82 Shares 8152 views

Peer to peer – co to jest?

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy używany, aby móc dzielić się ciekawych informacji i dokumentów z przyjaciółmi i innymi ludźmi. Szczególnie ważne w tym względzie, w Internecie, ponieważ jest to globalna sieć i daje nam wiele możliwości dla tego rodzaju wymiany.

Różne rodzaje informacji i przekazywać różne sposoby. Na przykład, dzisiaj bardzo popularne sieci peering (P2P), który jest unikalny w zdolności do przeniesienia niemal dowolną ilość danych. Ale, oczywiście, nie jest to jedyny obszar, w którym technologia ta jest bardzo popytu. Na przykład, jest ona oparta na to stworzył wiele klastrów dla rozproszonego wykorzystując moc komputerów zdalnych.

„Etyczne” side emisji

W ogóle, aktywnym „demonizować” peering sieci w ostatnich latach. Że jest „niebezpieczny” z punktu widzenia coraz wirusy i nielicencjonowanych treści, powiedzmy w praktycznie wszystkie media.

To tylko dziennikarze jakoś wstydliwie milczy, co jest nie mniej niż 70% ruchu z rachunku protokołu P2P dla absolutnie praworządnych użytkowników, a nawet całych firm, które po prostu zwalnianie ich serwery, komputery z udziałem członków wymiany danych. Prosty przykład: długi czas „Zamieć”, że Blizzard będzie używać tych sieci dla klienta aktualizuje sam „Warcraft” i ich inne gry. Nie trzeba dodawać, powiedzmy, liczba informacji na graczy z całego świata, nie jest generowany!

Ale w tym artykule będą recenzowane go z punktu widzenia przyjmowania i przekazywania plików jako zwykłych użytkowników, ten aspekt problemu najbliższego.

Najczęstszym programu

Z pewnością każdy użytkownik co najmniej słyszał o niektórych mediów, który pośredniczy w wymianie plików. Każdy wie, uTorrent Shareaza oraz eMule, Kazaa i inne, które są stale wspomniano w związku z przeniesieniem niektórych informacji w Internecie. Jednak staramy się powiedzieć im bardziej uporządkowane. Więc, co to peer? Jaki jest rozszyfrowanie naukowego tej koncepcji?

definicja

Można powiedzieć, że od razu po ustanowieniu komputerach osób mylić, jak połączyć je w jeden system. Został on wkrótce wynalazł technologię sieci lokalnych, aktywnie używany do dnia dzisiejszego. Ale ta metoda łączenia komputerów w jednym „organizmem” ma swoje wady. Na przykład, w większości przypadków, niektóre maszyny mają podwyższone uprawnienia, dopuszczalne jest nie zawsze.

To jest zajęcie się taką „dyskryminację” i został wymyślony przez peer każdy komputer, na którym nie tylko można odbierać, ale także do przekazywania informacji, pracując jako serwer i klient. Bardziej powszechne skrót P2P (peer-to-peer), że język angielski może być tłumaczone jako "peer-to-peer". Sieci takie nazywane są zdecentralizowane.

Podstawowe zasady działania

Każdy uczestnik – święto. Są zjednoczeni w systemie globalnym, w ramach którego przekazywania jakichkolwiek informacji. Od standardowego modelu, który ma serwera i klienta, peer to peer sieci wymiany plików charakteryzują się wysoką przeżywalność: niezależnie od liczby funkcjonujących rówieśników, zachowują pełną funkcjonalność. Ponadto, nie ma wyraźnego uzależnienia od pojemności serwera.

Dajmy się „wizualną” przykład przeniesienie małego pliku w sieci. Dane przesyłane są w małe kawałki zwane pakiety. Każdy plik jest podzielony na wiele takich opakowań, które są pobierane na komputerze użytkownika. Kolejność ich otrzymania specjalnego nie ma znaczenia.

