361 Shares 9768 views

Paul Luspekaev: biografia i dzieło radzieckiego aktora

Los jest często niesprawiedliwe wielkich aktorów. Ktoś gra w najbardziej dochodowych i najbardziej udanych zdjęć, ale nie może wygrać nagrodę, która każdego roku udaje się do innego wykonawcy. I zdarza się tak, że aktor na zawsze pozostaje w pamięci widza, grając niezapomniane role. To był aktor Paul Luspekaev, lepiej znany widzom jako celnika Vereshchagin.


Dzieciństwa i dojrzewania. wojna

Urodził się w 1927 roku. Dzieciństwo przyszłego aktora odbył się w miejscowości Big Sala (teraz regionu Rostov). Matka należała do Don Kozaków, ojciec był ormiański. Przed wojną aktor wszedł do szkoły Ługańsku, a następnie ewakuowano go do Frunze.

Paul Luspekaev, którego biografia jest pod wieloma względami tragiczne, w wieku 15 lat, był na froncie. Poszedł na wojnę jako wolontariusz i był oddział partyzancki, który brał udział w operacjach bojowych. Podczas jednej z nich Luspekaev został ciężko ranny w ramię. Szpital rozpoczął przygotowania do amputacji, ale przyszedł aktor nie może zrobić. Jego ręka została zapisana, ale do walki żołnierz nie może ze względów zdrowotnych – został skierowany do służby w siedzibie ruchu partyzanckiego.

Teatr szkolny. rodzina

Po wojnie przeniósł się do Ługańska Luspekaev i uczestniczących w szkole teatralnej. Podczas swoich umiejętności aktorskich wielokrotnie chwalił nauczycieli. Tu znalazł swoją miłość – Student Inna Kirillov. Po ślubie młoda rodzina przeniosła się najpierw w Tbilisi, a następnie w Kijowie, aw 1959 – do Leningradu. W tym czasie mają córkę Larissa.

Początek twórczy sposób. teatr

Na scenie Pavel Luspekaev którego filmy były jeszcze przed nami, został wydany w 1944 roku w trupy z Ługańsk Teatru Regionalnego. Obserwowani przez ról w Tbilisi Rosyjski Teatr Dramatyczny. Nawet wtedy, repertuar aktora są zróżnicowane. W 1959 roku, Kirill Ławrow przypomina Luspekaeva przejście do Leningradu. Jest aktorem wchodzi Drama Teatr Bolszoj. Przez kilka lat był twórczy powstanie i świecić na scenie. Ale po sześciu latach z powodu zwiększonej choroby oraz różnic twórczych musiał opuścić BDT. Tymczasem jego talent odnotowano Lourens Olive, który odwiedził stolicę północnego. Nazwał Luspekaeva genialny aktor i zauważył jednocześnie, że ma całkowicie wymówienia nazwisko.

Pierwsze role filmowe

Debiut aktora miała miejsce w 1954 roku, w mało znanym obrazie „zeszli z gór.” Drugi film w strzelaninie, która Luspekaev uczestniczył, był wielkim sukcesem. To był film naukowo-adventure "The Secret of Two Oceans". Niestety, pomimo popularności malarstwa, Luspekaeva rola została zauważona. W 1956 roku zagrał w „Blue Arrow”, który również odniósł sukces z publicznością. Ale rola aktora wróciła na drugi plan, a on znowu w lewo niezauważone.

choroba

Powrót w Tbilisi Teatr dyrektor zauważył, że coś jest nie tak z nogami młodego aktora. Mówi przeszłość wojskową i głodni życia studenckiego. W jednej z operacji wojskowych Luspekaeva już dawno leżeć w śniegu, a on dostał odmrożenia stóp. W rezultacie, w wieku 26 lat zdiagnozowano u niego miażdżycy naczyń kończyn dolnych. Choroba postępuje. W 1962 roku, niemal kosztować aktora kręcenia „sieć Nylon”. Musiałem udać się do szpitala. Lekarze zdecydowali się amputacji kilku paliczków.

W 1966 roku, aktor zaczął kręcić film „Republika SHKID”. To był wielki sukces, ponieważ obraz miał być udany. Ale znowu objawia się rozpoznaną chorobą. Luspekaeva lekarzy poinformował, że pilnie potrzebne nogę amputowano do kolan. Ale żeby iść na takiej operacji nie mógł aktor. W ten sposób położyć kres jego karierze. Oferuje on kompromis – amputacji palców. Operacja została przeprowadzona pomyślnie, ale Luspekaeva zaczęły dręczyć strasznego bólu fantomowego z taką siłą, że miał wszystko, by zwiększyć dawkę środka znieczulającego. Kiedy Bill poszedł do kilkudziesięciu fiolki dziennie, aktor sobie sprawę, że jest teraz całkowicie zależna od narkotyków. Postanawia porzucić przeciwbólowy. Więcej niż tydzień był w stanie półprzytomny aż do swojej niepewnej sytuacji nie powiedział Minister Kultury Furtsevoy. Ona podziwiał odwagę aktor, uporządkowaną na znalezienie leków i protez za granicą dla niego.

