677 Shares 8102 views

Rozszerzony w szkole podstawowej: ramy prawne, program

Z błyskawicą, czas leci. Wczoraj zastanawialiśmy się, jakiego wózka inwalidzkiego kupić dziecko, a dziś jest przyszłym pierwszym. Pozostaje niewiele czasu przed szkołą, a rodzice zaczą myśleć o prawidłowej organizacji procesu uczenia się swojego dziecka, jak pomóc mu w tej złożonej nauce uczenia się. Wybór szkoły nie jest łatwym zadaniem. Ale z tym mniej więcej wszystko jest jasne. Ale gdzie umieścić dziecko, jeśli rodzice pracują, a dziadkowie nie mogą pomóc w tej sprawie? Do pomocy będzie przedłużenie szkoły podstawowej. Czy organizacja dziecka jest obowiązkowa, czy nie po lekcjach? Rodzice powinni samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.


Lekcje w gimnazjum kończą się wcześnie, a problemy, takie jak podnoszenie dziecka, zabranie ich do domu i pomaganie im odrabiać pracę domową, są nieraz trudnym do rozwiązania zadaniami dla rodziców. Rozwiązaniem tego problemu jest przedłużenie w szkole pomocy. Oczywiście tutaj każdy rodzic sam decyduje, co jest najlepsze dla jego dziecka. Bardzo ważne jest uwzględnienie indywidualnych cech dziecka. Ponadto dzieci często uczęszczają na dodatkowe zajęcia, sekcje i kubki.

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia w szkole podstawowej wskazuje, że dzieci po pierwszym lub czwartym klasie mogą pozostać w szkole po lekcjach. I to jest bardzo wygodne dla rodziców. Program rozszerzenia w szkole podstawowej obejmuje pracę domową, obowiązkowe ćwiczenia na świeżym powietrzu, gry i rekreację. Wiele szkół ma gorące posiłki dla dzieci.

Czy w szkole podstawowej każdej ze szkół nastąpi przedłużenie? Spróbujmy zrozumieć.

Jakie jest wydłużenie i jak to może pomóc?

Plusy dla długich grup dziennych są dużo. Główną zaletą jest to, że dziecko jest nadzorowane, zanim rodzice wracają z pracy. Zajmuje się ona przez nauczycieli, którzy będą monitorować i pomóc w razie czego. Ważnym czynnikiem jest socjalizacja młodego członka społeczeństwa, w którym uczestniczy szkoła podstawowa. W grupie rówieśników dziecko nabywa doświadczenia w komunikacji, co jest przydatne u niego w wieku dorosłym.

Przedłużenie szkoły podstawowej może również zapewnić dzieciom kręgi i sekcje dotyczące interesów. Jest to ważne dla harmonijnego rozwoju osobowości. Również w szkołach jest psycholog dziecięcy. Jeśli dziecko ma problemy, psycholog zawsze pomoże zrozumieć związek z rówieśnikami i dorosłymi.

Jakie są zalety wydłużenia szkoły podstawowej?

Wadą jest organizacja odżywiania dla młodszych uczniów. Jeśli szkoła nie może dostarczyć pełnych i różnorodnych gorących posiłków dla dzieci, jest obarczona różnymi chorobami przewodu pokarmowego, a następnie przedłużenie w szkole podstawowej staje się wielkim minusem, a nie plusem. Ustawa o grupach przedłużonych dni przewiduje także organizację terenów rekreacyjnych dla uczniów szkół średnich. Dzieci w wieku sześciu lat nie mogą jeszcze ponosić pełnego obciążenia szkoły i potrzebują krótkiego odpoczynku. W tym celu szkoła powinna przydzielić pokój wyposażony w łóżka dziecięce, aby dziecko mogło trochę spać.

