298 Shares 9556 views

Powstawanie zapadlisk. Co jest krasowy dip

Nasza planeta jest jak ogromnym workiem prezentów: ile z tego ani kopać, zawsze można znaleźć coś nowego. Ziemia jest stale prezentuje badaczy niespodzianek, a to dzieje się przez bardzo długi czas. Doskonałym przykładem – zjawisko zapadlisk, które są regularnie produkowanych na całym świecie.


Ser z dziurami lub niepewnej egzystencji …

Istnienie ogromnej podziemnych jam człowiek znany od niepamiętnych czasów. Jest rzeczą naturalną, że w dawnych czasach były one związane wyłącznie z machinacji złych sił, ludzie w każdy możliwy sposób przez tych miejscach, gdzie nie jest ich regularna edukacja. Otwory z kotlin uznano brama do zaświatów.

Wieki minęły, ludzie mają się trzymać z różnych nauk. Stopniowo geolodzy odkryli tajemnicę tych naturalnych formacji. So. Podziemne puste przestrzenie utworzone w miejscach leżących w głębi Ziemi skały są bardzo podatne na erozję wodną. Kiedy woda przesącza się przez warstwę gleby stopniowo eroduje samego kamienia wapiennego, w wyniku czego podziemną jamę. Często w głębi ziemi utworzona nawet majestatyczne krasowych jezior, które przez wieki pozostawały nieuchwytne dla ludzi.

Zapewne wiesz, co najmniej jeden z światowej sławy podziemnej jaskini ze stalaktytami i stalagmitami: dziwne jak się może wydawać, ale to cała kasta sama pustka. W niektórych miejscach warstwa ziemia skały pod gleby o liczbie otworów może z powodzeniem konkurować nawet ze szwajcarskiego sera. Ponieważ te części są stale odbywają upadek warstwy gleby, a następnie utworzyli dość osobliwy krajobraz tego obszaru, który jest nazywany „krasowym.”

Od czasów starożytnych, ludzie byli traktowani na takich miejscach z największym szacunkiem, ponieważ wierzyli swoją siedzibę bogów i duchów. W zasadzie, mogli zrozumieć, że jeśli spojrzeć na innych form pomocy przyjść od razu na myśl krajobrazy odległych planet …

Co jest krasowy z naukowego punktu widzenia

By the way, wiesz, gdzie termin "Kras" all gone? I znika jest definicja z obszaru na północy Włoch, uroda (Kras). Podobny naturalne zjawiska obserwowane w wielu obszarach Słowenii i Chorwacji.

Z naukowego punktu widzenia, zestaw procesów i zjawisk geologicznych. Należy pamiętać, że występowanie kotlin jest możliwe tylko w miejscu, gdzie leżą poszczególne rodzaje skał (których mamy już omówione powyżej).

Ważne! geolodzy profesjonalne często stoi pseudokrasowych. Termin ten odnosi się do tworzenia pustych przestrzeni w skałach ziemi i leżących pod nią. W przeciwieństwie do „true” Kras jest to, że zostały one utworzone przez innych, zamiast rozwiązania procesów naturalnych. Na przykład, w zakres tej definicji wchodzą całkowicie grot, które występują po zaniku obsunięcia ziemi lub fragment lawy. Nie zapomnieć wykazują również puste przestrzenie, które są wynikiem działalności człowieka (produkcji gazu i oleju).

Na tych wydarzeń możemy teraz powiedzieć. Najbardziej znanym z nich jest „latynoamerykańskie” sinkhole. Gwatemala – miasto, w którym pojawiła się ona.

Ameryka Łacińska

Na dziedzińcu był ostatni dzień maja 2010 roku. Ameryka Środkowa na „pełną parą” przetoczyła się burza tropikalna „Agatha”, jednocześnie niszcząc wszystko na swojej drodze. Rano wszystko było cicho, aw stolicy Gwatemali media zaczęły angażować się w pracach konserwatorskich. Nagle zajęty przecięcia tworzą ogromny lejek, którego średnica wynosiła 18 m i głębokość 60 m osiągnięty. Ogromna Kras upadek natychmiast spadła budynek mieszkalny i single-piętrowego budynku gospodarczego trzypiętrowy.

Paradoksalnie, ale dla Gwatemali wydarzenie to nie było coś z kategorii niesamowite: w ciągu zaledwie trzech lat przed, zaledwie kilka kilometrów od miasta i utworzyło niepowodzenia, których głębokość była sto metrów. Niestety, w obu przypadkach nie było ofiar.

Co było

Natychmiast po incydencie wszyscy Zakłada się, że stało się to w wyniku powstawania zapadlisk. Ale geolodzy szybko stało się jasne, że miasto stoi na gęstą wulkanicznego pumeksu, że fizycznie nie może być rozmazany. Jak to się stało, że w warstwie zwartej formacji geologicznej tworzą gigantyczny wnękę?