W przeciwieństwie do standardowej sieci

W przypadku konwencjonalnej sieci ma serwera, a plik, który można pobrać z tego miejsca. akwizycji danych prędkość będzie wprost proporcjonalna do szerokości pasma zarówno serwera, jak również od jego obciążenia w danym momencie. Po prostu, jeśli masz ogromną liczbę użytkowników, z których każdy jest następnie „ściąga” z serwera, prędkość wysyłania można ogólnie spadnie do zera.

Jeśli serwer i czy coś się stało, wówczas wszystkie informacje będą natychmiast dostępne. I można mieć do czynienia z innym poszukiwaniach źródła, z którego będzie można pobrać informacje.

Zalety modelu peer to peer transferu danych

Gdzie doskonała sieć peering roboczego. Co to znaczy? Po pierwsze, nie trzeba szukać konkretnego serwera, które przekazuje odpowiedni plik. Wystarczy do specjalnej witryny, aby znaleźć plik lub magnes łącze, które wskazują na jego istnienie. Możesz pobrać to będzie za pomocą specjalnego programu, z których niektóre już wspominaliśmy. A główną różnicą będzie to, że pobieranie może odbywać się równocześnie z setek i tysięcy podobnych źródeł.

Mamy już zauważyć, że w tych sieciach każdy komputer może wykonywać w tym samym czasie również funkcję serwera, ale ponieważ każdy segment jest uniwersalna. Po prostu, jeśli niektórzy rówieśnicy nagle niedostępny, zawsze może pomóc innym komputerom Ludowego, dyski twarde, które z pewnością okażą się niezbędne informacje.

Niektóre wady modelu peer to peer

Wielokrotnie podkreślał, że głównym obszarem zastosowania takich sieci jest wymiana danych. Dziwnie, ale w świecie praktycznie nie występuje, jak opisano powyżej nam peering z siecią. Co to oznacza? Fakt, że klasyczny model ma nie tylko wiele zalet, ale również kilka krytycznych wad.

Czynnikiem najbardziej kontrowersyjna jest potrzeba, aby znaleźć sieć rówieśników, którzy mają ten sam plik i że są w sieci w tym samym czasie. Dlatego model hybrydowy został stworzony. Ma rodzaju serwerów, ale one są odpowiedzialne nie tylko do transmisji danych, jak na poszukiwaniu aktywnych użytkowników, którzy mają żądanych informacji przez użytkownika. Praktycznie wszystkie nowoczesne peer działać jest wykorzystanie tego modelu hybrydowego.

Aby stać się pełnoprawnym i pełne uczestnikiem takiego systemu, trzeba będzie zainstalować na swoim specjalnym oprogramowaniem klienckim komputerowego, który będzie odpowiedzialny za znalezienie wolnych rówieśników z niezbędnymi danymi. Zauważ, że nie jest to sieć peering. Co to oznacza?

Największy i najbardziej popularny wymiany plików w Internecie

Należy pamiętać, że w Internecie istnieją setki i tysiące mniejszych, lokalnych sieci komputerowych, z których wiele są obsługiwane nawet przez dostawców regionalnych. Doskonałym przykładem jest sieć peering MTS. Oczywiście, wszystkie one korzystać z klasycznych dzieł lub hybrydowych modeli, z zastrzeżeniem tych samych zasad, ale mogą korzystać z zupełnie różnych protokołów transmisji danych, a jedynie o konkretnym oprogramowaniem i nie mówimy.

Największy znany na świecie, są w następujących sieciach P2P:

  • ED2K. transmisja danych odbywa się za pomocą protokołu MFTP. Klient – znana eMule programu. Już w 2005 roku, projekt jest w stanie „przewlekłej śmierci”, ale jak długo sieć nadal działa stabilnie, nawet jeśli szybkość transmisji danych szybko nie nazwać.

  • BitTorrent. Być może najbardziej popularny system wzajemnej segmentem, w którym ogromna liczba użytkowników i dużą prędkością. Posiada dużą liczbę klientów, do których należą „epicki» uTorrent, BitComet i dziesiątki innych.