Ważnym czynnikiem jest liczba dzieci w grupie dal- szej, a także program przedłużania w szkole podstawowej. Jeśli nauczyciel w klasie ma więcej niż 20-30 dzieci, to niemożliwe jest mówienie o pełnoprawnym podejściu indywidualnym. Czynnik ten musi uwzględniać rodziców. Ważne jest, aby opierać się na indywidualnych cechach dziecka. Jaki powinien być przedłużenie szkoły podstawowej? Jak prowadzić zajęcia? Niewielka liczba osób w grupach – droga do sukcesu.

W dużych grupach praca domowa jest powierzchowna. Żeby oczekiwać pomocy od nauczyciela wobec każdego konkretnego dziecka, nie jest konieczne. Często hałas w klasie uniemożliwia dziecku odpoczynek lub koncentrację. Jeśli jednak decyzja o przedłużeniu zostanie przyjęta, lepiej jest, aby rodzice sprawdzali domowe w domu i pomagali dziecku w radzeniu sobie z niezrozumiałymi pytaniami.

Potrzeba nowej koncepcji edukacji

Ta sytuacja w grupach dalekosiężnych daje podstawy do myślenia, że koncepcja wymaga reformy. Rozporządzenie w sprawie rozszerzenia w szkole reguluje proces edukacyjny, a także zasady płacenia za żywność i pobyt dziecka w rozszerzonej grupie dziennej. Jest oczywiste niezadowolenie rodziców. Program, który wszedł w życie z dniem 1 września 2011 r., Określił nowe normy i normy dotyczące wymogów sanitarnych i epidemiologicznych. Norma ta zobowiązuje szkoły do spania w grupach dłuższego dnia. Sypialnia musi być oddzielna dla chłopców i dziewcząt. Ponadto wszystkie te szkoły będą na etapie projektowania i budowy.

Szkoły starych budowli, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na tworzenie oddzielnych sypialni, miały problem. Ponadto instytucje edukacyjne zmuszone są skrócić czas trwania przedłużenia, tak aby dzieci mogły już odpoczywać w domu. Jest to szczególnie ważne dla pierwszej klasy. Również jednym z wymagań nowego przepisu jest wyposażenie pomieszczeń higienicznych o niezbędną liczbę muszli klozetowych, bidetów i pisuarów.

Konieczność finansowania

Dlaczego w szkole podstawowej wielu instytucji nie ma miejsca? Dyrektorzy szkół stanęli w obliczu niemal nierozpuszczalnego problemu, a tym samym rodziców. Nie każda instytucja edukacyjna może zostać rozszerzona w szkole podstawowej. Prawo mówi, że szkoła powinna ściśle monitorować odżywianie dzieci w grupach długodystansowych. Konieczne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniego wyżywienia, obejmującego lunch i przekąskę. W wielu szkołach finansowanie nie pozwala na spełnienie tego wymogu z budżetu. Dlatego też uciekają się do pomocy rodziców w tej sprawie. Muszą płacić za jedzenie dzieci z własnych kieszonek.

Tak więc rodzice i szkoły mają poważne problemy. Najprawdopodobniej rozwiązanie tych kwestii szkoły zostanie przeniesione na ramiona matek i tatusiów. Jeśli rodzice mogą finansować wizytę w przedłużeniu – to powinno być. W przeciwnym razie moms i tatusiowie będą musieli szukać alternatywy dla grup długodystansowych.

Alternatywne przedłużenie

Niektóre szkoły oferują rodzicom nową formę przedłużenia. Zaleca się, aby długość dnia szkolnego sięgała 16-18 godzin. W tym przypadku dzieci są w szkole dłużej, a całe obciążenie jest redystrybucja, lekcje są przeplatane dłuższymi przerwami, z wyjątkiem badań, dzieci mogą zrobić coś ciekawego w szkole. Ale nie wszyscy rodzice mieli taką możliwość do smaku. Uważa się, że dzieci w wieku szkolnym są zmęczone po południu i nie mogą skupiać się na zajęciach. Dodatkowo, proces uczenia się jest przedłużony. Najprawdopodobniej dziecko jest łatwiej opanowywać, kończyć lekcjami i już wiele, aby cieszyć się resztą.