Firmy Crown aktorska kariera – „Białe słońce pustyni”

Luspekaev grał podczas swego krótkiego życia 20 filmów. Ale spektakularny sukces przyszedł do niego w czasie, gdy miał trudności z chodzeniem. Mimo poważnej choroby, aktor postanowił uczestniczyć w strzelaniu, chociaż początkowo odmówił. Myślenie Luspekaev umieścić jeden warunek – on będzie nagrywany bez doublers. W miarę upływu czasu, musiał przejść test i został natychmiast przyjęty przez roli. Ponadto zdecydowano się zachować nazwę bohatera obrazu Paula – inaczej nie można nazwać tak precyzyjnie trafić Luspekaev obraz Vereshchagin. Chociaż scenariusz celnika imieniem Alexander.

To wystąpił aktor w 1968 roku, po amputacji nogi i trudności w chodzeniu. Reżyseria widząc jego cierpienia, zaproponował wariant, w którym zmiana stsenraiya Vereshchagin pójdzie, opierając się na kulach, ale aktor natychmiast odrzucił ten pomysł. Luspekaev wykonany rysunek specjalnych przystanków metalowych, które są ukryte w butach, które pozwoliłyby mu przejść bez laski lub kul. Z pomocą takich butach można go usunąć, ale nie na długo. Ale skoro strzelanina miała miejsce nad brzegiem Morza Kaspijskiego, samochód utknął w piasku, a także sposób, w jaki aktor miał do pokonania pieszo. Jego żona pomaga mu iść, a następnie Paul Luspekaev odpoczynku na plaży, stopy w dół do morza.

Początkowo Vereshchagin rola w filmie była niewielka. Ale dyrektor, obserwując pracę aktora, to znacznie rozszerzona, dzięki czemu celnika w jednym z głównych bohaterów filmu.

Luspekaev dumny z tej roli. Aktor nie lubi oglądać siebie na ekranie. Według wspomnień swojego przyjaciela Mihaila Kozakova, z którymi udał się do premiery „Białe słońce pustyni” w teatrze jako zwykły widz, Luspekaev zmartwiony i zdenerwowany, że nie podoba mi się film.

Śmierć

Kwiecień odegrała w życiu aktora dużą rolę. W tym miesiącu się urodził, to dowiedziałem się, że taka chwała Wszystkie zawodowych. W kwietniu 1970 roku, zmarł. Stało się to w dniu 17. Aktor był sam w pokoju hotelowym w Moskwie, zmarł z powodu pęknięcia aorty. Paul Luspekaeva miał zaledwie 42 lat.

Jego ostatnie dzieło nie było „Białe słońce pustyni”, jak wielu widzów czuć się jak w filmie „Wszyscy ludzie króla”. udało mu się zagrać tylko jedną trzecią na zdjęciu, a po jego śmierci w filmie Luspekaeva zastąpiony Georgij Zhzhenov.

Paul Luspekaev: aktor i pomniki nagrobne poświęcone mu

Niestety, Wielki Teatr Dramatyczny odmówił sobie trud zorganizowania pogrzeb wspaniały aktor. Administracja odniósł się do faktu, że mają to już nie działa. Wtedy wszystkie wydatki przyjął „Lenfilm”. Paul Luspekaeva pochowany na Cmentarzu Północnym w Leningradzie. Przez jakiś czas, a jego grób jest w gruzach, gdy na dany produkt nie pochodzi od zwyczajów Leningrad, na którym obraz Vereshchagin stały się uosobieniem głównego celnika kraju. Każdego roku w profesjonalnym dnia przychodzą tutaj – stało się tradycją.

Luspekaeva talent został bardzo mile widziane, jak to często dzieje się po śmierci. W 1997 roku za rolę w filmie „Białe słońce pustyni”, został wyróżniony Nagrodą Państwową Rosji. Aktor poświęcił wiele zabytków. Jednym z nich jest w Ługańsku, a drugi – na ścianach Kurgan Ceł i innej rzeźby znalezione na pograniczu regionów Rostów i Donieck.

Na cześć bohatera filmu „Białe słońce pustyni” statek celny został nazwany, jest teraz przenoszenia usługi na Sachalinie.

wniosek

Paul Luspekaev, Wysoki Sądzie Paul Artemyevitch Vereshchagin, szef królewskich zwyczajów, – pod tą nazwą aktor w pamięci widza. Niech inni jego rola nie jest tak jasna i widoczna, będziemy pamiętać go tylko jako najbardziej niezłomnymi zwyczajów kina narodowego. Nie sądzę, że aktor został zakładnikiem słynną rolę – poszedł na skraju Wszystkie zawodowych chwały. Gdyby nie była przedwczesna śmierć, kto wie, jak wiele pamiętnych zdjęć zdążył jeszcze przynieść na ekranie.