95 Shares 1497 views

Operacja „Cytadela”: pokonanie wroga jego własną bronią

W czasie II wojny światowej, w 1943 roku na froncie wschodnim zaczął się dramatycznie zmienić sytuację. W tym okresie nastąpił ostateczny break, który rozpoczął się w bitwie pod Stalingradem, gdy w trakcie operacji „Uran” przez żołnierzy radzieckich został otoczony i pokonany szóstą armię Wehrmachtu. Następnie, w trakcie ofensywy walki zimę 1943 były istotnie pchnął wojska niemieckie. Przedni stabilizowany na wiosnę, kiedy wojska niemieckie podczas kontratak udało się zatrzymać ruch Armii Czerwonej. W tym samym czasie, a została utworzona przez występ, który latem tego roku, wybuchł jeden z najkrwawszych i największych bitew w historii – bitwę pod Kurskiem. Operacja „Cytadela” – plan niemieckiego polecenia do pokonania sił radzieckich w regionie Kursk – doznał całkowitego załamania.


Dowództwo niemieckie zaczęły rozwijać plan rozmieszczenia operacji wojskowych w lecie 1943 roku. Jednym z głównych wniosków było umieścić pełny wpływ na najistotniejsze Kursk, która została przyjęta. W kwietniu zatwierdziła plan o nazwie „Operacja” Cytadela „” zgodnie z którym wojska niemieckie były w szoku z dwóch kierunków, aby wyciąć radzieckie obronne na dwie części. Początek zaplanowano na połowie lata.

Dzięki inteligencji były teksty, które w pełni ujawnia operacji „Cytadela”, jego główne zadania i kierunki rękach dowództwem sowieckim. Podczas Naczelnego Dowództwa Radzieckiego spotkania zdecydowano się utrzymać obrony, a po wyczerpaniu przeciwnika i wykrwawił biały, aby rozpocząć i rozwijać własną kontrofensywę.

W lipcu 1943 roku w obszarze najistotniejsze Kursk koncentrowały się znaczne siły zarówno z Niemcami i ZSRR. Wśród pojazdów opancerzonych i czołgów Wehrmachtu były nowe rozwiązania, takie jak „Tiger” i „Panther” i dział samobieżnych „Ferdinand”, ale większość z nich była już nieaktualne w momencie seria czołgów Pz III i IV.

Zgodnie z planem, niemiecka operacja „Cytadela” miał się rozpocząć w nocy z 5 lipca głównej zapory artylerii, ale ponieważ polecenie Związku Radzieckiego stał świadomi nadchodzących działań wroga, zdecydowano się trzymać kontrartpodgotovku wyniku której niemiecka ofensywa był opóźniony 3 godziny i rozpoczęła się dopiero rano.

Perkusyjne niemieckie jednostki pancerne atak na sowieckie pozycje po obu stronach. Niemiecka grupa armii „Centrum” został podniesiony z orłem, na które strona radziecka była głównym z przodu. Siły wojskowe pod nazwą „Południe” przeniesiona z Biełgorod do pozycji Woroneż przodu. Podczas pierwszego dnia były krwawe walki, oryginalne plany niemieckie muszą być skorygowane, ponieważ jednostki zbiornik nie osiągnął pozycji docelowej. Jednakże, „Cytadela” operacja opracowana w pełnym rozkwicie, a chociaż z wielkim trudem i strat, ale Wehrmacht zdołał przebić się przez obronę.

12 lipca był najbardziej największy zbiornik starcia w historii. Zgodnie z dworca Prochorowka bitwa wybuchła między przeciwnikami. Podczas ciężkich walk i ogromnych strat, wojska sowieckie były w stanie odwrócić wynik bitwy w ich korzyść. Zmusili wojsk niemieckich do odwrotu.

Już 15 lipca oddziały Wehrmachtu ofensywnych zasobów wyczerpany, i udał się w defensywie. Całkowicie zawiodły ofensywy niemieckiej operacji „Cytadela”. Druga wojna światowa weszła w nową fazę – od tego momentu inicjatywa jest w pełni przeniesione do koalicji antyhitlerowskiej.