Oczywiście taka forma edukacji ma również prawo do życia, ponieważ dzieci szybko przyciągają się i dostosowują do nowego reżimu. Trzeba pomyśleć, jak trudno byłoby przenieść dziecko do szkoły średniej po pierwszym. Czy dziecko szybko przystosuje się do innej formy procesu uczenia się? Wszystko to powinno zależeć od rodziców.

Prywatne szkoły z grupami długodystansowymi

Wiele prywatnych szkół organizuje grupy z dłuższego dnia. Te grupy są niewielu. Dzieci mogą zamienić się w domową odzież, grać, zrelaksować się. Oznacza to, że sytuacja w takich grupach jest bardzo podobna do środowiska domowego. Dzieci bez zbytniego stresu mogą rozpocząć pracę domową pod nadzorem doświadczonych nauczycieli. Organizowane również dobre jedzenie. Oczywiście, koszt pobytu w takich grupach jest prawie zawsze wysoki, a nie każdy rodzic może sobie na taką przyjemność.

Tak więc dzisiaj problem znalezienia dzieci po szkole spoczywa całkowicie na ramionach rodziców. W tym zakresie państwo ma niewiele poparcia.

Niania i mama

Niektórzy rodzice uciekają się do poszukiwań nannów i goździków. Oczywiście jest to bardzo wygodne i dobre wyjście. Osobista niani wypracuje i nakarmi. Dziecko jest często pozbawione bardzo potrzebnych kontaktów społecznych w tym wieku. A co mówić, usługi dla niania są niedrogie dla każdego.

Dobrą alternatywą dla niani mogą być małe stowarzyszenia rodziców. Oznacza to, że jedna matka zabiera dzieci ze szkoły i opiekuje się lekcjami, jutro jest inny. Ta opcja jest odpowiednia, jeśli dzieci mieszkają blisko siebie i rodzice mogą poświęcić jeden dzień w tygodniu na takie zajęcia.

Więc powinno być przedłużenie w szkole, czy nie?

Opinia wielu rodziców jest taka: musi być przedłużenie. Wszyscy pracujący rodzice powinni być uprawnieni do przedłużenia. Wypłata lub darmowa to inna sprawa. Dzieci muszą być pod nadzorem, dostarczane z jedzeniem i szkoleniem.

Jeśli jest zapłata, to musi być podnoszenie dla rodziców. Lub płatności można podzielić między budżet lokalny a rodzicami. Być może rodzice mogliby na przykład płacić za jedzenie i kubki, reszta została przejęta przez lokalne budżety.

Doświadczenie zagraniczne

Zobaczmy, jak się dzieją z grupami przedłużonego dnia, na przykład w Niemczech. Tam, bardzo długie grupy są bardzo popularne. Ale tylko dziecko, którego rodzice pracują, mogą dostać się do nich. Miejsce w takiej grupie nie jest łatwe do znalezienia. Ale jeśli pracujesz, możesz mieć pewność, że dziecko nie zostanie bez miejsca.

Przedłużenie w Niemczech jest prywatne i publiczne. Ale są płacone za pracujących rodziców. Koszt przedłużenia jest zróżnicowany i zależy od wynagrodzenia rodziców. Oznacza to, że tym mniej zarabiasz, tym mniej płacisz. W grupach dalekosiężnych dzieci mogą zatrzymać się do 16 i do 18 godzin. Grupy, z reguły, mają duże pokoje i place zabaw.

Nie ma pokoi dla dzieci, ale są tak zwane ciche pokoje, w których dziecko, jeśli jest zmęczone, może spać, a nawet spać. Dobrze zorganizowane i odżywianie dzieci w szkole. Z reguły rozszerzenie znajduje się w oddzielnym budynku ze szkoły. Nauczyciel z przedłużenia zabiera dzieci po ukończeniu studiów i zabiera ich do innego pokoju, w którym znajdują się grupy długiego dnia.