Dziwnie, ale w sumie to był winien … zaniedbania usług komunalnych. Z powodu ciągłych awarii i rur kanalizacyjnych przełomy, które zostały określone już w starożytności, pod miastem tworzą rzeczywistej sieci podziemne śmierdzące rzek ścieków. Ich „woda” erozji i rozpuszcza pumeks, który wkrótce zaczął wypłukiwane w zdumiewającym tempie. W wyniku tego, grubość gleby stopniowo tworzy się ogromną matrycy.

Opady deszczu nie zawsze jest przydatny …

W maju 2010 roku istniejąca sytuacja pogorszyła się z powodu olbrzymiej ilości wody deszczowej wniesionego przez „Agaty”. Następnie badacze stwierdzili, że w pewnych miejscach, „utworzony” krasowe jezior, które są nadal wypełnione mieszaniną wody deszczowej i ścieków. Nie trzeba dodawać, jak źle to „morze” wpływu na sytuację epidemiologiczną w mieście.

Zatem, opisaliśmy sprawę – nie sinkholes. Gwatemala odnosi się do tych kilku obszarów na świecie, gdzie ich edukacja są wykluczone. Generalnie, awarie ziemne są często obserwowane na całym świecie. Często ich wymiary są naprawdę imponujące: średnica lejka może osiągnąć kilkadziesiąt metrów, nie wspominając o głębokości kilkuset metrów.

Ponieważ częstotliwość, co zwiększa ich powstawania

Mimo wykształcenia w wielu częściach tych zjawisk naturalnych, i do dnia dzisiejszego nadal wierzyć w coś nadprzyrodzonego. A ludzie mogą zrozumieć: to wydaje się nieprawdopodobne, że stały i trwały stały pod stopami na kilka sekund może przekształcić się w ogromnej awarii, które znikają nawet w domu w ciągu kilku piętrach. Sytuacja pogarsza się z każdym rokiem, ale ponieważ niepokój rośnie.

Eksperci twierdzą, że winę za prawie każdy drugi awarii krasowego leży po stronie człowieka. Fakt, że ludzie są przytłoczeni z powierzchni ziemi z olbrzymich budynków, jak również niezwykle negatywny wpływ na bilans wód gruntowych. Ze względu na ich poziom aktywności ludzkiego stale maleje, a w ten sposób ryzyko awarii zwiększa się znacznie.

działalność człowieka

Doskonałym przykładem na to, że nawet ogromna depresja krasowy mogą być spowodowane przez ludzi jest West Florida, USA. Nadal będzie się śmiać, ale w tym samym 2010 roku nastąpiło niepowodzenie imponującej wielkości na lokalnym wysypisku. Lokalne geolodzy prawie zszarzało, ponieważ zgodnie z opinią biegłego z dnia (1980), obszar ten był całkowicie stabilny (i dlaczego wybrał na wysypisko).

Wyjaśnić prosta: po prostu poniżej toru miejsce przy przejściu podziemnej rzeki. Od tego roku był suchy, woda jest wypompowywana z nią szybko w całym stanie. Rezultat – awaria.

Tylko jeden Ameryka roczna obrażenia, które powodują awarie, szacuje się na 10-15 mld dolarów (!).

Co dziwne, ale czasami krasowym może uczynić człowiek doskonały serwis. Fakt, że takie miejsce, jak zwykle, bardzo piękne. Doskonałym przykładem może służyć liczne sinkholes w lasach Indonezji, a także majestatyczne Blue Hole, który znajduje się u wybrzeży Belize.

Nieracjonalne użycie wody w glebie

Pod wieloma względami, korzeniem wszelkiego zła jest fakt, że ludzkość irracjonalnie wykorzystuje najcenniejszy zasób gleby i wód gruntowych. Oczywiście, trudno jest uciec od: wilgoć – cenny surowiec, a wraz z rozwojem światowego rolnictwa, jest on stosowany w coraz większych ilościach. Przez cały pompowanej wody gruntowej do nawadniania użytków rolnych, aw niektórych przypadkach i do dziś używany jest fatalny praktykę odwadniania bagien, co prowadzi do większej liczby działań niepożądanych. Tak więc, w wielu krajach pojawiły się już niedobór wody pitnej.

Do niedawna tylko science fiction pisze o zbliżającym się wojny o nim, a teraz to samo mówią, jest już dość „przyziemne” pragmatycznych profesjonalistów.

niemiecki nieszczęście

Jeszcze raz podkreślić, że zagłębienia krasowe – to zupełnie naturalne zjawisko. W taki sam w 2010 roku (to był gorączkowy czas) cicha i spokojna niemieckim miastem Schmalkalden w Turyngii dwukrotnie omówiła niesamowite wydarzenie. Spokojny poranek w listopadzie (pierwszy listopada) w samym środku głównej ulicy w ogromny krater o średnicy 40 metrów, która sięga głębokości zaledwie 20 metrów. Tylko miał czas, aby uspokoić namiętności, jak 11 listopada to samo stało się w tym samym miejscu.

