527 Shares 5748 views

Frank szwajcarski – powoduje problemy ze stabilnością

Walucie krajowej Szwajcaria – frank szwajcarski. Na międzynarodowym rynku walutowym oznaczamy CHF. Jeden frank jest równe sto centymów. W obiegu są banknoty od 10 do 1000 franków, monety 1 do 5 franków i monet 5 do 50 centymów.


Trochę historii

Frank szwajcarski jest uważana za jedną z najbardziej stabilnych walut światowych. Historia jego powstania w 1850 roku, po odzyskaniu niepodległości, Szwajcaria. Lata panowania Francuzów nie były daremne, a frank szwajcarski zrównał się w wartości nominalnej do swego francuskiego kolegi.

Tradycyjnie, relacje długoterminowe, rozsądne liberalne prawo finansowe, neutralność kraju, wysoki Tajemnica depozytów złożonych szwajcarskie banki są niezwykle atrakcyjne dla inwestycji. Ponadto kurs waluty jest utrzymywana od 1865 do 2000 w stałym stosunku 4,5 grama srebra w 0,29 gramów złota, to jest, aby utrzymać wysoką stabilność franc

dewaluacja waluty w Szwajcarii doświadczył tylko raz w swojej historii – w 1936 roku, w czasie Wielkiego Kryzysu. Ale te kryzysy światowe 1973 i 1998 franka poniósł żadnych strat. Obecnie waluta szwajcarska jest wykorzystywana przez banki jako rezerwa, przy zerowej inflacji. Wschodnie kraje wolą używać zamiast franka szwajcarskiego euro, ponieważ stopień zaufania do waluty jest znacznie wyższa.

Szwajcaria konsekwentnie przestrzega tradycji neutralności, a zatem nie jest częścią Wspólnoty Europejskiej lub w krajach „Big Eight”. Taka polityka zagraniczna pozwala kraj być trzymane z dala od głośnych kryzysów ekonomicznych i politycznych.

Obecna sytuacja

W ciągu ostatnich kilku lat, frank szwajcarski umocnił się wobec euro o prawie 20%. Władze publiczne musiał nawet sztucznie powstrzymywać franka Taki wzrost cen w walucie lokalnej miały negatywny wpływ na przemysł turystyczny kraju. Coraz Europejczycy wolą austriackich czy francuskich Alpach, ponieważ ceny są bardziej przystępne, a reszta się budżet. Po kryzysie w 2008 roku, stał się bardzo istotnym czynnikiem.

Dlatego właściciele szwajcarskich ośrodków górskich teraz aktywnie obniżyć ceny: karnety można nabyć ze zniżką 30% masowych promocyjne ceny zakwaterowania w hotelach i domki, zniżki na nartach z instruktorem, ceny w restauracjach spadły o 15-20%, sprzęt narciarski w ofercie korzystny kurs wymiany z rabatami do 20%. Ale nawet z tych wszystkich środków, ośrodki narciarskie w Szwajcarii są najdroższe w Europie. Hotele na ogół tylko w połowie wypełniony, a zarezerwować schronisko może być tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Zasady wymiany waluty

Szwajcarskie banki mają standardową pracę od ósmej rano do 05:56 o'clock wieczorem w dni powszednie, z przerwą na lunch od południa do dwóch. Na lotniskach i dworcach kolejowych walutę można wymieniać codziennie od ósmej rano do dziesiątej w nocy. Jest okrągły elementów zegara. Wymiany można dokonać w bankach, Kantory supermarketach i domach towarowych, w niektórych biurach podróży. Ale w Szwajcarii jest bardzo zawyżona stopę, więc byłem frank szwajcarski jest lepszy za granicą.

W większości sklepów można płacić w dolarach lub euro dla płatności są akceptowane karty kredytowe i czeki podróżne.

Zwrot VAT za zakupy

Szwajcarski VAT wynosi 7,5%. W restauracjach i hotelach wszystkie podatki są wliczone w rachunkach. Kiedy jednorazowy zakup w każdym sklepie w wysokości ponad 500 franków, podatek od wartości dodanej podlega zwrotowi. Aby to zrobić, w sklepie trzeba pokazać paszport i uzyskać wyboru «wolnocłowy Zakupy». Podczas opuszczania kraju, można odzyskać VAT w banku na lotnisku. A w dużych domach towarowych i VAT zwrócone na miejscu, ale niekoniecznie na okazaniu paszportu.