rosji w wywiadzie, powiedział, że jest przekonany, że gest w obronie Sołżenicyna najlepszą rzeczą do zrobienia w moim życiu, tak dokładnie jak on pogodzić się z żyły z własnym sumieniem.

Po opuszczeniu ZSRR, muzyk i jego rodzina mieszkali głównie w Stanach Zjednoczonych. Był ojcem dwóch córek. Olga i Elena Rostropowicz urodził się w latach 50. i dzieci opuściły ojczyznę. W 1977-1994 gg. dyrygent prowadził Washington National Symphony Orchestra. Co cztery lata zespół grał na inauguracji prezydenta USA. Rostropowicz również wykonywane regularnie na koncercie galowym poświęconej Dzień Niepodległości 4 lipca. Poza tym, on koncertował na całym świecie. Na zaproszenie występował z największymi orkiestrami we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Japonii i tak dalej. D.

światowa gwiazda

60. rocznica Rostropowicz spotkał się w Waszyngtonie. W 1987 roku, z okazji tego dnia w stolicy USA odbyło się pierwszy Światowy Kongres wiolonczelistów. Następnie Ronald Reagan dał najwyższą nagrodę państwową dyrygenta – Medalem Wolności. Rostropowicz odwiedził nawet Queen Elizabeth II.

Muzyk był z natury człowiekiem ekstrawertykiem i hedonistyczny. W latach zawrotną sławy za granicą zdobył ogromną ilość wysoko postawionych przyjaciół i znajomych. Na jego urodziny zbierając cały świat muzycznej elity. Rostropowicz byli przyjaciółmi Picassa, Chagalla, Dali, Galich i Brodskiego. W 1994 roku, kiedy konduktor ogłosił zakończenie współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Waszyngtonie zajmował wielki koncert galowy. Listy z podziękowaniami wysyłane Rostropowicz wszystkich amerykańskich prezydentów, z którą poznał w swoim „biurze”: Carter, Reagan, Bush i Clinton.

Muzyk i Citizen

Na Zachodzie Rostropowicz zasłynął nie tylko jako wytrawny muzyk, ale także jako bojownika o prawa człowieka. On często koncertował w szczególnie trudnych rejonach świata. Na przykład, w 1989 roku, maestro zagrał Bacha wiolonczeli apartamentów w muru berlińskiego. W 1974 roku zdobył nagrodę przyznawaną mu przez Ligę Praw Człowieka.

Tymczasem sytuacja na świecie zmieniła się. W ZSRR doszedł do władzy nowy przewodnik na drodze reform. W 1990 roku Michaił Gorbaczow anulował decyzję o których Rostropowicz i Vishnevskaya pozbawiony obywatelstwa nagród i wyróżnień. Jednak muzyk chciał zatrzymać się „obywatelem świata”. Nie wziął z powrotem jego obywatelstwa radzieckiego, a później Rosji. W 1991 roku, kiedy to ostatnie tchnienie sowieckich reakcjonistów systemowych etapowej pucz zamachu, specjalnie z Paryża Rostropowicz przyleciał do Moskwy i przyłączył się do tłumu, broniąc w Białym Domu.

Ciąg dalszy kariery

W latach dziewięćdziesiątych i zero, piosenkarka nadal zwiedzać. Rostropowicz wiolonczela brzmiała w dużych miastach na całym świecie. Jako dyrygent występował z „Dama Pikowa” w San Francisco, z „Carskiej narzeczonej” – w Monte Carlo, z „Lady Makbet” – w Monachium. Muzyk po raz kolejny zaczął dawać koncerty w Rosji. W 1996 roku wystąpił w Teatrze Bolszoj z „Khovanshchina”.

Rostropowicz często rejestrowane na koncertach radiowych. W 2003 roku otrzymał swoją ostatnią nagrodę „Grammy”. Tym razem była honorowa. – Przez „życie w ewidencji” i „niezwykłej kariery” Razem Mścisław został laureatem nagrody „Grammy” pięć razy. W trakcie swojej kariery, krytycy zauważyć wirtuozerię, emocji, inspiracji i pięknem mistrza gry.

Fundusz oraz Festiwal Rostropowicz

Jako nauczyciel dyrygenta w 2004 roku otworzył szkołę w Walencji, gdzie nauczał wyższe umiejętności muzyczne. Umiejętności organizacyjne wiolonczelista widoczne w jego niestrudzonej działalności i tworzenie nowych festiwali. Takie zdarzenia pozwalają otwierać nowe nazwiska młodych utalentowanych artystów na świecie. Dzisiaj pamięć o wielkim muzykiem Rostropowicz Festiwal odbywa się co roku.

Dyrygent został prezesem własnego funduszu. Jej fundusze poszedł pomóc uzdolnionych studentów. Dzięki niemu, w Rosji pojawiły się nowe stypendia i granty dla muzyków dzieci. Dziś późnym ojciec Muzyka Fundusz jest kierowany przez Olga Mstislavovna Rostropowicz.

Pomoc medycyna

Jako filantrop, Rostropowicz zasłynął również ze swoich projektów pomocy dla placówek medycznych Rosji. Ta aktywność zaangażowany i zaangażowani w „charytatywne Rostropowicz-Vishnevskaya Fundacji.” Dziś jest kierowany przez córkę artysty Elena Rostropowicz.

W 2000 roku organizacja rozpoczęła realizację programu do zaszczepienia dzieci przed zapaleniem wątroby typu B. W tym czasie była to pierwsza taka inicjatywa od czasu upadku Związku Radzieckiego.

śmierć

W 2006 roku pojawiła się w mediach informacje o pogorszenie stanu zdrowia Mstislava Leopoldovicha. Muzyk przeszedł operację, która odbyła się w Genewie, w Szwajcarii. W grudniu dyrygent był hospitalizowany po powrocie do Moskwy z Woroneża.

W szpitalu spędził trzy miesiące. Wkrótce po opuszczeniu w marcu, maestro powiedział 80-lecia. Jego zasłużenie pogratulował najsłynniejsze sklepie muzycznym kolegów, polityków, osób publicznych i starych znajomych. Nie trzeba uroczystość odbyła się w Moskwie Kremla. Wkrótce stan pogorszył Rostropowicz ponownie. 27 kwietnia 2007, zmarł. Po śmierci legend Moskwie Rostropowicz Music Festival odbywa się co roku.

uznanie

Rostropowicz był członkiem Francuskiej Akademii Sztuki, Akademia Nauk i Sztuk, Royal Academy of Music w Anglii, itd. W muzyk ponad 50 uniwersytetów został profesorem, aw kilkudziesięciu miastach na całym świecie – .. honorowym obywatelem. Francja przyznała mu Legię Honorową, a Japan Association of Art obchodzony twórczego dyrygenta nagrody Imperial. Brytyjskie władze dokonały honorowego rycerza Rostropowicz.

W USA, muzyk otrzymał Presidential Medal w Szwecji – zlecenie „Polar Star”. Wszystko w kasie odznaczeniami państwowymi były z 29 krajów. W przeddzień 80. rocznicy Rostropowicz otrzymał rosyjską nagrodę „za zasługi dla stopnia Ojczyzna» I.