  • Direct Connect. W bardziej szczegółowym przykładzie wykonania, kiedy węzły są utworzone przez określone grupy ludzi, z zastosowaniem ograniczonego (stosunkowo) zakres użytkowników. Model ten jest bardzo popularny jako lokalnego operatora. Głównym klientem – DC ++.

  • Gnutella. Oto prawdziwy układ peering netto. Wykorzystuje ona specjalny protokół przesyłania danych, który został stworzony przez Nullsoft, deweloper znany (ale martwe) „Winamp”. Która w tym przypadku używa klient peer to peer? Znany program Shareaza, LimeWire i innych.

  • FastTrack. Jest również charakteryzuje się „czystym” modelu sieci P2P, ale wymiana plików mogą uczestniczyć tylko te komputery, które mają ich pełną wersję. Program – KaZaA, MLDonkey.

Jakie są główne zalety tych usług? To proste – nie ma konfiguracji sieci peer to peer nie jest wymagane. Umieścić program, przejdź na link „magnetycznego” i … voila, plik zaczął się kołysać!

Podstawowe zasady udostępniania plików

Biorąc pod uwagę specyfikę tych sieci, to nie dziwi obecność dość sztywnych zasad, które są wysoce pożądane, aby obserwować. Wiele z nich to proste i logiczne. Niespełnienie twarz całkowite wyeliminowanie procesu wymiany, co pociąga za sobą niemożność uzyskania niezbędnych informacji.

Wielokrotnie powiedział, że podstawą tego modelu jest zasada równości wszystkich uczestników. Wynika z tego, że trzeba nie tylko pobrać, ale także udzielać informacji. W zasadzie, jest to niemal jedyny warunek. Nie lubisz? Cóż, wtedy usługa – wiele usług wymiany informacji, zbudowany na architekturze klient serwer standardem przemysłowym.

To po prostu nie program peer to peer (ze wszystkimi jego zaletami) w nich nie działa i pobrać plik można rozpocząć dopiero po dokonaniu płatności, lub zobaczyć gigantyczną ilość reklam, a prędkość w tym samym czasie będzie obrzydliwe.

Pożądane jest, aby dokonać wymiany?

Jest bardzo pożądane, pobieranie dowolnych plików, dać go jako równą ilością informacji. Co do zasady, jeśli użytkownik tylko pliki do pobrania, ale nic nie daje, system może być wprowadzony „kary”, dostarczając kompletnego wykluczenia możliwości uzyskania nowych plików. Blokada może być stosowany nawet przez adres IP lub MAC. W szczególności, te różne sieci peering „Beeline”.

Generalnie, radzimy skorzystać z następujących, to jest absolutnie logiczne i sprawiedliwe zasady:

  • W żadnym wypadku nie należy usuwać pliku, po prostu zakończyła pobieranie. Jeżeli istnieje możliwość, jak długo można utrzymać go na dysku twardym.

  • Nie można przenieść lub zmienić nazwy plików, tak jak w tym przypadku, inni użytkownicy będą również w stanie do nich dostęp.

  • W żadnym wypadku nie lekceważyć prędkość sztucznie kanał wychodzący. Oczywiście, takie przeniesienie do pewnego stopnia załadowania dysku twardego i sam system, ale nie powinno być tak uciekać od potrzeb innych ludzi.

  • To nie boli, aby utrzymać tuzin innych popularnych plików komputerowych, w celu utrzymania systemu.

Posiadacze praw autorskich: nie zalecamy do dystrybucji pirackiego oprogramowania lub coś podobnego. Zawsze można być tylko mile widziane, jeśli użytkownik jest zaangażowany w metabolizm rozkładów tego samego „Linux”, ponieważ odciąża serwery firm, które są już często żyjących na niektórych darowizn i działają wyłącznie na zasadzie dobrowolności!

o autorskie

Mamy już zauważyć, że peer w ostatnich latach było związane wyłącznie z piractwem. I często taka postawa całkiem uzasadnione, ponieważ użytkownicy pobierają masowo źle … Oto większość pirackich treści jest całkowicie wystarczające i darmowy zamiennik. Zawsze o tym pamiętać!