175 Shares 5310 views

okres mezozoiku. Mezozoiku. Historia Ziemi

Historia Ziemi ma cztery i pół miliarda lat. Ten ogromny czas jest podzielony na cztery eonów, które z kolei dzielą się na epok i okresów. Ostateczna czwarty eon – fanerozoicznych – obejmuje trzy ery:

  • paleozoiku;
  • mezozoiku;
  • Kenozoiku.

okres mezozoiku oznacza to wprowadzenie dinozaurów, narodziny współczesnej biosferze i znaczących zmian geograficznych.

Okresy ery mezozoicznej

Koniec Paleozoiku został oznaczony przez wyginięciem zwierząt. Rozwój życia w erze mezozoicznej charakteryzuje pojawienie się nowych rodzajów stworzeń. Przede wszystkim jest to, że dinozaury i wczesne ssaki.

Mesozoic trwała sto osiemdziesiąt sześć milionów rok i składał się z trzech okresów, takich jak:

  • triasu;
  • Jurassic;
  • Kredy.

okres mezozoiku jest charakteryzowany jako dobie globalnego ocieplenia. Byliśmy istotne zmiany tektoniczne Ziemi. To właśnie w tym czasie jedynym istniejącym superkontynent rozpadł się na dwie części, które są następnie podzielone na kontynentach, w dzisiejszym świecie.

triasu

triasu – jest to pierwszy etap ery mezozoicznej. triasu Trwało to przez ponad trzydzieści pięć milionów lat. Po katastrofie, która nastąpiła pod koniec paleozoiku na Ziemi istnieją warunki sprzyjające, nie tylko do rozkwitu życia. Tektoniczne usterka występuje kontynent Pangea tworzą aktywne wulkany i szczyty górskie.

Klimat jest ciepło i sucho, w związku z czym obiegowe tworzy Desert i sól poziom w zbiorniku wzrasta dramatycznie. Jednak w tej chwili nie są niekorzystne pierwsze dinozaury, ssaki i ptaki. W wielu przypadkach, to przyczynić się do braku wyraźnych strefach klimatycznych, w celu utrzymania jednakowej temperatury na całym świecie.

Fauna triasu

Triasu z mezozoiku charakteryzuje się znaczną ewolucję świata zwierzęcego. Było to w okresie triasu posiadającego te organizmy, które później utworzyły obraz współczesnej biosfery.

Cynodonta pojawił – grupa dinozaurów, jest przodkiem pierwszych ssaków. Te dinozaury były pokryte włosami i miał silnie rozwinięte szczęki, które pomogą im jeść surowego mięsa. Cynodonta ustanowione jajka, ale ich młode kobiety karmione mlekiem. W triasie pochodzi przodków dinozaurów, pterozaury i współczesnych krokodyli – archozaurów.

Wiele organizmów zmienił swoje środowisko do wody w suchych klimatu. Tak więc istnieją nowe rodzaje amonitów, mięczaków, a także kości i ray-żebrowane ryby. Ale główne mieszkańcy głębokiego morza były drapieżne ichtiozaurów że ewolucji zaczęły docierać gigantyczne rozmiary.

Pod koniec triasu, dobór naturalny nie może zachować wszystkie zwierzęta pojawiły się wiele gatunków nie może konkurować z innymi, silniejszy i szybszy. Tak więc, do końca okresu na lądzie zdominowane thecodonts przodkowie dinozaurów.

Rośliny w okresie triasu

Flora pierwszej połowie triasu nie różni się znacząco od końca roślinnej ery paleozoicznej. W wodzie są liczne różne gatunki glonów, Grunt rozpowszechnionych paproci nasiennych i drevnehvoynye, a na obszarach przybrzeżnych – lycopsids roślin.

Pod koniec triasu ziemi ukrył pokrywę roślin zielnych, co znacznie ułatwiło powstanie różnych owadów. Ponadto, istnieją rośliny mesophytic grupa. Sagovnikovye niektóre rośliny przetrwały do dnia dzisiejszego. To sago palma rośnie w rejonie Archipelagu Malajskiego. Większość gatunków roślin rosną na obszarach przybrzeżnych planety, a na ziemi dominują drzewa iglaste.

jurajski

Okres ten jest najbardziej znanym w historii ery mezozoicznej. Jura – góry Europejska, która dała nazwę do tego czasu. W tych górach stwierdzono osady z tamtej epoki. Okres Jurajski trwał pięćdziesiąt pięć milionów lat. Znaczenie Geographic nabyte ze względu na tworzenie nowoczesnych kontynentach (Ameryka, Afryka, Australia, Antarktyda).

Rozdzielenie tych dwóch istniejących aż kontynenty Laurazji i Gondwany było tworzenie nowych zatok i mórz i podniesienie poziomu mórz. Ma to pozytywny wpływ na klimat Ziemi, co czyni go bardziej wilgotne. Temperatura powietrza na ziemi i zmniejszyła się odpowiadać umiarkowanej i subtropikalnych klimatach. Takie zmiany klimatyczne znacznie przyczynił się do rozwoju i poprawy flory i fauny.