Tuż przy granicy ze starym nowym krater powstały, przejęcia szeregu garaży mieszkańców. Ponieważ ziemia zapadła się w nocy, udało mu się uniknąć ofiar.

„Brama piekieł”

Stosunkowo niedawno okazało się, że w szczelinach wzgórzu, który znajduje się w turkmeński pustyni Kara-kum, zawiera znaczne ilości gazu ziemnego. Dokładniej, aby wiedzieć, że stało się możliwe dopiero w 1971 roku. W tym czasie, w pobliżu niewielkiej miejscowości wiertarek Darwaz podjął kolejną dziurę. Podczas tego ekscytującego procesu, byli brązowy prosto do podziemnej jamy krasowej. To był gaz. Bardzo dużo.

Wiertnica prawie natychmiast przesunięte do utworzonej wnęki, którego średnica wynosi 20 m i głębokość 60 m – wszystkie. Wpływa na szczęście nie było, ale z ziemi zaczęły wychodzić gazy. Ponieważ jego skład był zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt, zdecydowano się podpalił. Eksperci sugerują, że rezerwy gazu wkrótce wypalić. Niestety, palą został przez ponad cztery dekady.

Ponieważ słowo „Darwaz” w lokalnym dialekcie oznacza „brama”, miejscowa ludność oczekuje ochrzczony surrealistyczny krajobraz „bramy piekielne”.

Nie każda awaria – Kras

Nic dziwnego, że są intensywne badania w zakresie wykrywania niebezpiecznych prewencyjnej jamach podziemnych w ostatnich latach. Znany izraelski Lev Eppelbaum geolog z Uniwersytetu ruchliwych studiujących niepowodzeń w Tel Awiwie wokół Morza Martwego, korzystając z pomocy swoich kolegów z Francji i Jordanii. Muszę powiedzieć, że morze jest naprawdę wyjątkowy obiekt naturalny. I to nie tylko uderzające zasolenie jego wód, ale także w tym, że ten zbiornik wodny znajduje się na 415 metrów poniżej poziomu morza.

Zasolenie jest jego bardzo wysoka z tego prostego powodu, że z powierzchni wody morskiej paruje bardzo szybko, co jest wystarczająca ilość rzece Jordan po prostu nie mają czasu, aby. Ponadto, w ostatnim płytszy kanał z każdym rokiem coraz bardziej, jak na potrzeby rolnictwa Izraela i Jordanii rosną. W związku z tym zmniejszenie poziomu Morza Martwego (około jeden metr rocznie). Ponieważ wszystko to jest związane z artykułów tematycznych?

sól do kąpieli

To proste: wszystko wzdłuż wybrzeża Morza Martwego, na głębokości od 25 do 50 metrów ukryć ogromne złoża soli. Wcześniej te miejsca były pod warstwą słonej wodzie, ale cofnęła się. W rezultacie, grudki soli zaczynają kontaktować świeżej wody gruntowe. W rezultacie – rodzaj „Kras” obszarach, gęsto usiana niepowodzeń. Jak można się domyślić, te ostatnie wynikają z erozją słonej wody.

Do chwili obecnej wiele wgłębień, których średnica waha się od m do 30 m, to jest o kilka tysięcy. Z powietrza, w regionie jest coraz bardziej zaczynają przypominać powierzchnię księżyca. A sytuacja staje się coraz gorsza dla tych ośmiu lat, podczas których ludzie obserwowali Morza Martwego, że została zredukowana do 20 metrów.

Jak mogę naprawić sytuację

Sytuacja może być zbawiony tylko przez wzmocnienie przepływu wody z rzeki Jordan. Niestety, to może tylko pomarzyć, jak intensywnie rozwój rolnictwa potrzebuje wszystkich dużych woluminów. Eksperci twierdzą, możliwość wykopania kanału z Morza Czerwonego. O tej okazji, aby mówić przez dłuższy czas, więc jest prawdopodobne, że kiedykolwiek będzie. W międzyczasie, geolodzy przeprowadzone testowanie nowych metod i testów, które pozwalają wstępnie ostrzec społeczności przybrzeżnych o zagrożeniach związanych z nagłym osiadania.

Zatem pochodzenie krasu nie każdy dip w ziemi. Jednak, niezależnie od ich pochodzenia, każdy z tych otworów jest potencjalnie niebezpieczny możliwość ich kolejnych ostrych wzrostów.