Zwierzęta i rośliny z okresu jurajskiego

Jurze – era dinozaurów. Chociaż inne formy życia również ewoluowała i nabrała nowych form i typów. Morze z tego okresu były wypełnione wielu bezkręgowców, organ struktury, która jest bardziej rozwinięty niż w triasie. Wszechobecność otrzymane małże i belemnity vnutrirakovinnye, którego długość osiąga trzech metrów.

Świat owadów również otrzymał ewolucyjny rozwój. Pojawienie się roślin kwiatowych i wywołało pojawienie się owadów zapylających. Pojawiają się nowe typy cykad, chrząszczy, ważek i innych owadów lądowych.

Zmiany klimatyczne w jury spowodowały obfite opady atmosferyczne. To z kolei doprowadziło do rozprzestrzenienia bujnej roślinności na powierzchni planety. W północnym pasie ziemi zdominowany przez rośliny zielne paportnikovye i miłorzębu. strefa południowa były paprocie drzewa i sagowce. Dodatkowo, ziemia wypełnione różnych drzew iglastych i kordaitovye roślin sagovnikovye.

Era dinozaurów

W okresie jurajskim gadów mezozoicznych osiągnęły swój ewolucyjny szczyt, zapoczątkowując erę dinozaurów. W morzach powszechnie panował olbrzymi ichtiozaurów i plezjozaurami delfinooobraznye. Jeśli ichtiozaurów były wyłącznie mieszkańcy środowiska wodnego, plezjozaurami od czasu do czasu potrzebna lądowanie.

Dinozaury żyjące na ziemi, są uderzające w ich różnorodności. Ich rozmiary wahały się od 10 centymetrów do trzydziestu metrów i ważył je do pięćdziesięciu ton. Wśród nich dominują roślinożernych ptaków, ale są dzikie drapieżniki. Ogromna liczba zwierząt dzikich wywołało tworzenie roślinożernych niektórych elementów zabezpieczenia: ostrych płytki, klamry, i inne.

Przestrzeni powietrznej wypełnione jurajskie dinozaury, którzy są w stanie latać. Chociaż lotu musieli wspiąć się na wzgórze. Pterodaktyle i inne pterozaury dostać w opakowaniach i planowane na ziemi w poszukiwaniu pożywienia.

kredowy

Wybierając nazwę dla kolejnego okresu grał główną rolę, w wyniku osadów giną bezkręgowce, pisanie kredą. Okres zwany kredy był ostatnim w erze mezozoicznej. Okres ten trwał osiemdziesiąt milionów lat.

Powstałe nowe kontynenty przenieść, a tektonika Ziemi coraz częściej przybiera formę znaną do współczesnego człowieka. Klimat stał się znacznie zimniej w tym czasie tworzą czap lodowych biegunów. Ponadto, istnieje podział na strefy klimatyczne na naszej planecie. Ale ogólnie klimat pozostał wystarczająco ciepło, pomógł przez efekt cieplarniany.

biosfera kredy

Wody nadal rozwijać i rozprzestrzeniać belemnity i skorupiaki, jeżowce są opracowywane i pierwszy skorupiaki.

Ponadto zbiorniki są aktywnie rozwija tverdokostnym szkielet ryby. Znacznie postępowała owady i robaki. Na lądzie zwiększył liczbę kręgowców, w tym czołowych pozycjach zajmowanych przez gady gadów. są aktywnie absorbowane przez roślinność powierzchni ziemi i zniszczyć siebie. W okresie kredowym były pierwszy wąż, który żył zarówno w wodzie jak i na lądzie. Ptaki zaczęły pojawiać się pod koniec okresu jurajskiego, między kreda powszechnego i aktywnego rozwoju.

Wśród najbardziej rozwiniętych roślin kwitnących. Spore rośliny ze względu na charakterystykę propagacji wymierają, ustępując bardziej progresywny. Pod koniec tego okresu, nagonasienne rozwinęła się znacząco i zostają zastąpione przez okrytonasiennych.

Koniec ery mezozoicznej

Historia Ziemi ma dwa globalnej katastrofy, która służyła jako masowego wymierania zwierząt na naszej planecie. Po pierwsze, katastrofa Perm był początek ery mezozoicznej, a druga oznaczona jego zakończenie. gatunek wymarły najaktywniej ewoluowały w mezozoiku. W środowisku wodnym przestała istnieć amonity belemnity, małże. Gone są dinozaury i wiele innych gadów. Nie było wiele gatunków ptaków i owadów.

Do tej pory nie ma sprawdzoną hipotezę, że było to podżeganie do masowego wymierania zwierząt w okresie kredowym. Istnieją wersje negatywnego wpływu na efekt cieplarniany, lub promieniowania spowodowanego przez potężnego kosmicznego wybuchu. Ale większość uczonych są skłonni wierzyć, że przyczyną wymierania była asteroida gigantyczny rozmiar, który gdy trafią powierzchni Ziemi podnosi się w atmosferze dużo substancji zamknęły swoje planety od słońca.